Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.

Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 20.01.2023

Schorzenia układu moczowego wiążą się z wyjątkowo nieprzyjemnymi objawami. Warto zaznaczyć, że dotyczą przede wszystkim kobiet, ponieważ w związku z ich budową anatomiczną, są one bardziej podatne na wnikanie bakterii do układu moczowego. Podejrzewasz u siebie chorobę układu moczowego? Dowiedz się, do jakiego lekarza się zgłosić.


Do podstawowych objawów sygnalizujących nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego należą: oddawanie małych ilości moczu ze zwiększoną częstością, zwykle z towarzyszącym pieczeniem. U niektórych występuje także nieprzyjemne uczucie parcia na mocz. Nieco inne objawy wskazują na choroby nerek lub moczowodów. O chorobach nerek mogą świadczyć: zmiana zabarwienia i konsystencji moczu, ból poniżej żeber, opuchlizna, ból w okolicy lędźwiowej, zwłaszcza w trakcie oddawania moczu.

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
pixabay.com

Polecane

skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Jakie są najczęstsze choroby układu moczowego?
 2. Choroby układu moczowego, do jakiego lekarza się zgłosić?
 3. Lekarz rodzinny
 4. Urolog
 5. Nefrolog

Jakie są najczęstsze choroby układu moczowego?

Do najczęstszych chorób układu moczowego, zaliczamy:

 • kamicę nerkową – polega na zbieraniu się w nerkach niewielkich kryształków, które później tworzą złogi. Pacjenci miewają epizody kolki nerkowej, spowodowane zablokowaniem odpływu moczu z nerek;

 • nietrzymanie moczu – spowodowane jest obecnością bakterii powyżej dolnego zwieracza pęcherza moczowego. Na nietrzymanie moczu cierpią przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze;

 • częstomocz – definicja częstomoczu podaje, że dochodzi do niego gdy mocz jest oddawany 8 razy dziennie lub częściej. Zjawiskiem fizjologicznym jest częstsze chodzenie do toalety, gdy wypijesz więcej niż zwykle płynów, wtedy nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli oddajesz często mocz, a nie przyjmujesz większej ilości płynów, powinieneś skonsultować się z lekarzem;

 • zapalenie pęcherza moczowego – jest wywołane przez zalegające w drogach moczowych bakterie, o ile w pierwszym roku życia chorują zwłaszcza chłopcy, to później (aż do piątej dekady życia), na zapalenie pęcherza zapadają głównie kobiety.

Choroby układu moczowego, do jakiego lekarza się zgłosić?

Lekarz rodzinny

Leczeniem zwykłego zapalenia pęcherza, którego przebieg nie budzi niepokoju, zajmuje się lekarz rodzinny. Jeżeli choroba daje niepokojące objawy lub często nawraca, warto skonsultować się z urologiem. Jeżeli lekarz rodzinny podejrzewa u swojego pacjenta atak kolki nerkowej, będący objawem kamicy nerkowej, kieruje go do szpitala, gdzie dojdzie do konsultacji nefrologicznej.

Urolog

W przypadku częstomoczu lekarz rodzinny może zlecić wykonanie badania ogólnego moczu, które potwierdzi ewentualne zakażenie. Jeżeli leczenie nie będzie przynosiło oczekiwanych rezultatów, zalecana jest wizyta u urologa. Tego specjalistę powinny także odwiedzić osoby, zmagające się z nietrzymaniem moczu i częstomoczem. Konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej lub porady urologa online.

Nefrolog

Nefrolog, zajmuje się przede wszystkim chorobami nerek: ostrymi jak i przewlekłymi, a co za tym idzie również ich zaburzeniami czynności wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej, czyli między innymi:

 • kamicą nerkową,

 • niewydolnością nerek,

 • kłębuszkowym zapaleniem nerek,

 • nefropatią cukrzycową.

Nefrolog w przeciwieństwie do urologa, stosuje raczej leczenie farmakologiczne (nieinwazyjne).

Jeśli dokuczają ci problemy związane z układem moczowym, ale nie masz pewności do jakiego specjalisty się udać, warto skorzystać z e-wizyty u internisty. To właśnie ten specjalista może doradzić ci i pokierować cię dalej, na odpowiednie badania (np. morfologię czy badania moczu) lub zdecydować, że potrzebujesz pomocy nefrologa lub urologa.

Źródła
A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
kto-leczy-osteoporoze-kto-jest-w-grupie-ryzyka
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z osteoporozą? Czy warto skorzystać z e-wizyty?
02.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.