Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na opuchnięte nogi

Agata Oleszkiewicz

29.10.2021

Aktualizacja: 03.11.2022

Opuchnięte stopy, kostki czy kolana nie zawsze są zwiastunem problemów zdrowotnych, ale nie możesz ich też lekceważyć. Odpoczynek, zimne kompresy i masaże oraz inne zabiegi szybko przyniosą ulgę. Dowiedz się, jak możesz złagodzić nieprzyjemny stan i co robić, aby on nie powracał!


opuchniete-nogi-co-stosowac-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

chelatacja-co-to-jest-na-czym-polega-jak-dziala
Zdrowie
2 min.
Chelatacja - co to jest? Na czym polega? Jak działa?
27.07.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
kit-pszczeli-na-jelita-jakie-ma-dzialanie
Zdrowie
1 min.
Kit pszczeli na jelita - jakie ma działanie?
21.01.2022
ziola-na-zatoki-jakie-stosowac-do-inhalacji-i-do-picia
Zdrowie
2 min.
Zioła na zatoki - jakie stosować do inhalacji i do picia?
24.01.2022
Spis treści
 1. Jak wyglądają opuchnięte nogi?
 2. Co pomaga na opuchnięte nogi?
 3. Inne sposoby na opuchnięte stopy

Jak wyglądają opuchnięte nogi?

Obrzęki nóg to dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Co ciekawe, nie wszystkie z nich są związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Bywa tak, że opuchlizna powstaje w wyniku wahań hormonalnych w przebiegu cyklu miesięcznego, jedzenia bogatej w sól żywności czy zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami, np. podczas podróży. Opuchlizna nóg w ciąży to również niezagrażająca zdrowiu dolegliwość.

Nieprzyjemny stan grozi Ci, jeśli organizm jest obciążony postępującą chorobą dotyczącą układu ruchu, taką jak zwyrodnienie stawów, ale także schorzeniami o innej etiologii. Wysiękom sprzyjają m.in. nadwaga, dna moczanowa czy zakrzepica. Spuchnięcie stopy lub innego odcinka kończyny dolnej towarzyszy również urazom w obrębie nóg. W zależności od źródła problemu możesz doświadczyć nieco innego rodzaju wysięku pomimo podobnego mechanizmu powstawania, polegającego na gromadzeniu się płynów w przestrzeniach międzytkankowych pod skórą. Jeśli staw skokowy uległ skręceniu, możesz zauważyć obrzęk wokół kostek. Charakterystyczna, koścista okolica, będąca połączeniem podudzia ze stopą, staje się niewidoczna, a do tego często śródstopie i palce ulegają powiększeniu. Skóra w takich miejscach zwykle jest napięta i ocieplona, ale miękka. W stanach pourazowych można dostrzec wybroczyny, które powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jeśli jednak opuchlizna łydek czy ud powstała na skutek zablokowania drożności arterii zakrzepem, możesz oprócz rozlanego obrzęku odczuwać zgrubienie skóry, ciężkość nogi i ból. Bez względu na przyczynę opuchnięte kostki czy inne odcinki nogi stanowią źródło dyskomfortu i utrudniają poruszanie się. Proste sposoby na obrzęk nogi pozwolą Ci szybciej wrócić do formy.

Co pomaga na opuchnięte nogi?

Domowe sposoby na opuchnięte nogi obejmują szereg zabiegów z wykorzystaniem produktów powszechnie dostępnych w kuchni, zwłaszcza wody. Jednym z nich jest zimny okład. Możesz go zastosować po kontuzji, na przemęczenie i w leczeniu chorób przewlekłych. Aby złagodzić dolegliwość, przyłóż mokrą gazę lub ręcznik, wkład żelowy, opakowanie mrożonki lub kostki lodu owinięte ściereczką na obrzęk i pozostaw na 15–20 minut. Możesz to powtórzyć kilka razy dziennie. Poza schładzaniem ważna jest elewacja nogi, czyli uniesienie jej powyżej poziomu bioder podczas odpoczynku. W tej pozycji możesz wykonywać też lekkie ćwiczenia stopą, np. krążenia. Jeśli masz opuchnięte stopy, unikaj gorących kąpieli. Sprzyjają one rozszerzeniu naczyń krwionośnych i spowolnieniu krążenia. Wybieraj płaskie, wygodne obuwie bez uciskających pasków. W podróży zdejmij buty i daj stopom odetchnąć. Zwróć uwagę na ściągacze skarpet. Nie powinny uciskać i pozostawiać śladów na skórze. Jeśli obrzęk pojawił się w pracy, wstań i idź na krótki spacer po budynku. Udaj się do łazienki i schłodź nogi pod bieżącą wodą.

Na opuchnięte stopy w ciąży dobrze działa moczenie ich w ziołach i naturalnych miksturach. Wypróbuj kąpiel z lawendowym lub rumiankowym olejkiem. Możesz zastosować napar z natki pietruszki. Dobroczynny wpływ mają też okłady z sody oczyszczonej. Rozpuść 2 łyżeczki w szklance letniej wody, namocz gazik i przyłóż do ciała.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Inne sposoby na opuchnięte stopy

Aby uniknąć dolegliwości i również przyspieszyć ich ustępowanie, zatroszcz się o wyrównanie braków witaminowych i mineralnych oraz wody w organizmie. Zarówno w przebiegu ciąży, jak i w wyniku chorób przewlekłych zapotrzebowanie żywieniowe jest inne niż zwykle, dlatego w trosce o zdrowie zmodyfikuj nieco jadłospis. Zrezygnuj z gotowych posiłków w słoikach, w puszkach i w proszku. Unikaj napojów gazowanych na rzecz herbat i soków. Postaw na naturalne produkty. Częściej sięgaj po ryby i owoce morza, rośliny strączkowe oraz zielone warzywa. Zamień smażenie na grillowanie, a gotowanie w wodzie na gotowanie parowe. Szukaj produktów bogatych w witaminy C, A, E i K. Ogranicz ilość soli kuchennej, nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia. Ruszaj się w ciągu dnia jak najwięcej, jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu. Wybieraj schody zamiast windy, udaj się na lunch do baru, zamiast zamawiać go z dostawą do biura. Na opuchnięte nogi dobrze działają też redukcja wagi, a także masaże, m.in. stóp. Przyjemną i jednocześnie zdrową stymulację podeszwy możesz wykonywać nawet w pracy, rolując drewniane wałeczki z wypustkami czy drepcząc po jeżyku.

Źródła
 1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne – kompendium, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.
 3. B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.
 4. K. Giermek, L. Dec, Zmęczenie i regeneracja sił. Odnowa biologiczna, P.H. HAS-MED., Bielsko-Biała 2007.
 5. M. Łukaszyk i in., Obrzęk naczynioruchowy wrodzony i nabyty, PZWL, Warszawa 2020.
 6. M. Rosiek-Biegus i in., Nietypowa przyczyna obrzęku twarzy, „Alergia Astma Immunologia” 2015, nr 20.
 7. S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.