Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Test owulacyjny – jak należy interpretować wynik?

Wykonałam dziś test owulacyjny, który wyszedł pozytywny. Za 5 dni powinnam dostać okres. Czy test owulacyjny mógł wyjść pozytywny, skoro jestem przed miesiączką? Jak powinnam interpretować wynik?

Odpowiedź

Owulacja przypada na 14 dni przed wystąpieniem kolejnej miesiączki. Mimo iż zakłada Pani, że jest Pani tuż przed miesiączką, prawdopodobnie krwawienie przesunie się o kilka dni. Pozytywny test owulacyjny oznacza, że jest Pani akurat w momencie najwyższego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Aktualnie dostępne na rynku testy owulacyjne są bardzo czułe. Niezwykle rzadko zdarza się otrzymanie fałszywie ujemnego czy fałszywie dodatniego wyniku. Fałszywie dodatni wynik mógł pojawić się, jeśli wykonała Pani badanie z pierwszej próbki bardzo zagęszczonego moczu. Wynik testu owulacyjnego nie daje gwarancji zajścia w ciążę, ani też nie jest metodą antykoncepcyjną, dlatego też nie ma konieczności powtarzania badania. Zalecam obserwację cyklu miesiączkowego i w razie opóźnienia się menstruacji wzięcie pod uwagę możliwość wydłużenia się cyklu z wielu różnych przyczyn.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.