Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania

Agata Oleszkiewicz

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Prądy interferencyjne to powszechnie stosowany rodzaj fizykoterapii na różnorodne zespoły bólowe układu kostno-stawowego i mięśniowego, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest głęboka penetracja tkanek i małe ryzyko powikłań. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego typu leczenia!


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
prady-interferencyjne-wskazania-i-przeciwwskazania
pixabay.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to są prądy interferencyjne?
 2. Prądy interferencyjne – wskazania
 3. Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne, zwane też prądami Nemeca, to rodzaj elektroterapii wykorzystującej prąd średniej częstotliwości. Powstaje on w wyniku skrzyżowania się w Twoich tkankach dwóch przemiennych prądów o przebiegu sinusoidalnym, które wywołują w poddanej leczeniu okolicy szereg biologicznych zmian. Efekty lecznicze prądu interferencyjnego są zbliżone do innych metod elektroterapii, wykorzystujących prąd o niskich częstotliwościach, takich jak galwanizacja. Jednak ze względu na uzyskanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod, prąd interferencyjny dochodzi do głębszych tkanek. W zależności od problemu zdrowotnego fizjoterapeuta dobiera odpowiednią dawkę prądu oraz czas trwania zabiegu. W stanach ostrzejszych zwykle nie przekracza się częstotliwości 200 Hz, natomiast na dolegliwości o charakterze przewlekłym wartość zalecanej częstotliwości wynosi około 100 Hz.Z fizykoterapii tego typu możesz korzystać codziennie, a co najmniej 2 razy w tygodniu. Cykl rehabilitacji obejmuje zwykle 10 zabiegów. Prądy interferencyjne dobroczynnie działają na wiele różnorodnych zespołów bólowych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne wywołują przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, np. w stanie, jakim jest skręcona kostka, polega na podwyższeniu progu bólu, rozszerzeniu lokalnych naczyń krwionośnych, usprawnieniu krążenia obwodowego oraz procesów odżywczych i przemiany materii tkanek, a także stymulacji mięśni szkieletowych i autonomicznego układu nerwowego. Ze względu na szerokie spektrum działania prąd interferencyjny pomoże Ci złagodzić nieprzyjemne objawy w przebiegu wielu chorób natury reumatycznej, kardiologicznej czy neurologicznej, a także w stanach pourazowych i w innych zespołach bólowych.Wskazaniami do zabiegu prądami Nemeca są m.in.: zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn, nerwobóle, zapalenia nerwów i zespoły uciskowe oraz ból głowy o charakterze migrenowym. To także metoda na problemy z krążeniem obwodowym, zanikiem i osłabieniem mięśni różnego pochodzenia, np. po złamaniach, w stanach pourazowych, takich jak zwichnięcia, skręcenia, obrzęki i krwiaki. Prądy interferencyjne pomaga też zrosnąć się kościom i niwelują nietrzymanie moczu. Bez względu od okolicy zabiegowej i wskazań ważne jest ułożenie elektrod. Zawsze muszą być tak umieszczone na ciele, aby linie łączące środki każdej z dwóch par elektrod krzyżowały się w okolicy umiejscowienia choroby.Prądy interferencyjne najczęściej stanowią uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych, w tym ćwiczeń ruchowych. Elektroterapię dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzięki temu tkanki poddawane leczeniu są odpowiednio przygotowane i bardziej podatne na dobroczynny wpływ aktywności fizycznej.

Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Mimo wszechstronnego oddziaływania prądów interferencyjnych na organizm istnieje wiele sytuacji, w których nie możesz z nich skorzystać. Przeciwwskazania do prądów Nemeca nie odbiegają zasadniczo od przeciwwskazań ogólnych do stosowania innego rodzaju elektroterapii.Choroby i stany, które uniemożliwiają terapię tego typu, to m.in.:

 • wszczepiony rozrusznik serca i inne urządzenia elektryczne,

 • choroby serca powodujące znaczną destabilizację jego pracy,

 • miażdżyca zarostowa tętnic,

 • zapalenie żył,

 • zaawansowana choroba zakrzepowa,

 • ostre infekcje,

 • nerwobóle nieznanego pochodzenia,

 • uszkodzenia naskórka i rany w okolicy pola terapeutycznego,

 • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,

 • owrzodzenia troficzne goleni,

 • ciąża,

 • nowotwory,

 • stany pourazowe z ryzykiem krwawienia,

 • zaburzenia czucia,

 • gorączka.
  Prądy interferencyjne nie mogą też zostać podane, jeśli cierpisz na niektóre zaburzenia psychiczne, a kontakt z Tobą jest utrudniony. Przeszkodą może być również otyłość. Gruba tkanka tłuszczowa uniemożliwia bowiem efektywne rozchodzenie się i działanie prądu. Problematyczna może być także obecność w Twoim ciele metalowych ciał obcych, np. płytek czy nitów. To dotyczy szczególnie starych elementów, wszczepionych dawno. Obecnie w przypadku konieczności przyspieszenia regeneracji tkanki kostnej w niektórych sytuacjach stosuje się specjalne śruby, wykonane z biomateriału nieprzewodzącego prądu.

Źródła
 1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.
 2. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

Umów teleporadę
Ortopeda-online
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.