Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy gardła – rozpoznanie i leczenie

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

14.03.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Polipy w gardle, a właściwie w krtani, mają postać niezłośliwych rozrostów śluzówki. Umiejscawiają się na fałdach głosowych. Polipy krtani objawiają się chrypką i zmianą barwy głosu. Jakie są przyczyny polipów na gardle? Jak przebiega diagnostyka i leczenie zmian polipowatych?


polipy-w-gardle-jak-wygladaja
pexels

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym są polipy na gardle?
 2. Przyczyny polipów gardła 
 3. Polipy w gardle – objawy
 4. Diagnostyka polipów gardła
 5. Jak można leczyć polipy gardła?
 6. Czy polipy krtani nawracają?

Czym są polipy na gardle?

Polipy krtani, potocznie nazywane polipami na gardle, to niewielkie guzki śluzówki o odczynie zapalnym. Mogą mieć różne kształty i wielkości. Zmiany umiejscawiają się symetrycznie na fałdach głosowych. Mają postać uszypułowaną (na nóżce) lub nieuszypułowaną (na szerokiej podstawie). Najczęściej osadzają się tylko po jednej stronie gardła. 

Przyczyny polipów gardła 

Jednoznaczna przyczyna i mechanizm rozwoju polipów na gardle nie są znane. Ich pojawienie się najczęściej ma jednak związek z wykonywanym zawodem. W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące głosem (nauczyciele, aktorzy, wokaliści). Zmianom sprzyjają ponadto przewlekłe i często nawracające zapalenia gardła. Wśród czynników predysponujących do zachorowania znajdują się również: refluks żołądkowo-przełykowy, polipy żołądka, nałogowe palenie tytoniu, praca związana ze wdychaniem dymu lub pyłu, przewlekły kontakt z toksynami, alergie, mechaniczne urazy struktur krtani. Problem polipów dotyka osób ze stwierdzonymi zaburzeniami pracy układu hormonalnego (mowa szczególnie o niedoczynności tarczycy).

Polipy w gardle – objawy

Umiejscowione na fałdach głosowych polipy upośledzają ich funkcjonalność. W rezultacie powoduje to zmianę barwy głosu (na niski i szorstki) i odczuwanie nadmiernej suchości w gardle. Pacjenci dodatkowo wskazują na konieczność częstego „odchrząkiwania”. Objawem wskazującym na polipy na gardle jest również stała chrypka. W niektórych przypadkach dochodzi do załamywania głosu podczas mówienia i uczucia zalegania ciała obcego w gardle. Rozległe i duże zmiany polipowate mogą powodować nawet trudności w oddychaniu lub prowadzić do tzw. bezgłosu.

Diagnostyka polipów gardła

Diagnostyka polipów gardła jest prosta. Podejrzenie zmiany polipowatej i kwalifikację do dalszych badań stwierdza się na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów. W celu potwierdzenia rozpoznania przeprowadza się laryngoskopię. Badanie pozwala na dokładną ocenę krtani i narośniętych na niej zmian – ich wielkości, charakteru, umiejscowienia, występowania stanu zapalnego. Uzupełnieniem diagnostyki jest videostroboskopia, która umożliwia ocenę ruchomości wiązadeł głosowych.

Polipy krtani, chociaż w większości przypadków są niegroźne, powinny być diagnozowane i poddawane leczeniu. Bagatelizowane, pogarszają komfort mówienia, a nawet swobodnego oddychania.

Jak można leczyć polipy gardła?

Polipy gardła wymagają usunięcia. Terapie farmakologiczne w przypadku tych zmian nie dają skuteczności. Zabieg przeprowadza się techniką mikrochirurgiczną (laserową) za pomocą endoskopu (sondy z kamerą wprowadzaną do gardła). Procedura jest prosta i szybka. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest wyleczenie stanu zapalnego krtani. Usunięte polipy poddawane są badaniu histopatologicznemu w celu oceny rodzaju zmiany i jej złośliwości. 

Bardzo ważna po zabiegu usunięcia polipów jest odpowiednia rekonwalescencja. Pacjent powinien być poddany rehabilitacji głosu. Tylko w ten sposób może powrócić do pełnej sprawności mówienia i odzyskać głos. W okresie gojenia kluczowe jest dbanie o struny głosowe poprzez unikanie wysiłku głosowego. Ulgę przyniosą również dostępne bez recepty pastylki nawilżające gardło. W sypialni osoby będącej po zabiegu usunięcia polipów powinno utrzymywać się właściwą wilgotność powietrza – na poziomie 40–60%. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów (również biernego). 

Czy polipy krtani nawracają?

Zmiany polipowate krtani mają tendencję do nawrotów. W grupie ryzyka znajdują się osoby pracujące głosem. Profilaktyka polega więc na unikaniu nadmiernego wysiłku głosowego. Pomocne są również ćwiczenia oddechowe, emisyjne lub rehabilitacja więzadeł głosowych.

Źródła
E. Zawisza, K. Zawisza., Polipy zapalne, UM w Warszawie.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.