Rozstępy u nastolatków – jakie są sposoby na ich usunięcie?

Angelika Janowicz

30.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Rozstępy u nastolatków nie są poważnym schorzeniem. Jednak mogą wpływać na postrzeganie własnego ciała oraz samoocenę. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy pojawiają się w widocznych miejscach. Dlatego wiele młodych dziewcząt i chłopców zastanawia się, jak leczyć rozstępy. Zobacz bezpieczne i skuteczne sposoby na poprawienie wyglądu skóry.


rozstepy-u-nastolatkow-jakie-sa-przyczyny
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021

Czym są rozstępy?

Rozstępy to trwałe defekty skórne, które mają postać wrzecionowatych pasm. Są ułożone równolegle. Skóra w ich obrębie jest ścieńczała i pomarszczona. Brakuje na niej mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych i potowych. Wyglądem nieco przypominają bliznę. W badaniu mikroskopowym rozstępy mają cechy bliznowców.

Początkowo rozstępy mają czerwono-fioletowy kolor. Są też zniekształcone, a skóra w ich obrębie jest cienka. Może pojawić się także stan zapalny i lekki obrzęk. Jest to faza początkowa (nazywana także zapalną). Zwykle trwa ona od roku do 2 lat. Po tym czasie rozstępy przyjmują biały kolor, a zapalenie ustępuje (rozstępy wchodzą w fazę zanikową).

Uważa się, że rozstępy dotyczą nawet 50–90% ogólnej populacji. Występują one zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Mogą pojawić się w każdym wieku. Często pojawiają się rozstępy u nastolatków, co ma ścisły związek z okresem dojrzewania i zmianami, które w tym czasie zachodzą w ciele.

Jakie są przyczyny rozstępów u nastolatków?

Rozstępy u nastolatków i osób dorosłych tworzą się wtedy, gdy dochodzi do mechanicznego rozciągania się włókien elastynowych i kolagenowych. Zmiany powstają w obrębie skóry właściwej. Jest ona zbudowana z tkanki łącznej. Występują w niej pęczki włókien kolagenowych, które są poukładane prostopadle, skośnie oraz równolegle. Spoczywają one na rusztowaniu utworzonym przez sploty włókien elastynowych. Pod wpływem sił mechanicznych dochodzi do ich nadmiernego rozciągnięcia, a następnie pęknięcia, co objawia się wrzecionowatymi zmianami na skórze.

Przyczyny rozstępów u nastolatków w większości przypadków są związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie na skutek procesu dojrzewania. Ciało bardzo szybko ulega zmianom. Następuje przyrost tkanki mięśniowej, wzrost kości, a u dziewcząt dodatkowo powiększają się piersi i zaokrąglają biodra. Skóra zostaje więc mocno naciągnięta w krótkim czasie. Dlatego włókna kolagenowe i elastynowe pękają.

Inną przyczyną rozstępów u nastolatków jest nadwaga. Problem ten dotyczy coraz większej liczby osób, które są jeszcze przed 18. rokiem życia. Duży przyrost tkanki tłuszczowej również powoduje nadmierne rozciągnięcie się skóry, a tym samym pękanie włókien elastynowych i kolagenowych.

Przyczyną rozstępów u młodzieży mogą być także choroby przewlekłe. Jedną z nich jest zespół Cushinga. Schorzenie to jest związane ze zbyt wysokim stężeniem glikokortykosteroidów w organizmie na skutek ich nadmiernej produkcji przez nadnercza lub ich przyjmowanie w postaci leków. Charakterystycznymi objawami są czerwone rozstępy, nadmierna masa ciała, zaokrąglenie twarzy i osłabienie mięśni.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy u nastolatków?

U nastolatków najczęściej występują rozstępy na udach.Zmiany widoczne są także na piersiach i biodrach (zwłaszcza u dziewcząt), a także na pośladkach i nogach. Jest to związane z szybkim wzrostem. U chłopców można często zaobserwować rozstępy na plecach.

Jak leczyć rozstępy u nastolatków?

Młodzi ludzie często zastanawiają się, jak pozbyć się rozstępów. Istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawę wyglądu skóry. Zaleca się, aby wszelkie działania podejmować już w początkowej fazie tworzenia się zmian. Wówczas istnieje większa szansa na to, że staną się one mniej widoczne.

Leczenie rozstępów u młodzieży można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym lub u lekarza medycyny estetycznej. Zabiegi, które wykazują dużą skuteczność, to:

 • mikrodermabrazja,

 • peeling chemiczny,

 • mezoterapia,

 • laseroterapia.

Wybór zabiegu na rozstępy u młodzieży należy do lekarza. Uwzględnia on ogólny stan zdrowia, kondycję skóry oraz stopień zaawansowania rozstępów. Do metod leczenia można zaliczyć także farmakoterapię, która polega na stosowaniu retinoidów. Ważna jest także codzienna pielęgnacja kosmetykami, które zawierają witaminy: C, A i E. Zaniedbane rozstępy u młodzieży mogą się utrwalić, a pozbycie się ich na dalszych etapach życia jest bardzo trudne.

Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków

Do domowych sposobów na rozstępy zaliczyć można:

 • masaże,

 • przemywanie skóry tonikiem z soku z cytryny i soku z ogórka,

 • peeling z fusów kawowych i oliwy z oliwek.

Warto zadbać także o codzienną aktywność fizyczną oraz dietę bogatą w warzywa i owoce. Duże znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Źródła
 1. A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
 2. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.
 3. J. Starzyk, Zespół Cushinga u dzieci i młodzieży, „Pediatria po Dyplomie” 2014, nr 5 https://podyplomie.pl/pediatria/17270,zespol-cushinga-u-dzieci-i-mlodziezy (dostęp 28.06.2021).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

aloes-na-twarz-jakie-daje-efekty-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Dobroczynne właściwości aloesu. Jak stosować aloes na twarz?
19.05.2021
jak-zrobic-masaz-stop-krok-po-kroku-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Jak zrobić masaż stóp krok po kroku? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozstepy-na-posladkach-jakie-sa-przyczyny
Fitness
1 min.
Rozstępy na pośladkach - jakie są przyczyny?
30.10.2021
Popularne w kategorii Fitness

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.