account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości, zastosowanie

Agata Oleszkiewicz24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Olejek z drzewa herbacianego, dzięki dobroczynnym właściwościom przeciwdrobnoustrojowym, ma szerokie zastosowanie w leczeniu niektórych zmian skórnych. Możesz go też stosować do aromaterapii i wielu zabiegów kosmetycznych. Sprawdź, jakie właściwości i zastosowanie ma olejek herbaciany!


olej-herbaciany-wlasciwosci-i-zastosowanie
pexels.com

Polecane

syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
platki-jaglane-jak-je-ugotowac-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Płatki jaglane - jak je ugotować? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
Spis treści
  1. Olejek herbaciany - właściwości
  2. Olejek herbaciany - zastosowanie
  3. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek herbaciany - właściwości

Olejek herbaciany ceniony jest w branży kosmetycznej i medycynie naturalnej za dobroczynne właściwości lecznicze i pielęgnujące. Od starożytności jest wykorzystywany jako preparat antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Pozyskiwana za pomocą destylacji liści naturalnie występującego w Australii drzewa herbacianego z rodziny Mirtowatych substancja charakteryzuje się jasnożółtą barwą oraz intensywnym kamforowym aromatem. Jej skład tworzą w większości fenole i terpeny, choć znajdziesz także inne związki organiczne wykazujące silne działanie antyseptyczne. Właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że ma on szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe, dlatego możesz po niego sięgnąć w kuracjach różnego rodzaju dermatoz, czyli chorób skórnych związanych z infekcją mikroorganizmami, takimi jak bakterie, wirusy czy grzyby. Emulsja tego typu sprawdzi się na przykład jako domowa metoda na grzybicę paznokci. Olejek herbaciany na paznokcie jest polecany do terapii skojarzonej jako forma uzupełniająca farmakoterapię, może być również stosowany na problemy skórne w przestrzeniach międzypalcowych. Także cera trądzikowa dobrze reaguje na tego typu substancję, ponieważ hamuje ona namnażanie się bakterii odpowiadających za powstawanie nieestetycznych wykwitów, a ponadto normalizuje pracę gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum bez ryzyka przetłuszczania się skóry. Olejek z drzewa herbacianego pomaga również w walce z opryszczką, a nawet z łupieżem. Mechanizm działania olejku antybakteryjnego polega na niszczeniu błony komórkowej patogenów. Zmniejsza się też przepuszczalność błon komórkowych grzybów, które stają się niestabilne i ulegają zniszczeniu. Dzięki swoim właściwościom olejek herbaciany ma szerokie zastosowanie.

Olejek herbaciany - zastosowanie

Wpływ olejku herbacianego na paznokcie to tylko jedna z wielu jego dobroczynnych możliwości. Substancja tego typu jest używana wspomagająco w leczeniu przeziębień, zapaleniu zatok czy chrypki i bólu gardła różnego pochodzenia. Jeśli chcesz uwolnić się od tego typu dolegliwości, zastosuj olejek herbaciany w formie aromaterapii. Inhalacje pozwolą rozrzedzić i ułatwić odprowadzenie zalegającej wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Możesz również dodać kilka kropli olejku do kominka lub nawilżacza powietrza. Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować na wiele sposobów, np. jako dodatek do kosmetyków. Wystarczy, że dodasz go do używanego na co dzień kremu do stóp czy balsamu do ciała. Taki zabieg pozwoli wzmocnić działanie produktów. Możesz również dodać go do szamponu do włosów, dzięki czemu zoptymalizujesz produkcję sebum i zmniejszysz ich przetłuszczanie się. Poza tym to jeden ze sposobów na naturalne nawilżanie włosów w domu. Olejek z drzewa herbacianego na skórę sprawdzi się również w formie maseczki lub parówki na twarz, a także w kąpieli. Możesz go też nakładać punktowo na zmienione miejsca na ciele, nie tylko w wyniku infekcji bakteryjnej czy grzybiczej, ale nawet do neutralizowania objawów po ukąszeniach owadów. Olejek herbaciany jest także skuteczny na wszy. Możesz odstraszyć nim owady, nie tylko rozpylając go w domu, ale też np. skraplając nim gumkę do włosów swojego dziecka.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego, mimo dobroczynnych właściwości i szerokich możliwości zastosowania, wymaga odpowiedniego podania. Przede wszystkim nie może być stosowany doustnie. To środek wyłącznie do użycia zewnętrznego po połączeniu z innymi substancjami lub samodzielnie. Nie należy go używać na skórę z otwartą raną. Nie przesadzaj także z jego ilością. Podczas dawkowania musisz zachować ostrożność. Zbyt duże i częste leczenie olejkiem może działać podrażniająco. Zwróć również uwagę na termin przydatności produktu oraz datę produkcji. Dobry olejek herbaciany nie powinien leżakować w Twojej szufladzie po otwarciu dłużej niż 3 miesiące. W olejku, krótko po jego destylacji w przetwórni, rozpoczyna się wytrącanie związku zwanego askarydolem, który właśnie charakteryzuje drażniące skórę działanie. Stosując zepsuty towar, narażasz się na zaczerwienienia, świąd, uczucie pieczenia czy nawet wysypkę. Unikaj go również wtedy, gdy jesteś w ciąży. Nie stosuj go również u dziecka, które ma mniej niż 6 lat. Zachowaj ostrożność, jeśli to Twój pierwszy kontakt z olejkiem herbacianym. Może on wywołać u Ciebie reakcję alergiczną, nawet jeśli nie jesteś alergikiem. Olejek z drzewa herbacianego możesz stosować w formie rozcieńczonej lub nierozcieńczonej. O ile rozcieńczony jest bardziej bezpieczny i możesz go używać dłużej, to nierozcieńczony odstaw po 2-3 dniach stosowania na kilka dni.

Źródła
  1. A. Garbusińska i in., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego w badaniach in vitro, „Postępy Fitoterapii” 2011,3.
  2. E. Janik-Ramus, Olejek drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie, Ramix, Kraków 2009.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.