Umów teleporadę

około rok temu

Przewlekłe zapalenie trzustki – jakie jest rokowanie co do długości życia?

U mojego taty zdiagnozowano przewlekłe zapalenie trzustki, związane prawdopodobnie z nadużywaniem alkoholu. Ile się żyje z tą chorobą?

Odpowiedź

Odpowiedź

Przewlekłe zapalenie trzustki jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do zmian zapalnych i włóknienia miąższu trzustki, a z czasem do niewydolności wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczej gruczołu. Najczęstszą przyczyną PZT jest nadużywanie alkoholu (nawet 85% przypadków choroby). Rzadziej odpowiadają za niego nawracające ostre zapalenia trzustki, choroby autoimmunologiczne, czynniki genetyczne czy wady przewodu trzustkowego. Przewidywana długość życia chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki wynosi średnio 15–20 lat od początku choroby. Szacuje się, iż 10 lat przeżywa 70% chorych, podczas gdy po 20 latach odsetek ten spada do 45%. Gorsze rokowanie dotyczy osób, które nadużywają alkoholu, palą papierosy lub cierpią na niewydolność wątroby. Warto podkreślić, iż nie da się określić dokładnego przewidywanego czasu przeżycia dla każdego chorego z przewlekłym zapaleniem trzustki, a wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Na pytanie odpowiada:

Masz podobny problem?

Umów się na konsultację

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Podobne pytania
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Polecane
astma-zawodowa-co-to-jest-objawy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Astma zawodowa – co ją powoduje i jakie objawy jej towarzyszą?
Olga Dąbska07.12.2023
leukokoria-bialy-odblask-w-oku-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Leukokoria – objawy, możliwe przyczyny białej źrenicy
Marta Drzazga07.12.2023
czym-jest-swiatlowstret-czym-sie-objawia
Zdrowie
1 min.
Na czym polega światłowstręt i o czym świadczy?
Marta Szarawarska07.12.2023
zakazenie-sinicami-jakie-sa-pierwsze-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak dochodzi do zatrucia sinicami? Jakie są objawy?
Olga Dąbska07.12.2023
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.