account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRehabilitacja 1 min.

Prądy interferencyjne – wskazania i przeciwwskazania

Agata Oleszkiewicz30.07.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Prądy interferencyjne to powszechnie stosowany rodzaj fizykoterapii na różnorodne zespoły bólowe układu kostno-stawowego i mięśniowego, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest głęboka penetracja tkanek i małe ryzyko powikłań. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego typu leczenia!


prady-interferencyjne-wskazania-i-przeciwwskazania
pixabay.com

Polecane

pajaczek-na-plecy-dla-dzieci-dla-doroslych-jak-dziala
Fitness
1 min.
Pajączek na plecy - dla dzieci, dla dorosłych. Jak działa?
30.07.2021
staw-skroniowo-zuchwowy-jak-jest-zbudowany
Fitness
1 min.
Staw skroniowo-żuchwowy: co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
jakie-cwiczenia-na-bol-kolana-sa-najlepsze
Fitness
1 min.
Gimnastyka na bolące kolana – przykładowy zestaw ćwiczeń na poprawę kondycji stawu
14.05.2021
cwiczenia-na-kolana-jak-je-wzmocnic
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na kolana - jak je wzmocnić?
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to są prądy interferencyjne?
 2. Prądy interferencyjne – wskazania
 3. Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne, zwane też prądami Nemeca, to rodzaj elektroterapii wykorzystującej prąd średniej częstotliwości. Powstaje on w wyniku skrzyżowania się w Twoich tkankach dwóch przemiennych prądów o przebiegu sinusoidalnym, które wywołują w poddanej leczeniu okolicy szereg biologicznych zmian. Efekty lecznicze prądu interferencyjnego są zbliżone do innych metod elektroterapii, wykorzystujących prąd o niskich częstotliwościach, takich jak galwanizacja. Jednak ze względu na uzyskanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod, prąd interferencyjny dochodzi do głębszych tkanek. W zależności od problemu zdrowotnego fizjoterapeuta dobiera odpowiednią dawkę prądu oraz czas trwania zabiegu. W stanach ostrzejszych zwykle nie przekracza się częstotliwości 200 Hz, natomiast na dolegliwości o charakterze przewlekłym wartość zalecanej częstotliwości wynosi około 100 Hz. Z fizykoterapii tego typu możesz korzystać codziennie, a co najmniej 2 razy w tygodniu. Cykl rehabilitacji obejmuje zwykle 10 zabiegów. Prądy interferencyjne dobroczynnie działają na wiele różnorodnych zespołów bólowych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne wywołują przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, np. w stanie, jakim jest skręcona kostka, polega na podwyższeniu progu bólu, rozszerzeniu lokalnych naczyń krwionośnych, usprawnieniu krążenia obwodowego oraz procesów odżywczych i przemiany materii tkanek, a także stymulacji mięśni szkieletowych i autonomicznego układu nerwowego. Ze względu na szerokie spektrum działania prąd interferencyjny pomoże Ci złagodzić nieprzyjemne objawy w przebiegu wielu chorób natury reumatycznej, kardiologicznej czy neurologicznej, a także w stanach pourazowych i w innych zespołach bólowych. Wskazaniami do zabiegu prądami Nemeca są m.in.: zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn, nerwobóle, zapalenia nerwów i zespoły uciskowe oraz ból głowy o charakterze migrenowym. To także metoda na problemy z krążeniem obwodowym, zanikiem i osłabieniem mięśni różnego pochodzenia, np. po złamaniach, w stanach pourazowych, takich jak zwichnięcia, skręcenia, obrzęki i krwiaki. Prądy interferencyjne pomaga też zrosnąć się kościom i niwelują nietrzymanie moczu. Bez względu od okolicy zabiegowej i wskazań ważne jest ułożenie elektrod. Zawsze muszą być tak umieszczone na ciele, aby linie łączące środki każdej z dwóch par elektrod krzyżowały się w okolicy umiejscowienia choroby. Prądy interferencyjne najczęściej stanowią uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych, w tym ćwiczeń ruchowych. Elektroterapię dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzięki temu tkanki poddawane leczeniu są odpowiednio przygotowane i bardziej podatne na dobroczynny wpływ aktywności fizycznej.

Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Mimo wszechstronnego oddziaływania prądów interferencyjnych na organizm istnieje wiele sytuacji, w których nie możesz z nich skorzystać. Przeciwwskazania do prądów Nemeca nie odbiegają zasadniczo od przeciwwskazań ogólnych do stosowania innego rodzaju elektroterapii. Choroby i stany, które uniemożliwiają terapię tego typu, to m.in.:

 • wszczepiony rozrusznik serca i inne urządzenia elektryczne,

 • choroby serca powodujące znaczną destabilizację jego pracy,

 • miażdżyca zarostowa tętnic,

 • zapalenie żył,

 • zaawansowana choroba zakrzepowa,

 • ostre infekcje,

 • nerwobóle nieznanego pochodzenia,

 • uszkodzenia naskórka i rany w okolicy pola terapeutycznego,

 • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,

 • owrzodzenia troficzne goleni,

 • ciąża,

 • nowotwory,

 • stany pourazowe z ryzykiem krwawienia,

 • zaburzenia czucia,

 • gorączka.
  Prądy interferencyjne nie mogą też zostać podane, jeśli cierpisz na niektóre zaburzenia psychiczne, a kontakt z Tobą jest utrudniony. Przeszkodą może być również otyłość. Gruba tkanka tłuszczowa uniemożliwia bowiem efektywne rozchodzenie się i działanie prądu. Problematyczna może być także obecność w Twoim ciele metalowych ciał obcych, np. płytek czy nitów. To dotyczy szczególnie starych elementów, wszczepionych dawno. Obecnie w przypadku konieczności przyspieszenia regeneracji tkanki kostnej w niektórych sytuacjach stosuje się specjalne śruby, wykonane z biomateriału nieprzewodzącego prądu.

Jeśli doznasz kontuzji, która wywoływać będzie bóle układu kostno-stawowego i mięśniowego, z pewnością będziesz potrzebować konsultacji z ortopedą lub fizjoterapeutą i wykonania wielu badań, dzięki którym szybciej wrócisz do sprawności. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. 

Wybierz pakiet OCHRONA GOLD, a już od 239 zł miesięcznie zyskasz możliwość konsultacji z ortopedą i fizjoterapeutą oraz przeprowadzenia aż 20 zabiegów rehabilitacyjnych (w tym zabiegów z użyciem prądów interferencyjnych).

Dzięki prywatnej opiece medycznej na wizytę u specjalisty nie będziesz czekać z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Oprócz tego możesz zyskać dostęp do wielu innych specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD jest aż 39 specjalizacji do wyboru) oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. 

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
 1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.
 2. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.