account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Okład z sody oczyszczonej - na co pomaga i jak go wykonać?

Olga Dąbska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Okłady sody oczyszczonej to znany sposób na zwalczanie opuchlizny. Stosuje się je przy ukąszeniu owadów, oparzeniach słonecznych, stłuczeniach, skręceniach. Okłady z sody pomogą wyciągnąć drzazgę, zmniejszyć sińce pod oczami czy zażółcenie paznokci.


oklad-z-sody-jak-go-zrobic-jakie-sa-proporcje
pixabay.com

Polecane

ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
jak-rozpoznac-aloes-leczniczy-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Jak rozpoznać aloes leczniczy? Jak wygląda?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest soda oczyszczona?
  2. Okłady z sody oczyszczonej na okolice oczu
  3. Okłady z sody oczyszczonej na rany
  4. Okłady z sody na opuchliznę
  5. Okłady z sody na zastrzał i drzazgę
  6. Soda oczyszczona na oparzenia i żółte paznokcie

Co to jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych w medycynie naturalnej produktów. Z uwagi na liczne dobroczynne oddziaływanie na organizm jest nierzadko zalecana przez lekarzy. Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu. To nieorganiczny związek chemiczny należący do grupy wodorowęglanów, czyli kwaśnych soli kwasy węglowego. Współczynnik pH sody oczyszczonej wynosi 8,1 (obojętne pH to 7). Związek ten potrafi neutralizować zarówno kwasy, jak i zasady. Tego rodzaju substancje określa się mianem amfoterycznych. Dlatego skutecznie przywracają równowagę kwasowo-zasadową.

Jednym z bardziej znanych zastosowań sody oczyszczonej są płukanki używane przy zapaleniu górnych dróg oddechowych i schorzeń jamy ustnej oraz roztwory do picia. W tej ostatniej formie są stosowane jako:

  • skuteczny domowy sposób na zgagę,

  • podwyższony cholesterol,

  • dnę moczanową,

  • oczyszczanie organizmu z toksyn,

  • hiperkaliemię (stan, w którym stężenie jonów potasowych K+ w surowicy krwi przekracza wartość 5,5 mmol/l).

Soda na zgagę czy inne przypadłości to działanie wspomagające fachowe postępowanie terapeutyczne. Oprócz wykorzystania wewnętrznego używana jest też w wielu przypadłościach zewnętrznie w formie okładów. Poznaj sposób, na jaki przygotowuje się okłady z sody, proporcje i dowiedz się, na co pomagają.

Okłady z sody oczyszczonej na okolice oczu

Okłady z sody oczyszczonej stosowane są m.in. pod oczy. To skuteczny sposób na zwalczanie tzw. worków pod oczami i cieni. A to za sprawą właściwości pielęgnacyjnych sody, które zapewnią skórze zdrowy wygląd, oraz jej działania rozjaśniającego, które likwiduje przebarwienia.

Jak zrobić okład z sody oczyszczonej pod oczy? Potrzebne będą:

  • 50 g miodu,

  • kilka kropel wody,

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,

  • 1 łyżeczka soku z cytryny.

Na początku należy wymieszać sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Następnie dodaje się pozostałe składniki. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nanosi się warstwę papki na skórę na 10-15 minut, po czym zmywa wodą. Okład z sody oczyszczonej pod oczy nie jest zalecany w przypadku cery naczyniowej i bardzo wrażliwej, ponieważ może ją podrażnić.

Okłady z sody oczyszczonej na rany

Jednym z najbardziej znanych zastosowań okładów z sody oczyszczonej jest wspomaganie leczenia ran. Wodorowęglan sodu wzmacnia odporność, poprawia naturalne zdolności regeneracyjne organizmu, zapobiega powstawaniu infekcji - powstrzymuje ekspansję zagrażających tkankom bakterii.

Okład na rany wykonuje się z pasty powstałej z połączenia 1 łyżeczki wody i takiej samej ilości sody. Preparatem należy wysmarować zmienione chorobowo miejsce i nałożyć opatrunek. Po 10 lub 15 minutach należy przemyć ranę. W razie potrzeby zabieg można powtarzać. Regularne zmienianie opatrunku co 4-6 godzin może pomóc nawet w przypadku poważnych uszkodzeń.

Okłady z sody na opuchliznę

Z wodorowęglanu sodu można przygotować okłady na opuchliznę. Stan ten towarzyszy rozmaitym dolegliwościom. Okłady z sody zwalczają obrzmienie powstałe w wyniku ugryzienia owadów - meszek, komarów, os, szerszeni i innych. Taki kompres złagodzi też zaczerwienienie, świąd i pieczenie. Okłady z sody oczyszczonej pomogą na opuchliznę pojawiającą się przy urazach, jak skręcona kostka czy skręcony nadgarstek.

Jak zrobić okład z sody na opuchliznę? Można zastosować miksturę wodorowęglanu sodu i wody w proporcjach 1:1 bądź też połączyć sodę z aloesem (stosunek 1:1). Najlepszym rozwiązaniem będzie miąższ uzyskany z żywej roślin, alternatywnie można wykorzystać żel aloesowy, ale o jak najwyższej zawartości tego surowca. Aloes znany jest z silnych właściwości odżywczych, regeneracyjnych, przeciwzapalnych. W przypadku użądleń można zastosować też takie rozwiązanie: posypać miejsce użądlenia 1 łyżeczką sody i przyłożyć wilgotny kompres. Opatrunek należy pozostawić na 30-45 minut.

Opuchlizna i zaczerwienienie to jeden z częstszych objawów poszczepiennych. Zwykle obserwuje się je po szczepionce przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz szczepionce przeciwko pneumokokom. Zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 1-3 dni, ale zaleca się, aby, jeśli rozwinie się tylko taki odczyn, zastosować okład z sody. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę sody w 0,5 szklanki wody, a w powstałym roztworze moczyć gazik, który następnie mocuje się bandażem w miejscu szczepienia. Okład powinno się pozostawić do wyschnięcia.

Okłady z sody na zastrzał i drzazgę

Wbicie drzazgi to bardzo częsta przypadłość. W miejscu skaleczenia powstaje stan zapalny, który ma doprowadzić do wypchnięcia drzazgi na zewnątrz. Niestety ta naturalna reakcja organizmu nierzadko powoduje zaklinowanie drzazgi między spuchniętymi brzegami rany.

Wówczas z pomocą przychodzą okłady z sody oczyszczonej, którą rozpulchnią skórę i ułatwią ewakuację drzazgi. Wykonuje się je z roztworu o proporcjach: 1 część sody oczyszczonej na 4 części wody. Namoczony w nim wacik przykłada się do skaleczonego miejsca. Takie rozwiązanie zaleca się również w łagodzeniu objawów zastrzału, czyli rodzaju zapalenia ropnego, które pojawia się zazwyczaj na palcach rąk na skutek ukłucia zanieczyszczonym narzędziem.

Soda oczyszczona na oparzenia i żółte paznokcie

Okłady z sody oczyszczonej wykorzystywane są w łagodzeniu oparzeń słonecznych. Na nieprzyjemne konsekwencje kąpieli słonecznych stosuje się okłady z 1/4 szklanki sody oczyszczonej, 1/2 szklanki mąki kukurydzianej i wody w takiej ilość, aby uzyskać papkę. Kompres zmniejsza pieczenie, ból, obrzęk.

Soda oczyszczona znana jest z właściwości wybielających. Stąd też kolejnym jej zastosowaniem są okłady na żółte paznokcie. Należy wymieszać ze sobą 1 łyżkę oliwy, sok z cytryny i sodę oczyszczoną, przy czym proporcje dwóch ostatnich składników należy dobrać tak, aby powstała gęsta pasta. Następnie wciera się ją w paznokieć i pozostawia na 10 minut. Aby zabieg przyniósł efekt, zaleca się go stosować 2 razy w tygodniu.

Źródła
  1. B. Britt, Soda oczyszczona. 100 leczniczych właściwości. Kompletny przewodnik bezpiecznego wykorzystania, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  2. V. Lansky, Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań, Wydawnictwo K.E. Liber, Warszawa 2008.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.