Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Pomoc psychologiczna w ramach teleporady: jak wygląda?

Redakcja

16.11.2021

Aktualizacja: 27.09.2022

Psychoterapia online zyskuje na popularności – tak jak telemedycyna. Jak wygląda sesja z psychologiem? Czy pomoc psychologiczna online jest równie skuteczna jak ta, którą otrzymasz stacjonarnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką pomoc możesz otrzymać od psychologa online.


pomoc-psychologiczna-w-ramach-teleporady-jak-przebiega-wizyta

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Czy psychoterapia online jest skuteczna?
 2. Telewizyta u psychologa: w jakiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc?
 3. Jak można przygotować się do e-rozmowy z psychologiem?
 4. Jakie miejsce wybrać, aby czuć się komfortowo?

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Zastanawiasz się, czy psychoterapia online jest skuteczna? To pytanie, które nurtowało nie tylko psychologów i pacjentów, ale także badaczy z Vrije Universiteit w Amsterdamie i Yildiz Technical University w Turcji. Jak wykazały badania przeprowadzone na tych uczelniach, nie ma istotnych różnic pomiędzy efektywnością terapii prowadzonej w formie online a stacjonarnie. Niektóra badania wykazały również, że psychoterapia online jest skuteczna w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych i uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Psychoterapia online jest także przystępniejsza dla pacjentów, którzy nie czują się komfortowo w stacjonarnych gabinetach psychologicznych. Jeśli i Tobie łatwiej otworzyć się w domowym zaciszu, warto spróbować porozmawiać ze specjalistą korzystając z e-wizyty.

Telewizyta u psychologa: w jakiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc?

Porady psychologiczne online mogą okazać się nieocenionym wsparciem, jeśli tylko dostrzegasz u siebie któryś z niepokojących objawów:

 • przedłużające się pogorszenie nastroju, apatii, uczucie smutku,

 • uczucie niepokoju i lęku,

 • zmęczenie, które negatywnie wpływa na twoje codzienne funkcjonowanie,

 • problemy ze snem spowodowany natłokiem myśli,

 • spadek libido,

 • skłonność do nadużywania substancji psychoaktywnych.

Jak można przygotować się do e-rozmowy z psychologiem?

Jeśli to twoja pierwsza konsultacja psychologiczna online, zastanów się, co chcesz przekazać podczas spotkania. Czy czujesz przygnębienie, mierzysz się ze stratą, odczuwasz stres w związku z pracą? Możesz spisać te uczucia oraz obawy na kartce. Oczywiście podczas spotkania specjalista będzie zadawać ci pytania pomocnicze, tak aby określić rodzaj problemu oraz obrać optymalny kierunek działania.

Jakie miejsce wybrać, aby czuć się komfortowo?

Przed rozmową z psychologiem online na pewno trzeba przygotować pomieszczenie, w którym odbędziesz sesję. Ważne jest twoje poczucie bezpieczeństwa – dlatego wybierz miejsce w domu lub mieszkaniu, które zapewni ci swobodną rozmowę. Konsultację psychologiczną online możesz odbyć w ulubionym fotelu, z kubkiem kawy, pod kocem. Mogą przydać ci się też słuchawki.

Psycholog przez Internet? To świetne rozwiązanie, jeśli tylko potrzebujesz wparcia profesjonalisty. Taka forma współpracy ma wiele atutów: przede wszystkim może być ona tak samo skuteczna jak terapia w gabinecie. Poza tym spotkanie możesz odbyć w dowolnym miejscu. Porada psychologiczna online jest też elastyczna, jeśli chodzi o porę dnia (wielu psychologów udziela ich również w weekendy).

Źródła
 1. Zeren, S., Erus, S., Amanvermez, Y., Genc, A., Yilmaz, M. Duy, B. (2020). The Effectivenes of Online Counselling for University Students in Turkey: A Non – Randomized Controlled Trial. European Journal of Educational Research, 9(2), 825 – 834.
 2. Humer, E., Stippl, P., Pryss, R., Probst, T. (2020). Experiences of Psychotherapists With Remote. Psychotherapy During the COVID 19 Pandemic: Cross – sectional Web – Based Survey Study. Journal of Medical Internet Research, 22(11).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.