Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Co to jest perseweratywność? Czy można ją wyleczyć?

Sylwia Brodniewska

19.01.2023

Aktualizacja: 19.01.2023

Perseweratywność to jedna z cech zachowania ludzkiego. Polega na powtarzaniu określonych zachowań, słów czy zdań, a także na ciągłej analizie zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Może mocno utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków, a także wpływać na relacje międzyludzkie. Dowiedz się, jak rozpoznać tę cechę i jak ją leczyć.


perseweratywnosc-co-jest-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

medytacja-transcendentalna-co-to-jest
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest medytacja transcendentalna i jakie płyną z niej korzyści?
03.06.2022
5-zasad-zdrowia-psychicznego
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak zachować zdrowie psychiczne w dzisiejszych czasach? Poznaj 5 zasad
05.04.2022
terapia-dla-par-na-czym-polega-ile-trwa
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kiedy warto udać się na terapię dla par?
14.05.2021
asertywnosc-cwiczenia-na-czym-polega-trening
Zdrowie psychiczne
1 min.
Ćwiczenia na asertywność. Jak wygląda trening?
19.01.2023
Spis treści
 1. Co to jest temperament?
 2. Typy temperamentu
 3. Co to znaczy perseweratywność?
 4. Jak leczyć perseweratywność?

Co to jest temperament?

Temperamentem nazywamy cechy osobowości każdego człowieka. Są one wrodzone i decydują o tym, jak dany człowiek funkcjonuje w społeczeństwie. Ujawnia się już w wieku dziecięcym, kiedy jedne dzieci są grzeczne i spokojne, a inne potrzebują ciągłej zabawy, kontaktu z innymi czy poznawania nowych rzeczy. W najmłodszych latach najbardziej widać to, jaki temperament ma dziecko, ponieważ dopiero później rozwijają się inteligencja i zdolności poznawcze. Warto wiedzieć, co to temperament i jakie są jego rodzaje.

U dorosłych temperament również jest widoczny, w szczególności podczas reakcji na  konkretne bodźce (np. zagrożenie), a także w sposobie, w jaki rozwiązywane są konflikty międzyludzkie. Temperamentu nie da się nauczyć, gdyż jest dziedziczony, dlatego dzieci mają podobne zachowania do swoich rodziców. 

Typy temperamentu

Istnieje wiele podziałów temperamentu, jednak najbardziej popularnym jest ten zdefiniowany przez Hipokratesa i Galena. Hipokrates określił, że w każdym z nas można znaleźć cechy każdego z 4 temperamentów, jednak tylko jeden jest najbardziej decydujący. Najważniejsze typy temperamentu to:

 • flegmatyk,

 • sangwinik,

 • melancholik,

 • choleryk.

Flegmatyk charakteryzuje się tym, że ciężko go wyprowadzić z równowagi, jest spokojny, godny zaufania. Wiele czynności wykonuje powoli, w pełnym skupieniu. Jest bardzo dobrym obserwatorem, a także potrafi dobrze słuchać i analizować. Flegmatycy najbardziej odnajdują się w pracach, które można wykonywać powoli, bez stresu. Nie lubią pośpiechu ani presji czasu. W relacjach z innymi są bardzo wycofani. Zaufanie drugiej osobie trwa bardzo długo i wymaga wielu poświęceń, jednak jest konieczne, aby flegmatyk mógł się przed kimś otworzyć.

Sangwinik jest osobą spokojną, o stabilnym charakterze. Lubi spotkania z innymi osobami, często jest duszą towarzystwa. Ma pozytywne podejście do życia, jest otwarty na ludzi, lubi ich poznawać. Bez problemu wchodzi w relacje z innymi osobami i często w nich dominuje. Sangwinik nie kryje się ze swoimi emocjami, często pokazuje je na zewnątrz. Jest osobą kreatywną, silnie zmotywowaną, a także z dużą energią do działania. 

Melancholik na co dzień jest pesymistą, często popada w stany depresyjne. Obawia się przyszłości, często widzi ją w czarnych barwach. Nie lubi kontaktu z ludźmi, jeśli może, unika ich. Rzadko okazuje swoje emocje. Melancholik zamyka się w sobie, lubi żyć we własnym świecie. Nie ma zdania na swój temat, często polega na opiniach innych i traktuje je poważnie. Ma niewielu przyjaciół, jednak są oni dla niego ważni. Potrafi ich słuchać i zbliżyć się do nich. Często te relacje są bardzo trwałe. Nie jest pewny siebie, dlatego łatwo go obrazić. Może mieć trudności z podejmowaniem decyzji.

Choleryk to ostatni rodzaj temperamentu. Jest dominujący i bardzo ambitny. Nie ma problemów z podejmowaniem trudnych decyzji. Często bywa impulsywny, a jego zachowania mogą być odbierane jako gwałtowne i agresywne. Ludzie mniej otwarci mogą się go bać. Cholerycy często pełnią funkcję przywódców lub szefów. Są porywczy i nieopanowani. Nie potrafią przyjmować krytyki. 

Co to znaczy perseweratywność?

Perseweratywność jest jedną z cech zachowania ludzkiego. Oprócz niej można wyróżnić reaktywność emocjonalną, żwawość, wrażliwość sensoryczną, aktywność i wytrzymałość.  Polega ona na ciągłym powtarzaniu konkretnych reakcji, słów, zachowań oraz całych zdań. Osoba taka często skrupulatnie analizuje minione zdarzenia, wielokrotnie wracając do faktów życiowych, na podstawie których zostały podjęte decyzje. Bardzo długo przeżywa emocje. Często mocno koncentruje się na przeszłości, a także na uczuciach, jakie towarzyszyły temu, co się wydarzyło. Osoby posiadające tę cechę są bardzo wrażliwe, mogą reagować nerwowo w wielu sytuacjach lub zbyt emocjonalnie. Mają niską wytrzymałość psychiczną. Cechy temperamentu są różne, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznawać. Może to pomóc zrozumieć drugiego człowieka. 

Ciągła analiza poprzednich zdarzeń i emocji zajmuje wiele czasu, jednak jest ważna dla tych osób. Często wolą się one skupiać na przeszłości niż teraźniejszości i przyszłości. Poświęcają wiele czasu na analizowanie sytuacji, która już dawno minęła i nie ma możliwości zmiany jej konsekwencji. Osoby, które cechuje perseweratywność, mają trudności z przystosowaniem się do nowych sytuacji. Wszelkie zmiany są dla nich stresujące, nie lubią rywalizacji z innymi, nie tylko w życiu, ale również w sporcie.

Jak leczyć perseweratywność?

Leczenie perseweratywności nie jest łatwe i można jedynie zmniejszyć częstotliwość powtarzalnych zachowań. Najczęściej wiąże się z terapią, która powinna być przeprowadzona regularnie. Podczas spotkań z psychologiem osoba z tą cechą osobowości może znaleźć przyczynę swoich zachowań i spróbować je zrozumieć. Zazwyczaj leczenie trwa bardzo długo, jednak znając swoje zachowanie, łatwiej jest nad nim panować.

Psycholog może pomóc zrozumieć pewne mechanizmy, a także pokazać, że można postępować w inny sposób. Często na terapię zgłaszają się również bliscy, którzy chcą zrozumieć, co znaczy perseweratywność i jak radzić sobie z niektórymi zachowaniami, w szczególności, jeśli mocno odbijają się na relacjach między nimi. Niekiedy pomocne może być znalezienie hobby czy innego zajęcia, które będzie czasochłonne i będzie skupiało myśli osoby z cechami perseweratywności.

Źródła
 1. J. Strelau, Psychologia różnic indywidualnych, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2006.
 2. J. Strelau, Psychologia, cz. 1 , Wydawnictwo GWP, Gdańsk 2000.
 3. CR. Cloninger i inni,  A psychobiological model of temperament and character, „Archives of General Psychiatry” 1993, 50(12), s. 975–990.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.