Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Ostuda (melasma) – czym jest, jakie są jej objawy i jak się jej pozbyć?

Alicja Skibińska

lek. Agnieszka Żędzian

17.11.2023

Aktualizacja: 17.11.2023

Na skórze Twojej twarzy pojawiają się nieregularne, ciemniejsze plamy? Prawdopodobnie zmagasz się z ostudą, zwaną także melasmą. Przeczytaj, jak możesz jej zapobiegać i w jaki sposób radzić sobie z widocznymi przebarwieniami.


ostuda-melasma-co-to-jest-sposoby-leczenia
Pixabay.com

Polecane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
 1. Ostuda – co to jest?
 2. Funkcje melaniny w skórze
 3. Przyczyny ostudy
 4. Jak się pozbyć ostudy?
 5. Leczenie domowe ostudy

Ostuda – co to jest?

Ostuda (melasma) to przebarwienia na skórze pod postacią ciemnobrunatnych plam, przypominających trochę opaleniznę bez pełnego pokrycia lub piegi. Związane są one z nadmiarem melaniny. Charakteryzują się nieregularnym kształtem, wielkością oraz intensywnością zabarwienia. Nie są zbyt wyraźnie odgraniczone od reszty skóry i nie mają odczynu zapalnego ani nie łuszczą się. Pojawiają się głównie na policzkach, czole i skroniach oraz nad górną wargą, a czasem także na szyi. Zwykle są symetryczne, więc raczej nie występują tylko na jednym policzku czy skroni.

Oczywiście to nie jedyny rodzaj przebarwień na skórze, dlatego sam wygląd i umiejscowienie nie wystarczą do samodzielnego postawienia diagnozy. Przyczyny ich obecności mogą być bardzo różne (przeczytaj też o przebarwieniach na twarzy, nogach i dłoniach), więc warto udać się do dermatologa lub kosmetologa w celu rozpoznania rodzaju przebarwień. Choć większość z nich jest zupełnie niegroźna i może stanowić co najwyżej problem natury estetycznej, to niektóre z nich świadczą o niedoborach witamin, a nawet o chorobach wymagających leczenia.

Funkcje melaniny w skórze

Melanina to substancja odpowiadająca za pigmentację skóry, czyli za jej barwę oraz zmiany pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne (opaleniznę). Jej głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV) poprzez jego absorpcję i rozpraszanie. Z tego powodu osoby mieszkające w strefie równikowej mają ciemniejszą skórę niż np. Europejczycy – są one bardziej narażone na negatywne oddziaływanie promieniowania, w związku z czym potrzebują skuteczniejszej ochrony. W podobny sposób melanina chroni ludzkie oczy. To właśnie dlatego posiadacze jasnych tęczówek są bardziej narażeni na zapadnięcie na schorzenia oczu spowodowane promieniowaniem UV.

Przyczyny ostudy

Bezpośrednią przyczyną przebarwień skórnych jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, jednak poszczególne osoby różnią się między sobą pod względem skłonności do ich powstawania. Zdecydowanie częściej zmagają się z nimi kobiety, ponieważ ważną rolę w ich tworzeniu odgrywają żeńskie hormony płciowe. Z tego powodu ostuda zwykle pojawia się w czasie ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej (w przebiegu klimakterium), a także może towarzyszyć guzom hormonalnie czynnym i innym schorzeniom naruszającym gospodarkę hormonalną.

Wśród czynników ryzyka ostudy wymienia się również:

 • skłonności genetyczne,

 • przyjmowanie leków sterydowych, antybiotyków i retinoidów,

 • stosowanie kosmetyków fotouczulających,

 • choroby tarczycy i nadnerczy,

 • pasożyty jelitowe. 

Jak się pozbyć ostudy?

Jak dbać o cerę dotkniętą melasmą? Przede wszystkim pamiętaj, że przebarwienia tego typu są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie towarzyszą im też ból czy świąd, więc jeśli nie chcesz, nie musisz ich w żaden sposób leczyć. Jednak jeżeli przeszkadza Ci ich wygląd, możesz sięgnąć po profesjonalne zabiegi kosmetologiczne, które zmniejszą ich widoczność, a nawet całkowicie je zniwelują.

Do leczenia ostudy stosuje się m.in. zabiegi z kwasem traneksamowym (można go również przyjmować doustnie), kwasem ferulowym, kwasem kojowym, witaminą C, kwasem azelainowym, czynnikiem wzrostu i retinolem. Wysoką skuteczność wykazują także peelingi chemiczne, kuracje laserowe, dermabrazja, mikrodermabrazja oraz krioterapia.

Leczenie domowe ostudy

Jak można się domyślić, najskuteczniejszym z domowych sposobów na przebarwienia jest… prewencja, czyli sumiennie stosowana ochrona przeciwsłoneczna. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu ostudy, niż ją leczyć, zwłaszcza na własną rękę. Dlatego jeśli nie chcesz zmagać się z plamami pigmentacyjnymi, nie zapominaj o codziennej aplikacji kremu z filtrem, nawet w pochmurne dni. Szczególnie ważne staje się to w ciąży, kiedy podatność na powstawanie melasmy jest znacznie wyższa niż zwykle.

Jeśli już zmagasz się z ostudą na twarzy, wypróbuj naturalne przepisy na peelingi na przebarwienia oraz domową maseczkę na przebarwienia. Bardzo ważne jest jednak stosowanie ich regularnie – pojedynczy zabieg może okazać się niewystarczający.

Warto sięgnąć po dobre kosmetyki z drogerii. Zwróć uwagę na te, które mają w składzie stabilną formę witaminy C, heksylorezorcynol (hamujący aktywność tyrozynazy odpowiedzialnej za wydzielanie melaniny), kwasy oraz niacynamid.

Źródła
 1. Drukała J. i in., Molekularne podłoże zaburzeń pigmentacji w chorobach skóry, „Przegląd Lekarski” 2009, tom 66, nr 3, s. 145–149.
 2. Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A., Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 5, vol. 8, s. 553–560.
 3. Kwiatkowska B., Jak dbać o skórę z problemami? Holistyczne podejście do pielęgnacji skóry, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2022.
 4. Samojedny A., Wilczyński S., Koniewicz K., Ocena zmian barwnikowych i metody ich usuwania, „Kosmetologia Estetyczna” 2013, nr 1, vol. 2, s. 23–28.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.