account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Korektor postawy – w jaki sposób pomaga przestać się garbić?

Olga Rymarska30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Garbienie się to przypadłość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jak się tego oduczyć, stosując pajączek na plecy!


pajaczek-na-plecy-dla-dzieci-dla-doroslych-jak-dziala
unsplash.com

Polecane

fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
jakie-cwiczenia-na-wzmocnienie-kregoslupa-wybrac
Fitness
2 min.
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa wybrać?
29.10.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Kinezyterapia (leczenie ruchem) - jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Pajączek na plecy – co to jest i jak działa?
  2. Korektor postawy – zalety
  3. Pajączek na kręgosłup – w jaki sposób go używać?
  4. Pajączek wibrujący na kręgosłup – czym się różni od zwykłego?
  5. Pajączek na plecy – ile kosztuje?

Pajączek na plecy – co to jest i jak działa?

Pajączek na plecy to korektor oraz stabilizator postawy. Wyglądem przypomina szelki, które spoczywają na ramionach i krzyżują się między łopatkami. Jest wykonany najczęściej z bawełny pokrytej pianką poliuretanową i welurem. W niektórych sklepach medycznych można spotkać go pod nazwą „prostotrzymacz”, ponieważ zadanie pajączka polega na sygnalizowaniu garbienia się (w przypadku obecności urządzenia wibrującego) i powrotu do prawidłowej (wyprostowanej) pozycji.

Pajączek na kręgosłup pozwala wyrobić odpowiedni wzorzec postawy, czyli taki, który jest niestety rzadko widoczny współcześnie. Zapadnięta klatka piersiowa i barki wysunięte do przodu to częsty widok zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Szelki w korektorze na kręgosłup kierują obręcz barkową do tyłu i zapobiegają garbieniu się, a także pogłębianiu wad postawy. Z tego powodu pajączek będzie wskazany dla wszystkich osób, które:

  • spędzają dużo czasu przed ekranem komputera,

  • wykonują pracę siedzącą (np. biurową, szkolną),

  • mają odstające łopatki,

  • odczuwają częsty ból pleców,

  • mają problemy z efektywnym oddychaniem z powodu zapadniętych barków.

Pamiętaj, że pajączek do prostowania pleców w żadnym wypadku nie powinien zastąpić rehabilitacji oraz ćwiczeń. Jest on wyłącznie uzupełnieniem terapii fizjoterapeutycznej oraz podtrzymuje jej efekty. Oprócz tego może być stosowany profilaktycznie, czyli u dzieci, u których jeszcze nie stwierdzono wad postawy, a które już wykazują tendencję do garbienia się.

Korektor postawy – zalety

Powodem bólu pleców jest najczęściej nieprawidłowa postawa ciała. Kiedy się garbisz lub źle siedzisz na krześle przed komputerem, Twoje mięśnie są obciążone i napinają się, a barki zamykają klatkę piersiową. W efekcie mogą doskwierać Ci dolegliwości bólowe, zmniejszona pojemność płuc i trudności we wzięciu głębokiego wdechu. Kiedy natomiast pajączek determinuje u Ciebie odpowiednią pozycję, mięśnie mają optymalny tonus mięśniowy, a więc ból się zmniejsza lub po prostu nie występuje. Ponadto korektor postawy jest łatwy w obsłudze. Ma rzepy, których długość oraz intensywność odciągania barków można dowolnie regulować.

Zaletą pajączka na plecy jest również dyskrecja jego stosowania. Ta cecha może być szczególnie ważna dla dzieci, które często wstydzą się nosić taki korektor postawy, ale również dla dorosłych, którzy woleliby go ukryć. Jeśli zatem zdecydujesz się na zakup pajączka, nie musisz się obawiać, że będzie go widać. Tym bardziej że zakłada się go pod ubrania. Latem również nie jest obciążeniem, ponieważ materiały używane do jego produkcji są przewiewne i lekkie.

Pajączek na kręgosłup – w jaki sposób go używać?

Pajączek na kręgosłup wystarczy założyć tak, jak zakłada się plecak lub szelki. Górną część jego konstrukcji stanowią pasy umiejscowione na barkach, które biegną pod pachami, aby połączyć się z tylną częścią pajączka pod łopatkami. Na środku pleców powinna znaleźć się pionowa część, czyli centrum pajączka. Niektóre korektory mają stabilizację również z przodu ciała, tuż pod żebrami. Wówczas należy zapiąć je na wysokości mostka.

Aby pajączek do pleców był skuteczny i rzeczywiście pomagał, nie trzeba nosić go cały dzień. Tak długi czas może wręcz przeciążyć aparat ruchu, który mimo wszystko nie jest przyzwyczajony do ciągłego utrzymania prawidłowej postawy, jeśli wcześniej nie miało to miejsca. Zdecydowanie lepiej nosić go krócej, a częściej, np. 2–3 razy dziennie po ok. 10–15 minut podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadto bardzo ważna jest długość szelek, które nie powinny być zbyt naciągnięte. W tym celu warto poprosić o pomoc obsługę sklepu medycznego – pracownik dostosuje wymiary pajączka.

Pajączek wibrujący na kręgosłup – czym się różni od zwykłego?

Pajączek wibrujący ma sygnalizator, który uruchamia się w momencie, gdy zaczynasz się garbić. Kiedy Twoje barki skierują się do przodu, poczujesz delikatną wibrację pomiędzy łopatkami, bo właśnie tam znajduje się czujnik. Stanowi to dodatkową funkcję, przypominającą o przyjęciu prawidłowej postawy. Zachwalają ją szczególnie dzieci, które traktują efekt wibracji jako dobrą zabawę. Niektóre pajączki mają także sygnalizator dźwiękowy, co również uczy samokontroli ruchowej i jest atrakcyjne dla młodszych osób. Nie trzeba obawiać się jednak donośnych dźwięków, ponieważ współcześnie produkowane korektory postawy są na tyle głośne, aby je usłyszeć i na tyle ciche, by nie przeszkadzały użytkownikowi i osobom w pobliżu.

Pajączek na plecy – ile kosztuje?

Ceny pajączka na plecy rozpoczynają się już od 50 zł, a kończą na ok. 150 zł. Koszt zależy m.in. od tego, czy korektor jest zasilany na baterie (a więc ma funkcję dźwiękową lub wibrującą), czy też nie jest wyposażony w sygnalizator. Niższych cen można się spodziewać w przypadku pajączków, które mają mniejszą powierzchnię stabilizującą, np. z tyłu pleców znajdują się wyłącznie pasy. Wiele modeli ma materiał okalający całą powierzchnię między łopatkami, sięgającą do końca żeber. Za takie zapłacisz nieco więcej. Pajączki na kręgosłup nie są refundowane przez NFZ, jednak ich koszt jest względnie niski i nie powinien stanowić dużego wydatku dla zainteresowanych.

Źródła
  1. A. Witkowska, Pajączek ortopedyczny, „Medonet” 25.08.2018 r.,<a href="https://www.medonet.pl/zdrowie,pajaczek-ortopedyczny---dzialanie--wskazania--sposob-uzycia--opinie,artykul,1726669.html"> https://www.medonet.pl/zdrowie,pajaczek-ortopedyczny---dzialanie--wskazania--sposob-uzycia--opinie,artykul,1726669.html</a>, dostęp: 4.06.2021 r.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.