Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Sauna parowa i jej wpływ na organizm

Sylwia Brodniewska

30.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Właściwości, jakie ma sauna parowa, są znane od wielu lat. Regularne korzystanie z niej zyskało wielu zwolenników, dlatego sauna parowa w domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.


sauna-parowa-co-daje-jakie-ma-wlasciwosci-i-zalety
pixabay.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
Spis treści
 1. Właściwości sauny parowej
 2. Jak prawidłowo korzystać z sauny parowej?
 3. Rodzaje sauny parowej
 4. Przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

Właściwości sauny parowej

Sauna parowa jest nazywana również rzymską ze względu na miejsce, z którego pochodzi. W Polsce od kilku lat zyskuje na popularności i już zgromadziła szerokie grono zwolenników. W saunie parowej temperatura dochodzi do 40–50 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi nawet 100%. Jeden seans w saunie powinien trwać do 15 minut, przy czym nie można przekroczyć 30 minut dziennie. Największe korzyści przynosi regularne korzystanie z sauny parowej 2–3 razy w tygodniu.

Sauny parowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić odporność swojego organizmu i stan zdrowia. Prawidłowo korzystając z niej, można poprawić wydolność, a także oczyścić organizm.Seanse w saunach parowych nawilżają i dotleniają skórę, dzięki czemu poprawia się jej wygląd. Podczas korzystania z sauny warto nałożyć na skórę i włosy ulubiony kosmetyk. Pod wpływem wysokiej wilgotności lepiej się on wchłonie, zwiększając tym samym swoje działanie.

Sauna parowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z takiej formy relaksu, a nie przepadają za wysoką temperaturą.

Jak prawidłowo korzystać z sauny parowej?

Korzystanie z sauny powinno być bezpieczne i przyjemne, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do swojego stanu zdrowia, warto je omówić z lekarzem. Powinieneś wiedzieć, co daje sauna parowa oraz jak z niej korzystać. Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać.

 • Przed skorzystaniem z sauny oczyść ciało. Zmyj makijaż, zanieczyszczenia i dokładnie osusz się ręcznikiem.

 • Nie należy korzystać z sauny po spożyciu alkoholu, a także po obfitym posiłku czy na czczo.

 • Z sauny należy korzystać nago, zabierając ze sobą jedynie niewielki ręcznik, na którym trzeba usiąść.

 • Nie dotykaj żadnych rozgrzanych elementów, ponieważ może to grozić poparzeniem.

 • Jeśli czujesz się źle, to nie kontynuuj saunowania, a wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij świeżego powietrza.

 • Po zakończonym seansie odpocznij, uzupełnij utracone płyny przynajmniej butelką wody niegazowanej.

Na pewno docenisz pozytywne aspekty korzystania z sauny, dlatego warto trzymać się powyższych zasad.

Rodzaje sauny parowej

Łaźnie parowe znajdują się niemalże w każdym klubie fitness czy na basenie, jednakże możesz także mieć je w zaciszu swojego domu. Minisauna parowa to rozwiązanie dla osób, które chcą często z niej korzystać. Jest to niewielka kabina, wykonana z materiału izolującego ciepło, do której wchodzisz i odbywasz rytuał. Domowa sauna parowa ma takie same właściwości jak tradycyjna. Przenośna sauna może być z kolei dobrym pomysłem, jeśli często podróżujesz i nie chcesz przerywać swoich rytuałów.

Jeśli dysponujesz ogrodem, to dobrym rozwiązaniem okaże się domowa sauna ogrodowa, która będzie idealnym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Własna sauna parowa w ogrodzie pozwoli Ci na korzystanie z niej w dowolnym momencie. Odbywając regularne seanse, szybko zauważysz ich pozytywny wpływ na organizm. Kąpiel parowa może być wykorzystywana na twarz. Jest ona rekomendowana osobom borykającym się z trądzikiem czy tłustą cerą. Niewielkie urządzenie otworzy pory skóry, czym pozwoli na efektywniejsze wykonanie kolejnych etapów pielęgnacji cery.

Sauna parowa to coraz popularniejszy element wyposażenia domów. Wiele osób polubiło ten rodzaj relaksu po całym dniu pracy.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

Pomimo wielu korzyści, jakie niesie korzystanie z sauny, istnieje kilka przeciwwskazań, które warto znać. Nie korzystaj z sauny parowej, jeśli jesteś w ciąży lub masz miesiączkę. Istnieje ryzyko, że sesja nasili krwawienie. Z sauny parowej nie powinny korzystać osoby, które cierpią na epilepsję, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, chorobę wieńcową, jaskrę czy nowotwór. Najlepiej przed rozpoczęciem saunowania skonsultować się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że nie należy korzystać z sauny po spożyciu alkoholu.

Sauna parowa nie powinna być stosowana jako sposób na przeziębienie czy grypę. Wszelkie choroby, w których występuje podniesiona temperatura ciała, są przeciwwskazaniem. Wiele osób korzysta z sauny bezpośrednio po treningu. Takie zachowanie nie jest wskazane, ponieważ przebywanie w saunie odwadnia i osłabia organizm. Jeśli chcesz z niej skorzystać po aktywności fizycznej, odczekaj 30 minut, dobrze nawodnij organizm i skróć pobyt wewnątrz do 5 minut na seans.

Źródła
 1. J. Pawłowski, M. Pawłowska, R. Bochyński, Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, t. 21.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

opuchnieta-twarz-jak-zmniejszyc-opuchlizne-porady
Fitness
1 min.
Opuchnięta twarz - jak zmniejszyć opuchliznę? Porady
29.10.2021
maseczka-na-dlonie-z-miodem-parafinowa
Fitness
2 min.
Maseczka na dłonie - z miodem, parafinowa
28.10.2021
jak-naturalnie-wybielic-zeby-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Jak naturalnie wybielić zęby? Domowe sposoby
05.10.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.