account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Olej sezamowy - dlaczego warto go stosować i jakie wykazuje właściwości?

Sylwia Brodniewska 24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Zastosowanie olejów roślinnych w kuchni niesie za sobą coraz więcej korzyści zdrowotnych. Olej sezamowy obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga pracę serca, mózgu oraz obniża ciśnienie tętnicze. Regularnie spożywany poprawia zdrowie i samopoczucie.


olej-sezamowy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
syrop-z-lawendy-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Syrop lawendowy – na co pomaga, jak go przygotować i odpowiednio wykorzystać
19.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Olej sezamowy - jakie ma właściwości?
  2. Jakie jest zastosowanie oleju sezamowego w kuchni?
  3. Zastosowanie oleju sezamowego w kosmetyce

Olej sezamowy - jakie ma właściwości?

Olej sezamowy znany jest ze swojego zastosowania w kuchni azjatyckiej. Często jest rozpoznawany przez orzechowy posmak, jasnobrązowy odcień i mocny aromat. Olej sezamowy zawiera wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Regularne spożywanie oleju sezamowego wykazuje właściwości obniżające poziom złego cholesterolu, wpływa pozytywnie na układ krwionośny, pracę serca, a także obniża ciśnienie krwi. Olej sezamowy, podobnie jak inne tłuszcze, jest kaloryczny. W jednej łyżeczce oleju znajduje się około 50 kcal, dlatego powinien być on używany jako dodatek do potraw. Olej sezamowy zawiera wiele istotnych dla organizmu witamin, takich jak A, B oraz E, a także mikroelementów. Jest cennym przeciwutleniaczem, niszczy wolne rodniki, wpływając pozytywnie na skórę. Witamina A oddziałuje na kondycję wzroku, a witamina E zapobiega wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych. Występowanie witamin z grupy B pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Olej z sezamu jest źródłem cynku, ma kwas foliowy, a także wapń, magnez, potas czy fosfor. Sezam, z którego jest wykonany olej, zawiera wiele fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Olej sezamowy ma w składzie również sezaminę, czyli silny przeciwutleniacz, który spowalnia gromadzenie się tkanki tłuszczowej, dlatego jest on zalecany osobom dbającym o sylwetkę. Jest znany również jako sposób na poprawę pamięci i koncentracji. Regularne spożywanie może wspomóc procesy pamięciowe. Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jakie jest zastosowanie oleju sezamowego w kuchni?

Olej sezamowy jest uzyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno, dlatego nie powinien być stosowany do smażenia ani pieczenia. Pod wpływem wysokiej temperatury staje się gorzki w smaku i traci swoje cenne właściwości zdrowotne. Olej sezamowy można samodzielnie zrobić. Wystarczy uprażyć nasiona sezamu na patelni, a potem zmielić je w blenderze. Powstałą papkę należy odsączyć, wyciskając przez gazę. Olej z sezamu najlepiej sprawdzi się jako uzupełnienie sałatek lub baza do sosów. Z powodzeniem może zastąpić majonez, który jest bardziej kaloryczny. Olej z prażonego sezamu, ze względu na delikatny orzechowy posmak, może być stosowany zarówno do dań przyrządzanych na słono, jak i słodko. Olej z prażonych nasion sezamu dobrze smakuje jako dodatek do jogurtu z owocami, owsianki czy koktajlu owocowego. Jeśli lubisz kuchnię azjatycką, to w Twoich potrawach nie może zabraknąć oleju sezamowego. Możesz go dodać do ramenu, hummusu, wielu rodzajów mięs lub innych orientalnych potraw. Olej sezamowy powinien być spożywany z umiarem, ponieważ w nadmiarze może wykazywać działanie przeczyszczające. W ciągu dnia zaleca się dodanie dwóch łyżeczek do ulubionej potrawy. Olej sezamowy ma niski indeks glikemiczny, dlatego osoby chorujące na cukrzycę lub insulinooporność mogą włączyć go do swojej diety. Jest on również polecany w profilaktyce miażdżycy czy walce z cholesterolem.

Zastosowanie oleju sezamowego w kosmetyce

Olej sezamowy jest wykorzystywany z powodzeniem w kosmetyce. Sezamol, czyli przeciwutleniacz zawarty w oleju, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. To jeden z lepszych sposobów na zminimalizowanie zmarszczek. Olej z prażonego sezamu wykazuje także właściwości nawilżające i regenerujące, dzięki czemu jest przeznaczony do skóry suchej. Poza zastosowaniem na skórę twarzy doskonale sprawdza się jako maska na dłonie, w szczególności te popękane od mrozu lub bardzo przesuszone. Olej sezamowy poprawia wygląd i stan włosów. Olejowanie jest jednym ze sposobów na uzyskanie długich i mocnych włosów. Olej zastosowany na włosy wykazuje działanie nawilżające oraz regenerujące, jeśli więc masz suche i zniszczone końcówki, to z powodzeniem możesz zastosować specjalną maskę. Wystarczy, że na suche włosy nałożysz rozgrzany olej sezamowy, owiniesz ręcznikiem, a po upływie 30-60 minut spłuczesz całość i umyjesz głowę delikatnym szamponem. Systematyczne stosowanie maski hamuje wypadanie włosów, a także wzmacnia je i sprawia, że stają się gęstsze. Olej sezamowy stosowany na skalp wykazuje działanie przeciwłupieżowe.Kolejnym z zastosowań oleju w kosmetyce jest użycie go do masażu całego ciała. Jego zapach uprzyjemni zabieg, rozluźni mięśnie i pozwoli się zrelaksować.W ostatnich latach coraz popularniejsze stało się płukanie jamy ustnej olejem sezamowym. Taki zabieg ma działanie antybakteryjne, wzmacnia dziąsła oraz oczyszcza organizm z toksyn. Aby efekt był widoczny, należy płukać jamę ustną dwa razy dziennie - rano na czczo oraz wieczorem przed snem. W zużytym oleju znajdują się bakterie, które są odpowiedzialne za pojawianie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Płukanie jamy ustnej jest zabiegiem pochodzącym z ajurwedy.

Źródła
  1. B. Wojtyniak, P. Goryński, Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2018.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.