opuchniete-nogi-co-stosowac-domowe-sposoby
pexels.com

Jak wyglądają opuchnięte nogi?

Obrzęki nóg to dolegliwość o szerokim spektrum przyczyn. Co ciekawe, nie wszystkie z nich są związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. Bywa tak, że opuchlizna powstaje w wyniku wahań hormonalnych w przebiegu cyklu miesięcznego, jedzenia bogatej w sól żywności czy zbyt długiego siedzenia z opuszczonymi nogami, np. podczas podróży. Opuchlizna nóg w ciąży to również niezagrażająca zdrowiu dolegliwość.

Nieprzyjemny stan grozi Ci, jeśli organizm jest obciążony postępującą chorobą dotyczącą układu ruchu, taką jak zwyrodnienie stawów, ale także schorzeniami o innej etiologii. Wysiękom sprzyjają m.in. nadwaga, dna moczanowa czy zakrzepica. Spuchnięcie stopy lub innego odcinka kończyny dolnej towarzyszy również urazom w obrębie nóg. W zależności od źródła problemu możesz doświadczyć nieco innego rodzaju wysięku pomimo podobnego mechanizmu powstawania, polegającego na gromadzeniu się płynów w przestrzeniach międzytkankowych pod skórą. Jeśli staw skokowy uległ skręceniu, możesz zauważyć obrzęk wokół kostek. Charakterystyczna, koścista okolica, będąca połączeniem podudzia ze stopą, staje się niewidoczna, a do tego często śródstopie i palce ulegają powiększeniu. Skóra w takich miejscach zwykle jest napięta i ocieplona, ale miękka. W stanach pourazowych można dostrzec wybroczyny, które powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jeśli jednak opuchlizna łydek czy ud powstała na skutek zablokowania drożności arterii zakrzepem, możesz oprócz rozlanego obrzęku odczuwać zgrubienie skóry, ciężkość nogi i ból. Bez względu na przyczynę opuchnięte kostki czy inne odcinki nogi stanowią źródło dyskomfortu i utrudniają poruszanie się. Proste sposoby na obrzęk nogi pozwolą Ci szybciej wrócić do formy.

Co pomaga na opuchnięte nogi?

Domowe sposoby na opuchnięte nogi obejmują szereg zabiegów z wykorzystaniem produktów powszechnie dostępnych w kuchni, zwłaszcza wody. Jednym z nich jest zimny okład. Możesz go zastosować po kontuzji, na przemęczenie i w leczeniu chorób przewlekłych. Aby złagodzić dolegliwość, przyłóż mokrą gazę lub ręcznik, wkład żelowy, opakowanie mrożonki lub kostki lodu owinięte ściereczką na obrzęk i pozostaw na 15–20 minut. Możesz to powtórzyć kilka razy dziennie. Poza schładzaniem ważna jest elewacja nogi, czyli uniesienie jej powyżej poziomu bioder podczas odpoczynku. W tej pozycji możesz wykonywać też lekkie ćwiczenia stopą, np. krążenia. Jeśli masz opuchnięte stopy, unikaj gorących kąpieli. Sprzyjają one rozszerzeniu naczyń krwionośnych i spowolnieniu krążenia. Wybieraj płaskie, wygodne obuwie bez uciskających pasków. W podróży zdejmij buty i daj stopom odetchnąć. Zwróć uwagę na ściągacze skarpet. Nie powinny uciskać i pozostawiać śladów na skórze. Jeśli obrzęk pojawił się w pracy, wstań i idź na krótki spacer po budynku. Udaj się do łazienki i schłodź nogi pod bieżącą wodą.

Na opuchnięte stopy w ciąży dobrze działa moczenie ich w ziołach i naturalnych miksturach. Wypróbuj kąpiel z lawendowym lub rumiankowym olejkiem. Możesz zastosować napar z natki pietruszki. Dobroczynny wpływ mają też okłady z sody oczyszczonej. Rozpuść 2 łyżeczki w szklance letniej wody, namocz gazik i przyłóż do ciała.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Inne sposoby na opuchnięte stopy

Aby uniknąć dolegliwości i również przyspieszyć ich ustępowanie, zatroszcz się o wyrównanie braków witaminowych i mineralnych oraz wody w organizmie. Zarówno w przebiegu ciąży, jak i w wyniku chorób przewlekłych zapotrzebowanie żywieniowe jest inne niż zwykle, dlatego w trosce o zdrowie zmodyfikuj nieco jadłospis. Zrezygnuj z gotowych posiłków w słoikach, w puszkach i w proszku. Unikaj napojów gazowanych na rzecz herbat i soków. Postaw na naturalne produkty. Częściej sięgaj po ryby i owoce morza, rośliny strączkowe oraz zielone warzywa. Zamień smażenie na grillowanie, a gotowanie w wodzie na gotowanie parowe. Szukaj produktów bogatych w witaminy C, A, E i K. Ogranicz ilość soli kuchennej, nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia. Ruszaj się w ciągu dnia jak najwięcej, jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu. Wybieraj schody zamiast windy, udaj się na lunch do baru, zamiast zamawiać go z dostawą do biura. Na opuchnięte nogi dobrze działają też redukcja wagi, a także masaże, m.in. stóp. Przyjemną i jednocześnie zdrową stymulację podeszwy możesz wykonywać nawet w pracy, rolując drewniane wałeczki z wypustkami czy drepcząc po jeżyku.

Źródła
  1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne – kompendium, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.

  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014.

  3. B. Kowal-Gierczak i in., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2021.

  4. K. Giermek, L. Dec, Zmęczenie i regeneracja sił. Odnowa biologiczna, P.H. HAS-MED., Bielsko-Biała 2007.

  5. M. Łukaszyk i in., Obrzęk naczynioruchowy wrodzony i nabyty, PZWL, Warszawa 2020.

  6. M. Rosiek-Biegus i in., Nietypowa przyczyna obrzęku twarzy, „Alergia Astma Immunologia” 2015, nr 20.

  7. S. Cohen, Tarczyca. Diagnoza i leczenie, Aba, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

wrzody-zoladka-na-czym-polega-leczenie-naturalne
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - na czym polega leczenie naturalne?
30.07.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
ziola-na-zatoki-jakie-stosowac-do-inhalacji-i-do-picia
Zdrowie
2 min.
Zioła na zatoki - jakie stosować do inhalacji i do picia?
24.01.2022
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.