account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Sauna infrared – właściwości zdrowotne sauny na podczerwień

Sylwia Brodniewska 25.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Sauna infrared, znana w Polsce jako sauna na podczerwień, pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Wiele osób doceniło jej właściwości odchudzające, relaksujące lub przeciwbólowe.


sauna-infrared-na-podczerwien-co-to-jest-jak-korzystac
pexels

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest sauna infrared?
  2. Jak korzystać z sauny na podczerwień?
  3. Czy warto korzystać z sauny infrared w domu?
  4. Zalety korzystania z sauny infrared
  5. Przeciwwskazania do stosowania sauny na podczerwień

Co to jest sauna infrared?

Sauna infrared, inaczej nazywana sauną na podczerwień lub IR, to alternatywa dla tradycyjnej sauny. Nie jest jeszcze tak popularna jak sauna fińska, ale ma już swoje grono zwolenników. W urządzeniu infrared energia cieplna jest wytwarzana przez promieniowanie podczerwone. Jest ono często wykorzystywane do leczenia bólu, stanów zapalnych w organizmie czy urazów. W przeciwieństwie do tradycyjnych saun, w saunie infrared podgrzewane jest ciało, a nie powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Temperatura w saunie nie jest bardzo wysoka, dlatego mogą z niej korzystać osoby, które nie lubią gorąca, seniorzy oraz dzieci. Dzięki temu sauna infrared w domu to dobre rozwiązanie, jeśli poszukujesz miejsca, które poprawi Twoje samopoczucie. Wewnątrz sauny powinna panować temperatura między 30 a 60 stopni Celsjusza. W salonach SPA można skorzystać z sauny japońskiej, która również działa na podczerwień.

Jak korzystać z sauny na podczerwień?

Promienie podczerwone przenikają do organizmu na głębokość 4 cm, dzięki czemu ich działanie jest skuteczniejsze. Jedna sesja w saunie infrared powinna trwać 30 minut, jednak warto pamiętać, aby w tygodniu powtarzać ją 2–3 razy. Do sauny infrared należy wejść bez ubrania, a przy sobie warto mieć niewielki ręcznik. Przed seansem należy umyć ciało, aby pozbawić je zanieczyszczeń, pozostałości po kosmetykach czy makijażu. Warto dobrze przygotować ciało, ponieważ dzięki temu otworzą się pory i działanie będzie silniejsze. Pod wpływem ciepła rozszerzają się również naczynia krwionośne oraz wzrasta tętno. Człowiek poci się, dzięki czemu organizm pozbywa się toksyn i wzrasta tempo spalania kalorii. Po zakończonym seansie warto odpocząć i dopiero wtedy można schłodzić ciało.

Czy warto korzystać z sauny infrared w domu?

Wiele osób coraz częściej wyposaża swoje domy lub mieszkania w sauny. Infrared w domu to propozycja dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Kabina nie zajmuje wiele miejsca i może zostać zaprojektowana pod indywidualne oczekiwania klienta. Domowa sauna pomaga w regularnych seansach, które relaksują i są miłym sposobem na zakończenie dnia. Wyposażeniem nowoczesnych domów coraz częściej jest kabina prysznicowa z sauną infrared, z której mogą korzystać wszyscy domownicy. Jeśli dysponujesz dużym ogrodem, to możesz zainstalować saunę zewnętrzną, nazywaną również sauną ogrodową na podczerwień. Sauna z podczerwienią jest niewielkich rozmiarów, dlatego w wielu domach łatwo znaleźć na nią miejsce. W mniejszych pomieszczeniach można zamontować saunę narożną. 

Wśród domowych saun na podczerwień można znaleźć modele jednoosobowe lub dwuosobowe. Wszystko zależy od potrzeb i wielkości pomieszczenia, w jakim ma się znajdować kabina. Saunę przenośną możesz umieścić na zewnątrz, a także w ogrodzie czy w łazience. Z pewnością będziesz cieszył się nią przez długie lata.

Zalety korzystania z sauny infrared

Sauny infrared mają wiele zalet, nie tylko relaksacyjnych, ale również leczniczych. Promieniowanie podczerwone pomaga w leczeniu wielu schorzeń i zmian, np.:

Warto wspomnieć, że z sauny na podczerwień powinny korzystać osoby cierpiące na nadwagę. To dobry sposób na odchudzanie, ponieważ już jeden seans pozwala spalić odrobinę tkanki tłuszczowej. Sporo ludzi narzeka na ból pleców, który często jest spowodowany złym trybem życia. Oni również powinni korzystać z sauny z podczerwienią. Regularne seanse to dobry sposób na zmniejszenie widoczności cellulitu, ponieważ pod wpływem ciepła skóra oczyszcza się z toksyn i martwego naskórka, dzięki czemu jest jędrniejsza i bardziej miękka. 

Sauna na podczerwień wspomaga powrót do zdrowia podczas infekcji dróg oddechowych, przede wszystkim zapalenia zatok. Jak można zauważyć, istnieje wiele różnorodnych zastosowań sauny na podczerwień, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej montaż w domu.

Przeciwwskazania do stosowania sauny na podczerwień

W saunie infrared temperatura jest niższa niż w saunach tradycyjnych. Pomimo to istnieją przeciwwskazania do korzystania z niej. Należą do nich:

  • nowotwory,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • ciąża oraz menstruacja,

  • grzybica stóp,

  • epilepsja,

  • choroby płuc, nerek i wątroby,

  • hemofilia.

Osoby, które świeżo przebyły zabiegi chirurgiczne, również nie powinny korzystać z sauny infrared aż do momentu całkowitego zagojenia się rany. Jeśli Twoja skóra jest mocno opalona lub masz podniesioną temperaturę ciała, to powinieneś się wstrzymać kilka dni z korzystaniem z sauny.

Źródła
  1. J. Pawłowski, M. Pawłowska, R. Bochyński, Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, t. 21.
  2. A. Sieroń, A. Stanek, G. Cieślar, Wellness SPA i Anti-Aging, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.
  3. A. Trojnacka, Sauna jako element odnowy biologicznej i treningu sportowego, „Rehabilitacja w Praktyce” 2008.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.