Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czyrak – jak można wyleczyć opuchliznę?

Na plecach wyskoczył mi dość duży pryszcz podskórny, a do tego wokół jest opuchlizna. Stosuję miejscowo różne preparaty z drogerii przeciw wypryskom, ale nie łagodzą one bólu ani opuchlizny.

Odpowiedź

Tego typu zmiana skórna to czyrak. Jest to zapalenie mieszka włosowego i tkanek go otaczających, które objawia się wytworzeniem czopa martwiczego. Za powstanie tego stanu odpowiedzialny jest przede wszystkim gronkowiec skórny. Opuchlizna i ból, które towarzyszą wyżej opisanej zmianie, wynikają właśnie ze współistnienia stanu zapalnego. Leczenie miejscowe w postaci okładu z ichtiolu stanowi uzupełnienie terapii doustnej antybiotykiem. Dlatego też konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem POZ celem podjęcia odpowiedniego leczenia.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.