account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania

Agata Oleszkiewicz30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Prądy interferencyjne to powszechnie stosowany rodzaj fizykoterapii na różnorodne zespoły bólowe układu kostno-stawowego i mięśniowego, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest głęboka penetracja tkanek i małe ryzyko powikłań. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego typu leczenia!


prady-interferencyjne-wskazania-i-przeciwwskazania
pixabay.com

Polecane

galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
fala-uderzeniowa-co-to-jest-jak-dziala-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Fala uderzeniowa - co to jest? Jak działa? Na czym polega? | Welbi.pl
27.07.2021
pajaczek-na-plecy-dla-dzieci-dla-doroslych-jak-dziala
Fitness
1 min.
Pajączek na plecy - dla dzieci, dla dorosłych. Jak działa?
30.07.2021
kinezyterapia-leczenie-ruchem-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Kinezyterapia (leczenie ruchem) - jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to są prądy interferencyjne?
  2. Prądy interferencyjne – wskazania
  3. Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne, zwane też prądami Nemeca, to rodzaj elektroterapii wykorzystującej prąd średniej częstotliwości. Powstaje on w wyniku skrzyżowania się w Twoich tkankach dwóch przemiennych prądów o przebiegu sinusoidalnym, które wywołują w poddanej leczeniu okolicy szereg biologicznych zmian. Efekty lecznicze prądu interferencyjnego są zbliżone do innych metod elektroterapii, wykorzystujących prąd o niskich częstotliwościach, takich jak galwanizacja. Jednak ze względu na uzyskanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod, prąd interferencyjny dochodzi do głębszych tkanek. W zależności od problemu zdrowotnego fizjoterapeuta dobiera odpowiednią dawkę prądu oraz czas trwania zabiegu. W stanach ostrzejszych zwykle nie przekracza się częstotliwości 200 Hz, natomiast na dolegliwości o charakterze przewlekłym wartość zalecanej częstotliwości wynosi około 100 Hz.Z fizykoterapii tego typu możesz korzystać codziennie, a co najmniej 2 razy w tygodniu. Cykl rehabilitacji obejmuje zwykle 10 zabiegów. Prądy interferencyjne dobroczynnie działają na wiele różnorodnych zespołów bólowych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne wywołują przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, np. w stanie, jakim jest skręcona kostka, polega na podwyższeniu progu bólu, rozszerzeniu lokalnych naczyń krwionośnych, usprawnieniu krążenia obwodowego oraz procesów odżywczych i przemiany materii tkanek, a także stymulacji mięśni szkieletowych i autonomicznego układu nerwowego. Ze względu na szerokie spektrum działania prąd interferencyjny pomoże Ci złagodzić nieprzyjemne objawy w przebiegu wielu chorób natury reumatycznej, kardiologicznej czy neurologicznej, a także w stanach pourazowych i w innych zespołach bólowych.Wskazaniami do zabiegu prądami Nemeca są m.in.: zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn, nerwobóle, zapalenia nerwów i zespoły uciskowe oraz ból głowy o charakterze migrenowym. To także metoda na problemy z krążeniem obwodowym, zanikiem i osłabieniem mięśni różnego pochodzenia, np. po złamaniach, w stanach pourazowych, takich jak zwichnięcia, skręcenia, obrzęki i krwiaki. Prądy interferencyjne pomaga też zrosnąć się kościom i niwelują nietrzymanie moczu. Bez względu od okolicy zabiegowej i wskazań ważne jest ułożenie elektrod. Zawsze muszą być tak umieszczone na ciele, aby linie łączące środki każdej z dwóch par elektrod krzyżowały się w okolicy umiejscowienia choroby.Prądy interferencyjne najczęściej stanowią uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych, w tym ćwiczeń ruchowych. Elektroterapię dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzięki temu tkanki poddawane leczeniu są odpowiednio przygotowane i bardziej podatne na dobroczynny wpływ aktywności fizycznej.

Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Mimo wszechstronnego oddziaływania prądów interferencyjnych na organizm istnieje wiele sytuacji, w których nie możesz z nich skorzystać. Przeciwwskazania do prądów Nemeca nie odbiegają zasadniczo od przeciwwskazań ogólnych do stosowania innego rodzaju elektroterapii.Choroby i stany, które uniemożliwiają terapię tego typu, to m.in.:

  • wszczepiony rozrusznik serca i inne urządzenia elektryczne,

  • choroby serca powodujące znaczną destabilizację jego pracy,

  • miażdżyca zarostowa tętnic,

  • zapalenie żył,

  • zaawansowana choroba zakrzepowa,

  • ostre infekcje,

  • nerwobóle nieznanego pochodzenia,

  • uszkodzenia naskórka i rany w okolicy pola terapeutycznego,

  • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,

  • owrzodzenia troficzne goleni,

  • ciąża,

  • nowotwory,

  • stany pourazowe z ryzykiem krwawienia,

  • zaburzenia czucia,

  • gorączka.
    Prądy interferencyjne nie mogą też zostać podane, jeśli cierpisz na niektóre zaburzenia psychiczne, a kontakt z Tobą jest utrudniony. Przeszkodą może być również otyłość. Gruba tkanka tłuszczowa uniemożliwia bowiem efektywne rozchodzenie się i działanie prądu. Problematyczna może być także obecność w Twoim ciele metalowych ciał obcych, np. płytek czy nitów. To dotyczy szczególnie starych elementów, wszczepionych dawno. Obecnie w przypadku konieczności przyspieszenia regeneracji tkanki kostnej w niektórych sytuacjach stosuje się specjalne śruby, wykonane z biomateriału nieprzewodzącego prądu.

Źródła
  1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.
  2. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.