Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Okłady chłodzące - jak się je wykonuje i jakie mają zastosowanie?

Olga Dąbska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Okłady chłodzące to znany sposób na łagodzenie stanów zapalnych, stłuczeń, zwichnięć, ukąszeń owadów. Pomogą na oparzenia skórne, zmęczone oczy i podwyższoną temperaturę ciała. Sprawdź, w jaki sposób wykonuje się chłodzące okłady.


oklady-chlodzace-na-kolano-oczy-jak-stosowac
pexels.com

Okłady chłodzące - pomoc w wielu dolegliwościach

Zimnolecznictwo jest metodą fizykoterapii powszechnie stosowaną w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Może przyjąć różną formę, a jedną z częściej wykorzystywanych są okłady chłodzące. W ich obrębie wymienia się m.in.:

  • okłady z zimnej wody - bawełnianą ściereczkę lub gazę nasączoną wodą kładzie się na miejsce zabiegu, aby utrzymać niską temperaturę konieczne jest zmienianie kompresu co kilka minut;

  • okłady woreczkami z lodem - dłużej utrzymuje niską temperaturę niż ten wykonany z zimnej wody, lód umieszcza się w plastikowym woreczku lub od razu w bawełnianej ściereczce;

  • okłady ze schłodzonego ręcznika - lodowato zimny ręcznik uzyskuje się poprzez zmoczenie w zimnej wodzie, a następnie schłodzenie ręcznika w zamrażalniku;

  • okłady z topniejącego śniegu - są stosunkowo rzadko stosowane;

  • żelowe okłady chłodzące - są bardzo wydajne, wielokrotnego użytku, powstają przez włożenie kompresu do lodówki na określony przez producenta czas. Mogą mieć kształt kwadratu lub być dopasowane adekwatnie do obszaru poddawanego zabiegowi np. żelowy okład chłodzący na kolano wyposażony w dodatkową materiałową opaskę do podtrzymywania.

Okłady chłodzące na stawy i układ ruchu

Chłodzące okłady wykazują liczny pozytywny wpływ na organizm. Wspomagają niszczenie zmienionych patologicznie tkanek. Pobudzają organizm do autonaprawy, dzięki czemu przyspieszają proces rehabilitacji po różnego rodzaju urazach układu ruchu. Stąd też okłady chłodzące polecane są na kolano, kostkę, nadgarstek, które uległy stłuczeniu, zwichnięciu, skręceniu, a nawet złamaniu czy na opuchnięty staw palca u ręki.

Okłady chłodne wspomogą likwidację krwiaków, łagodzenie dolegliwości towarzyszących przykurczom stawowym pourazowym, ostremu zapalenia ścięgien, torebek stawowych i mięśni. Chłodne okłady wskazane są przy chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Łagodzą dolegliwości napadu dny moczanowej i dyskopatii. Zimne kompresy warto przykładać po treningu na części ciała najbardziej eksploatowane, ponieważ intensyfikują odnowę biologiczną.

Chłodne okłady - jakie jeszcze mają zastosowanie?

Chłodne okłady to najbardziej znany domowy sposób na gorączkę. Należy jednak zaznaczyć, że okłady na gorączkę pomogą przy lekkiej gorączce. Jeśli temperatura ciała nie spada, mimo ich stosowania, należy zgłosić się do lekarza. Podwyższona temperatura ciała stanowi mechanizm obronny organizmu, jednakże jeśli przekracza 390C, to konieczne jest jej zbijanie. Chłodne okłady to też popularny domowy sposób na ugryzienie komara, meszek, użądlenie osy i innych owadów. Skutecznie łagodzą towarzyszące im objawy, jak opuchlizna, zaczerwienienie czy świąd.

Wśród korzyści stosowania okładów chłodzących wymienia się dodatkowo: wzrost odporności organizmu, zahamowanie lub zapobieganie krwawieniom, zmniejszenie aktywności drobnoustrojów we wczesnych okresach inkubacji, poprawę metabolizmu i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Chłodne okłady pomogą na hemoroidy i początek okresu zakrzepowego zapalenia żył. Polecane są w bólach głowy pochodzenia naczyniowego i bólach zębów.

Okłady chłodne na skórę i na oczy

Chłodne okłady są też powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Poprzez poprawę mikrokrążenia w skórze poprawiają jej wygląd i zapobiegają cellulitowi. Wspomagają leczenie łuszczycy i obrzęków limfatycznych. Chłodny okład to też sposób, w jaki złagodzić można ból po oparzeniu słonecznym czy wywołany gorącą wodą.

Okłady chłodzące na oczy również stanowią ciekawą propozycję. W tym przypadku poza wymienionymi wyżej rozwiązaniami można wykorzystać schłodzonego ogórka lub ziemniaka. Pokrojone w plasterki warzywa przykłada się do powiek. Zapewnią ulgę zmęczonym i piekącym oczom. Zmniejszają obrzęki i siniaki pod oczami. Chłodne okłady na oczy można też przygotować z ziołowych naparów. Szczególnie polecane są świetlik, szałwia, nagietek, rumianek.

W sprzedaży spotkać można okłady żelowe chłodzące na oczy, które stosowane są w łagodzeniu bólu w urazach, krwiakach, stłuczeniach czy uderzeniach w okolicy oka. Pomogą też szybko i bezpiecznie pozbyć się zmęczonych, opuchniętych czy zaczerwienionych oczu. Poza tym taki okład wpływa korzystnie na stan psychiczny - odpręża i relaksuje. Żelowe chłodzące okłady mogą mieć postać opaski lub krążków.

Chłodzące okłady z borowiny

W fizykoterapii w leczeniu mnóstwa dolegliwości stosuje się okłady z borowiny. To rodzaj torfu, czyli skały osadowej powstałej z roślin butwiejących w środowisku wilgotnym. Zazwyczaj wykonuje się z jej użyciem ciepłe okłady, choć możliwe jest też użycie borowiny do okładów chłodzących. W tym celu wykorzystuje się gotowe okłady borowinowe, które należy oziębić w lodówce. Schłodzony do 3-150C okład owija się cienką tkaniną lub gazą i przykłada na 15-30 minut do okolicy zabiegowej.

Wśród wskazań do stosowania zimnych okładów borowinowych wymienia się m.in.: chorobę zwyrodnieniową stawów obwodowych, stany zaostrzenia objawów chorobowych w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, ostre stany zapalne pourazowe i pooperacyjne. Dodatkowo chorobę Bechterewa, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie żył, żylaki, zespoły algodystroficzne (inna nazwa to zespół odruchowej dystrofii współczulnej, zespół Sudecka, kompleksowy zespół bólu regionalnego, charakteryzuje się obrzękiem i bólem kończyny, zmianami troficznymi skóry i zaburzeniami krążenia w jej obrębie).

Źródła
  1. M. Barczyński, J. Bogusz, Medyczny słownik encyklopedyczny, Oficyna Wydawnicza Fogra, Kraków 1993.

  2. H. Podbielska, A. Skrzek, Zastosowanie niskich temperatur w biomedycynie, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Polecane

ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Fitness
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022

Najchętniej czytane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Fitness
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Fitness
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Fitness
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.