Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Orzechy laskowe – skład i właściwości prozdrowotne

Bartosz Kulczyński30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Orzechy laskowe to jedne z najzdrowszych orzechów. Dostarczają nie tylko wielu składników mineralnych i witamin, ale przede wszystkim cenny tłuszcz roślinny, który ma działanie prozdrowotne. Sprawdź, co możesz zyskać, jedząc regularnie orzechy laskowe.


orzechy-laskowe-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
unsplash.com

Polecane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
allicyna-co-to-jest-gdzie-wystepuje-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Allicyna - co to jest? Gdzie występuje? Działanie
30.10.2021
Spis treści
  1. Orzech laskowy – charakterystyka
  2. Orzech laskowy – odmiany
  3. Orzechy laskowe – kalorie i skład
  4. Orzech laskowy – witaminy i składniki mineralne
  5. Orzechy laskowe – właściwości
  6. Orzechy laskowe prażone – czy również są zdrowe?
  7. Orzechy laskowe – przechowywanie
  8. Orzechy laskowe – jak je obierać?

Orzech laskowy – charakterystyka

Orzechy laskowe to jadalne owoce pochodzące z krzewów leszczyny (Corylus). Należą one do najpopularniejszych orzechów na całym świecie. Są spożywane nie tylko jako przekąska, ale przede wszystkim są dodawane do wielu produktów spożywczych. Mowa tu m.in. o czekoladach, wyrobach cukierniczych i piekarniczych oraz lodach. Orzechy laskowe są też głównym składnikiem najbardziej znanych kremów orzechowych. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie właściwości mają orzechy laskowe.

Orzech laskowy – odmiany

Na świecie uprawianych jest wiele różnych odmian orzechów. Najbardziej znane odmiany orzecha laskowego to:

  • Cosford – odmiana angielska; wydaje średniej wielkości lub duże owoce,

  • Kataloński – wywodzi się z Hiszpanii; jest to odmiana deserowa; cechuje się dużymi owocami,

  • Barceloński – podobnie jak odmiana Katalońska pochodzi z Hiszpanii; wykształca duże owoce,

  • Warszawski Czerwony – polska odmiana; cechuje się dużymi i smacznymi owocami, które są pokryte charakterystyczną czerwoną skorupą,

  • Syrena – odmiana wyhodowana w Polsce; wydaje duży i słodki owoc; nadaje się do przygotowania przetworów,

  • Halle – pochodzi z Niemiec; jest to odmiana obficie owocująca; charakteryzuje się stosunkowo dużą słodyczą.

Orzechy laskowe – kalorie i skład

Orzechy laskowe podobnie jak inne rodzaje orzechów wielu osobom kojarzą się głównie z wysoką kalorycznością. I jest to zgodne ze stanem faktycznym. Ile kalorii mają zatem orzechy laskowe? Ich wartość energetyczna wynosi aż 629 kcal/100 g. Wynika z tego, że jeśli zjesz jedną garść tych orzechów, to dostarczysz organizmowi około 175 kcal. To stosunkowo dużo. Dla zobrazowania tyle kalorii zawiera np. 1,5 sztuki banana. Pod względem kaloryczności, na tle innych orzechów wspomniane orzechy laskowe plasują się w środku stawki. Jak kształtuje się wartość kaloryczna innych orzechów? Poniżej lista:

  • orzechy nerkowca – 553 kcal/100 g,

  • orzeszki ziemne (arachidowe) – 567 kcal/100 g,

  • orzechy pinii – 673 kcal/100 g,

  • orzechy makadamia – 718 kcal/100 g,

  • orzechy włoskie – 654 kcal/100 g,

  • orzechy brazylijskie – 660 kcal/100 g.
    Na wysoką kaloryczność orzechów laskowych wpływa tłuszcz roślinny. Stanowi on około 60% masy orzechów! W tym miejscu warto jednak podkreślić, że orzechy te są obfitym źródłem dobrego tłuszczu. Stąd nie należy się go obawiać. Dostarcza on przede wszystkim jednonienasyconych kwasów tłuszczowych w postaci kwasu oleinowego. Aktualne zalecenia żywieniowe wskazują, że powinniśmy zastępować w diecie nasycone kwasy tłuszczowe (NKT) wspomnianymi jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (JKT). Wprowadzenie takiej praktyki w życie skutkuje poprawą funkcjonowania układu krążenia i przyczynia się do uregulowania gospodarki węglowodanowej (np. do zapewnienia prawidłowego poziomu cukru we krwi). Stąd regularne jedzenie orzechów laskowych może nam ułatwić to zadanie!

Orzech laskowy – witaminy i składniki mineralne

Orzech laskowy to źródło wielu witamin. Jakie witaminy mają orzechy laskowe? Wśród tej grupy związków należy wymienić przede wszystkim kwas foliowy (113 µg/100g) i witaminę E (15 mg/100 g). W tym miejscu warto krótko wspomnieć, że kwas foliowy to jeden z najważniejszych składników pokarmowych w diecie kobiet ciężarnych, witamina E jest zaś silnym przeciwutleniaczem i ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe bywa nazywana „witaminą młodości”. W mniejszych ilościach w orzechach laskowych są obecne: tiamina (witamina B1), witamina B6 i niacyna.Gdy mowa o wartości odżywczej orzechów laskowych, nie sposób nie wspomnieć o składnikach mineralnych. Orzechy te są szczególnie zasobne w magnez (163 mg/100 g), wapń (114 mg/100 g), mangan (6,18 mg/100 g), potas (689 mg/100 g), żelazo (4,7 mg/100 g), cynk (2,45 mg/100 g) i miedź (1,72 mg/100 g).Powyższe dane jednoznacznie pokazują, że jeśli włączysz orzechy laskowe do swojego codziennego jadłospisu, Twoja dieta stanie się o wiele bardziej wartościowa.

Orzechy laskowe – właściwości

Spożywanie orzechów laskowych przyczynia się do wzmocnienia naszego zdrowia. I to nie tylko ze względu na dostarczenie wspomnianych składników odżywczych (tłuszczu roślinnego, witamin, składników mineralnych). Działanie prozdrowotne orzechów laskowych potwierdzają również badania naukowe! Właściwości orzechów laskowych są bardzo szerokie i dotyczą one przede wszystkim układu krążenia.Naukowcy dowiedli, że regularne jedzenie orzechów laskowych może być pomocne w redukcji stężenia „złego” cholesterolu LDL. Co więcej, składniki w nich zawarte mogą hamować utlenianie cholesterolu. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia, ponieważ utleniona forma cholesterolu przyczynia się do powstawania miażdżycy. Nie będzie zatem przesadą stwierdzenie, że orzechy laskowe mają działanie przeciwmiażdżycowe. Przy okazji warto też wspomnieć, że cechują się one właściwościami przeciwzapalnymi i mają zdolność do obniżania stężenia białka C-reaktywnego (CRP), czyli cząsteczki o działaniu prozapalnym.Aby osiągnąć korzyści zdrowotne, wystarczy spożywać jedną garść orzechów laskowych (około 30 g) dziennie.

Orzechy laskowe prażone – czy również są zdrowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy właściwości orzecha laskowego poddanego prażeniu są takie same, jak w przypadku jego surowego odpowiednika. Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ nikt nie wykonywał takich szczegółowych badań. Wiadomo, że prażenie orzechów laskowych prowadzi do redukcji poziomu cennych dla zdrowia związków. Głównie dotyczy to witaminy E, steroli roślinnych i kwasu linolowego. Wydaje się jednak, że prażone orzechy laskowe również wykazują prozdrowotny wpływ na organizm, choć z pewnością mniejszy niż orzechy surowe.

Orzechy laskowe – przechowywanie

Jeśli jesteś zwolennikiem orzechów, to warto wiedzieć, jak przechowywać orzechy laskowe. Zawierają one duże ilości tłuszczu, który jest podatny na jełczenie, dlatego też najlepiej przechowywać je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie orzechów w lodówce lub w bawełnianym woreczku.

Orzechy laskowe – jak je obierać?

Zastanawiasz się, jak obrać orzechy laskowe? Jest to bardzo proste! Wystarczy umieścić orzechy na patelni lub na blasze do pieczenia i delikatnie je podprażyć. Gdy przestygną, trzeba je potrzeć palcami i skórka sama odpadnie. Można też przenieść je do woreczka bawełnianego lub zawiniętej szmatki i intensywnie mieszać, aby się o siebie pocierały.

Źródła
  1. J. Amaral i in., Effects of roasting on hazelnut lipids, „Journal of Agricultural and Food Chemistry” 2006, nr 54, s. 1315–1321.
  2. S. Perna i in., Effects of hazelnut consumption on blood lipids and body weight: a systematic review and bayesian meta-analysis, „Nutrients” 2016, nr 8, 747.
Author Bartosz Kulczyński picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.