Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania

Agata Oleszkiewicz

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Prądy interferencyjne to powszechnie stosowany rodzaj fizykoterapii na różnorodne zespoły bólowe układu kostno-stawowego i mięśniowego, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest głęboka penetracja tkanek i małe ryzyko powikłań. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego typu leczenia!


prady-interferencyjne-wskazania-i-przeciwwskazania
pixabay.com

Polecane

bawoli-wdowi-co-to-jest-jak-sie-go-pozbyc-cwiczenia
Fitness
2 min.
Wdowi garb - co to jest? Jak się go pozbyć? Ćwiczenia
30.07.2021
jakie-cwiczenia-na-wzmocnienie-kregoslupa-wybrac
Fitness
2 min.
Jakie ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa wybrać?
29.10.2021
chiropraktyka-co-to-jest-na-czym-polega
Fitness
1 min.
Chiropraktyka - co to jest? Na czym polega?
27.07.2021
hydroterapia-co-to-jest-jakie-sa-wskazania-na-co-pomaga
Fitness
1 min.
Hydroterapia - co to jest? Jakie są wskazania? Na co pomaga?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to są prądy interferencyjne?
 2. Prądy interferencyjne – wskazania
 3. Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne, zwane też prądami Nemeca, to rodzaj elektroterapii wykorzystującej prąd średniej częstotliwości. Powstaje on w wyniku skrzyżowania się w Twoich tkankach dwóch przemiennych prądów o przebiegu sinusoidalnym, które wywołują w poddanej leczeniu okolicy szereg biologicznych zmian. Efekty lecznicze prądu interferencyjnego są zbliżone do innych metod elektroterapii, wykorzystujących prąd o niskich częstotliwościach, takich jak galwanizacja. Jednak ze względu na uzyskanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod, prąd interferencyjny dochodzi do głębszych tkanek. W zależności od problemu zdrowotnego fizjoterapeuta dobiera odpowiednią dawkę prądu oraz czas trwania zabiegu. W stanach ostrzejszych zwykle nie przekracza się częstotliwości 200 Hz, natomiast na dolegliwości o charakterze przewlekłym wartość zalecanej częstotliwości wynosi około 100 Hz.Z fizykoterapii tego typu możesz korzystać codziennie, a co najmniej 2 razy w tygodniu. Cykl rehabilitacji obejmuje zwykle 10 zabiegów. Prądy interferencyjne dobroczynnie działają na wiele różnorodnych zespołów bólowych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne wywołują przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, np. w stanie, jakim jest skręcona kostka, polega na podwyższeniu progu bólu, rozszerzeniu lokalnych naczyń krwionośnych, usprawnieniu krążenia obwodowego oraz procesów odżywczych i przemiany materii tkanek, a także stymulacji mięśni szkieletowych i autonomicznego układu nerwowego. Ze względu na szerokie spektrum działania prąd interferencyjny pomoże Ci złagodzić nieprzyjemne objawy w przebiegu wielu chorób natury reumatycznej, kardiologicznej czy neurologicznej, a także w stanach pourazowych i w innych zespołach bólowych.Wskazaniami do zabiegu prądami Nemeca są m.in.: zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn, nerwobóle, zapalenia nerwów i zespoły uciskowe oraz ból głowy o charakterze migrenowym. To także metoda na problemy z krążeniem obwodowym, zanikiem i osłabieniem mięśni różnego pochodzenia, np. po złamaniach, w stanach pourazowych, takich jak zwichnięcia, skręcenia, obrzęki i krwiaki. Prądy interferencyjne pomaga też zrosnąć się kościom i niwelują nietrzymanie moczu. Bez względu od okolicy zabiegowej i wskazań ważne jest ułożenie elektrod. Zawsze muszą być tak umieszczone na ciele, aby linie łączące środki każdej z dwóch par elektrod krzyżowały się w okolicy umiejscowienia choroby.Prądy interferencyjne najczęściej stanowią uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych, w tym ćwiczeń ruchowych. Elektroterapię dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzięki temu tkanki poddawane leczeniu są odpowiednio przygotowane i bardziej podatne na dobroczynny wpływ aktywności fizycznej.

Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Mimo wszechstronnego oddziaływania prądów interferencyjnych na organizm istnieje wiele sytuacji, w których nie możesz z nich skorzystać. Przeciwwskazania do prądów Nemeca nie odbiegają zasadniczo od przeciwwskazań ogólnych do stosowania innego rodzaju elektroterapii.Choroby i stany, które uniemożliwiają terapię tego typu, to m.in.:

 • wszczepiony rozrusznik serca i inne urządzenia elektryczne,

 • choroby serca powodujące znaczną destabilizację jego pracy,

 • miażdżyca zarostowa tętnic,

 • zapalenie żył,

 • zaawansowana choroba zakrzepowa,

 • ostre infekcje,

 • nerwobóle nieznanego pochodzenia,

 • uszkodzenia naskórka i rany w okolicy pola terapeutycznego,

 • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,

 • owrzodzenia troficzne goleni,

 • ciąża,

 • nowotwory,

 • stany pourazowe z ryzykiem krwawienia,

 • zaburzenia czucia,

 • gorączka.
  Prądy interferencyjne nie mogą też zostać podane, jeśli cierpisz na niektóre zaburzenia psychiczne, a kontakt z Tobą jest utrudniony. Przeszkodą może być również otyłość. Gruba tkanka tłuszczowa uniemożliwia bowiem efektywne rozchodzenie się i działanie prądu. Problematyczna może być także obecność w Twoim ciele metalowych ciał obcych, np. płytek czy nitów. To dotyczy szczególnie starych elementów, wszczepionych dawno. Obecnie w przypadku konieczności przyspieszenia regeneracji tkanki kostnej w niektórych sytuacjach stosuje się specjalne śruby, wykonane z biomateriału nieprzewodzącego prądu.

Źródła
 1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.
 2. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.