account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na opuchnięte nogi

Agata Oleszkiewicz29.10.2021Aktualizacja: 03.11.2022

Opuchnięte stopy, kostki czy kolana nie zawsze są zwiastunem problemów zdrowotnych, ale nie możesz ich też lekceważyć. Odpoczynek, zimne kompresy i masaże oraz inne zabiegi szybko przyniosą ulgę. Dowiedz się, jak możesz złagodzić nieprzyjemny stan i co robić, aby on nie powracał!


opuchniete-nogi-co-stosowac-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Jak wyglądają opuchnięte nogi?
  2. Co pomaga na opuchnięte nogi?
  3. Inne sposoby na opuchnięte stopy

Jak wyglądają opuchnięte nogi?

Obrzęki nóg to dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Co ciekawe, nie wszystkie z nich są związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Bywa tak, że opuchlizna powstaje w wyniku wahań hormonalnych w przebiegu cyklu miesięcznego, jedzenia bogatej w sól żywności czy zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami, np. podczas podróży. Opuchlizna nóg w ciąży to również niezagrażająca zdrowiu dolegliwość.

Nieprzyjemny stan grozi Ci, jeśli organizm jest obciążony postępującą chorobą dotyczącą układu ruchu, taką jak zwyrodnienie stawów, ale także schorzeniami o innej etiologii. Wysiękom sprzyjają m.in. nadwaga, dna moczanowa czy zakrzepica. Spuchnięcie stopy lub innego odcinka kończyny dolnej towarzyszy również urazom w obrębie nóg. W zależności od źródła problemu możesz doświadczyć nieco innego rodzaju wysięku pomimo podobnego mechanizmu powstawania, polegającego na gromadzeniu się płynów w przestrzeniach międzytkankowych pod skórą. Jeśli staw skokowy uległ skręceniu, możesz zauważyć obrzęk wokół kostek. Charakterystyczna, koścista okolica, będąca połączeniem podudzia ze stopą, staje się niewidoczna, a do tego często śródstopie i palce ulegają powiększeniu. Skóra w takich miejscach zwykle jest napięta i ocieplona, ale miękka. W stanach pourazowych można dostrzec wybroczyny, które powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jeśli jednak opuchlizna łydek czy ud powstała na skutek zablokowania drożności arterii zakrzepem, możesz oprócz rozlanego obrzęku odczuwać zgrubienie skóry, ciężkość nogi i ból. Bez względu na przyczynę opuchnięte kostki czy inne odcinki nogi stanowią źródło dyskomfortu i utrudniają poruszanie się. Proste sposoby na obrzęk nogi pozwolą Ci szybciej wrócić do formy.

Co pomaga na opuchnięte nogi?

Domowe sposoby na opuchnięte nogi obejmują szereg zabiegów z wykorzystaniem produktów powszechnie dostępnych w kuchni, zwłaszcza wody. Jednym z nich jest zimny okład. Możesz go zastosować po kontuzji, na przemęczenie i w leczeniu chorób przewlekłych. Aby złagodzić dolegliwość, przyłóż mokrą gazę lub ręcznik, wkład żelowy, opakowanie mrożonki lub kostki lodu owinięte ściereczką na obrzęk i pozostaw na 15–20 minut. Możesz to powtórzyć kilka razy dziennie. Poza schładzaniem ważna jest elewacja nogi, czyli uniesienie jej powyżej poziomu bioder podczas odpoczynku. W tej pozycji możesz wykonywać też lekkie ćwiczenia stopą, np. krążenia. Jeśli masz opuchnięte stopy, unikaj gorących kąpieli. Sprzyjają one rozszerzeniu naczyń krwionośnych i spowolnieniu krążenia. Wybieraj płaskie, wygodne obuwie bez uciskających pasków. W podróży zdejmij buty i daj stopom odetchnąć. Zwróć uwagę na ściągacze skarpet. Nie powinny uciskać i pozostawiać śladów na skórze. Jeśli obrzęk pojawił się w pracy, wstań i idź na krótki spacer po budynku. Udaj się do łazienki i schłodź nogi pod bieżącą wodą.

Na opuchnięte stopy w ciąży dobrze działa moczenie ich w ziołach i naturalnych miksturach. Wypróbuj kąpiel z lawendowym lub rumiankowym olejkiem. Możesz zastosować napar z natki pietruszki. Dobroczynny wpływ mają też okłady z sody oczyszczonej. Rozpuść 2 łyżeczki w szklance letniej wody, namocz gazik i przyłóż do ciała.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Inne sposoby na opuchnięte stopy

Aby uniknąć dolegliwości i również przyspieszyć ich ustępowanie, zatroszcz się o wyrównanie braków witaminowych i mineralnych oraz wody w organizmie. Zarówno w przebiegu ciąży, jak i w wyniku chorób przewlekłych zapotrzebowanie żywieniowe jest inne niż zwykle, dlatego w trosce o zdrowie zmodyfikuj nieco jadłospis. Zrezygnuj z gotowych posiłków w słoikach, w puszkach i w proszku. Unikaj napojów gazowanych na rzecz herbat i soków. Postaw na naturalne produkty. Częściej sięgaj po ryby i owoce morza, rośliny strączkowe oraz zielone warzywa. Zamień smażenie na grillowanie, a gotowanie w wodzie na gotowanie parowe. Szukaj produktów bogatych w witaminy C, A, E i K. Ogranicz ilość soli kuchennej, nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia. Ruszaj się w ciągu dnia jak najwięcej, jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu. Wybieraj schody zamiast windy, udaj się na lunch do baru, zamiast zamawiać go z dostawą do biura. Na opuchnięte nogi dobrze działają też redukcja wagi, a także masaże, m.in. stóp. Przyjemną i jednocześnie zdrową stymulację podeszwy możesz wykonywać nawet w pracy, rolując drewniane wałeczki z wypustkami czy drepcząc po jeżyku.

Źródła
  1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne – kompendium, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
  3. B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
  4. K. Giermek, L. Dec, Zmęczenie i regeneracja sił. Odnowa biologiczna, P.H. HAS-MED., Bielsko-Biała 2007.
  5. M. Łukaszyk i in., Obrzęk naczynioruchowy wrodzony i nabyty, PZWL, Warszawa 2020.
  6. M. Rosiek-Biegus i in., Nietypowa przyczyna obrzęku twarzy, „Alergia Astma Immunologia” 2015, nr 20.
  7. S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.