Zaloguj się

Umów teleporadę

12 miesięcy temu

Przepuklina pachwinowa – kiedy wymaga leczenia operacyjnego?

Od dwóch miesięcy mam zmianę w prawej pachwinie, którą lekarz zdiagnozował jako przepuklinę pachwinową. Skierował mnie do chirurga celem ustalenia terminu operacji, ale waham się, czy warto się tam zgłaszać (nie mam żadnych dolegliwości bólowych). Jak długo mogę chodzić z nieleczoną przepukliną pachwinową?

Odpowiedź

Odpowiedź

Przepuklina pachwinowa jest wyczuwalnym wybrzuszeniem w pachwinie powstałym w wyniku przemieszczenia się narządów (najczęściej jelit) przez osłabioną ścianę jamy brzusznej. Składa się z worka przepuklinowego oraz wrota przepukliny, czyli miejsca, w którym uwypukla się worek wraz z zawartością. Leczeniem z wyboru u osób z objawową przepukliną pachwinową jest zabieg operacyjny. U niektórych pacjentów, z małą przepukliną niedającą dolegliwości (m.in. bólu, dyskomfortu, wzdęć) i szerokim wrotem przepukliny, dopuszczalne są obserwacja oraz regularne kontrole w Poradni Chirurgicznej. Nie ma określonego czasu, z jakim można wstrzymywać się z zabiegiem operacyjnym. Należy pamiętać, iż nieleczona przepuklina pachwinowa grozi jej uwięźnięciem, a w konsekwencji niedrożnością i martwicą jelita.

Na pytanie odpowiada:

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Podobne pytania
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
osteopatia-co-to-takiego-w-czym-pomaga
Zdrowie
1 min.
Osteopatia – co to jest i jakie ma zastosowanie?
Olga Dąbska28.11.2023
nadpotliwosc-przyczyny-leczenie
Zdrowie
1 min.
Nadpotliwość – przyczyny powstania i sposoby leczenia
Olga Dąbska28.11.2023
halitoza-jak-sie-objawia-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Halitoza – przyczyny i leczenie nieprzyjemnego problemu
Emilia Kruszewska28.11.2023
batarachofobia-jak-leczyc-lek-przed-zabami.
Zdrowie psychiczne
1 min.
Batrachofobia – symptomy, przyczyny i terapia
Alicja Skibińska28.11.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.