Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Dlaczego powstał zakrzep po koronografii?

Czy po koronarografii może powstać zakrzep?

Odpowiedź

Koronarografia jest inwazyjnym badaniem obrazującym naczynia serca. Łączy się też z ryzykiem wystąpienia pewnych efektów ubocznych. Zakrzep może pojawić się z miejscu, w którym dochodzi do wkłucia, czyli w okolicy nadgarstka lub pachwiny. Przy nakłuciu pachwiny ryzyko zakrzepicy jest większe, ponieważ pacjent jest dłużej unieruchomiony. W czasie badania czasami wprowadza się stent, aby rozszerzyć tętnicę wieńcową. Po koronarografii połączonej z wszczepieniem stentu może dojść do zakrzepu w stencie. Często związane jest to z odstawieniem leków przeciwzakrzepowych lub z uwarunkowaniami anatomicznymi. Zakrzep jest poważnym powikłaniem, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarskich i starać się mu zapobiec.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.