account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Fistaszki – czym różnią się od orzechów ziemnych i jakie są ich wartości odżywcze?

Agnieszka Falborska30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Fistaszki to popularny produkt, choć nie każdy wie o tym, że można je spotkać również pod innymi nazwami. To, jaki będzie ich wpływ na zdrowie, zależy od formy ich spożywania. Sprawdź, co można z nich przygotować i dlaczego przypadną do gustu osobom budującym masę mięśniową.


orzeszki-ziemne-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Fistaszki – czym tak w ogóle są i skąd pochodzą?
  2. Ile kalorii mają fistaszki i jakie substancje się w nich kryją?
  3. Czy fistaszki są równie zdrowe co inne orzechy?
  4. Fistaszki – orzeszki o wielu zastosowaniach kulinarnych

Fistaszki – czym tak w ogóle są i skąd pochodzą?

Używanie różnych nazw w odniesieniu do jednego produktu może rodzić małe zamieszanie. Z tego powodu pytanie, czy fistaszki to orzechy ziemne, bardzo często pojawia się w trakcie rozmów dotyczących żywienia. Fistaszkami określa się orzechy ziemne (inaczej zwane arachidowymi), sprzedawane w łupinkach. Nazwa ma swój anglojęzyczny odpowiednik – monkey nuts. W tym miejscu trzeba też wyjaśnić, czy fistaszki to orzechy i jak właściwie powinniśmy je traktować. Pod kątem odżywczym są podobne do orzechów i właśnie do tej grupy produktów żywieniowych są najczęściej klasyfikowane. Botanicznie natomiast Arachis hypogaea należy do roślin strączkowych i prawdopodobnie pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie orzeszki ziemne w ponad 300 odmianach uprawia się w Chinach, w Indiach, w Afryce czy w Stanach Zjednoczonych. Fistaszki typu Valencia mają słodki smak, a w strąku znajdują się co najmniej trzy ziarna. Zwykle są pieczone i sprzedawane w łupinach.

Ile kalorii mają fistaszki i jakie substancje się w nich kryją?

Orzechy ziemne przeciętnie zawierają 43–49% tłuszczu, choć jego zawartość jest zależna od odmiany, dojrzałości nasion czy warunków środowiskowych. Ilość białka sięga natomiast 23–29% i jest stosunkowo wysoka w porównaniu z innymi orzechami. Fistaszki dostarczają witaminy E oraz związków polifenolowych, które jako przeciwutleniacze wspomagają redukowanie ilości wolnych rodników tlenowych w organizmie. Tłuszcze obecne w orzechach to głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym należący do rodziny omega-6 kwas linolowy. W fistaszkach znajdziesz także pewne ilości magnezu czy witamin z grupy B. Są one również źródłem żelaza. Niestety orzechy ziemne to jeden z najsilniejszych alergenów pokarmowych, więc osoby na nie uczulone muszą bardzo uważnie studiować etykiety produktów. Fistaszki charakteryzuje spora zawartość leucyny (7,1 g/100 g), co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób aktywnych fizycznie i budujących masę mięśniową. Leucyna pobudza syntezę białek mięśniowych, więc dostarczając ją w odpowiednich ilościach w posiłku po treningu, wspomożesz proces budowy mięśni. Natomiast orzechów ziemnych nie zaliczymy do znaczących źródeł węglowodanów, ze względu na ich stosunkowo niewielką zawartość w porównaniu do na przykład produktów pełnoziarnistych. W fistaszkach znajduje się w również resweratrol – związek kojarzony zwykle z czerwonym winem. Korzystnie wpływa on na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, choć jego ilości w orzechach ziemnych nie są tak duże jak w przypadku winogron.

Czy fistaszki są równie zdrowe co inne orzechy?

Orzechy ziemne często kojarzone są z produktem niespecjalnie zdrowym czy korzystnym dla zdrowia. Nie ma się temu co dziwić, skoro w sklepach spotkasz je przede wszystkim w formie solonej, często z dodatkową smakową skorupką lub w wersji na słodko – otoczone karmelem. Jak jednak wskazują badania, spożywanie orzechów w formie nieprzetworzonej, również ziemnych, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet udaru mózgu. Stąd kluczowa jest forma spożycia i stan przetworzenia orzechów. Fistaszki niesolone w całości czy samodzielnie przerobione na masło orzechowe jak najbardziej mogą z korzyścią dla zdrowia gościć w diecie. Ich niewątpliwym plusem jest także cena – w porównaniu do innych orzechów zdecydowanie niższa.

Fistaszki – orzeszki o wielu zastosowaniach kulinarnych

Fistaszki można jeść zarówno na surowo, jak i w formie gotowanej lub prażonej. Często wykorzystywane są w kuchni azjatyckiej jako dodatek do makaronów czy zup. W wielu przepisach z tych rejonów wykorzystywany jest również tłoczony z nich olej arachidowy. Po dokładnym zmieleniu orzeszków uzyskasz mąkę, którą wykorzystasz do wszelakich wypieków. W formie proszku orzechy arachidowe znajdują zastosowanie w koktajlach czy jogurtach. Dobrze znanym produktem z fistaszków jest masło orzechowe, które sprawdzi się jako dodatek do owsianek, gofrów, koktajli, kanapek. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że skład wielu popularnych maseł orzechowych dostępnych w sklepach pozostawia wiele do życzenia. Zawierają one duże ilości soli, często również cukru oraz innych zupełnie niepotrzebnych substancji. Kluczem do dobrego masła orzechowego, które zrobisz we własnym domu, są blender o stosunkowo wysokiej mocy, cierpliwość i oczywiście orzechy ziemne. Fistaszki powinny być blendowane na niskich obrotach. Pozwala to na stopniowe wydzielanie się tłuszczu roślinnego zawartego w orzechach i uzyskanie płynnej konsystencji bez potrzeby dodawania jakiegokolwiek oleju. By nie spalić sprzętu, koniecznie rób przerwy.

Źródła
  1. A. Sagan, Orzechy ziemne (Arachis hipogea L.) wpływ ogrzewania na ich właściwości, „Przemysł Spożywczy” 2017, t. 71, nr 6, s. 41–43.
  2. D. Aune i wsp., Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies, „BMC Medicine” 2016, t. 14.
Author Agnieszka Falborska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.