Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Sauna parowa i jej wpływ na organizm

Sylwia Brodniewska

30.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Właściwości, jakie ma sauna parowa, są znane od wielu lat. Regularne korzystanie z niej zyskało wielu zwolenników, dlatego sauna parowa w domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.


sauna-parowa-co-daje-jakie-ma-wlasciwosci-i-zalety
pixabay.com

Polecane

kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
 1. Właściwości sauny parowej
 2. Jak prawidłowo korzystać z sauny parowej?
 3. Rodzaje sauny parowej
 4. Przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

Właściwości sauny parowej

Sauna parowa jest nazywana również rzymską ze względu na miejsce, z którego pochodzi. W Polsce od kilku lat zyskuje na popularności i już zgromadziła szerokie grono zwolenników. W saunie parowej temperatura dochodzi do 40–50 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi nawet 100%. Jeden seans w saunie powinien trwać do 15 minut, przy czym nie można przekroczyć 30 minut dziennie. Największe korzyści przynosi regularne korzystanie z sauny parowej 2–3 razy w tygodniu.

Sauny parowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić odporność swojego organizmu i stan zdrowia. Prawidłowo korzystając z niej, można poprawić wydolność, a także oczyścić organizm.Seanse w saunach parowych nawilżają i dotleniają skórę, dzięki czemu poprawia się jej wygląd. Podczas korzystania z sauny warto nałożyć na skórę i włosy ulubiony kosmetyk. Pod wpływem wysokiej wilgotności lepiej się on wchłonie, zwiększając tym samym swoje działanie.

Sauna parowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z takiej formy relaksu, a nie przepadają za wysoką temperaturą.

Jak prawidłowo korzystać z sauny parowej?

Korzystanie z sauny powinno być bezpieczne i przyjemne, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do swojego stanu zdrowia, warto je omówić z lekarzem. Powinieneś wiedzieć, co daje sauna parowa oraz jak z niej korzystać. Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać.

 • Przed skorzystaniem z sauny oczyść ciało. Zmyj makijaż, zanieczyszczenia i dokładnie osusz się ręcznikiem.

 • Nie należy korzystać z sauny po spożyciu alkoholu, a także po obfitym posiłku czy na czczo.

 • Z sauny należy korzystać nago, zabierając ze sobą jedynie niewielki ręcznik, na którym trzeba usiąść.

 • Nie dotykaj żadnych rozgrzanych elementów, ponieważ może to grozić poparzeniem.

 • Jeśli czujesz się źle, to nie kontynuuj saunowania, a wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij świeżego powietrza.

 • Po zakończonym seansie odpocznij, uzupełnij utracone płyny przynajmniej butelką wody niegazowanej.

Na pewno docenisz pozytywne aspekty korzystania z sauny, dlatego warto trzymać się powyższych zasad.

Rodzaje sauny parowej

Łaźnie parowe znajdują się niemalże w każdym klubie fitness czy na basenie, jednakże możesz także mieć je w zaciszu swojego domu. Minisauna parowa to rozwiązanie dla osób, które chcą często z niej korzystać. Jest to niewielka kabina, wykonana z materiału izolującego ciepło, do której wchodzisz i odbywasz rytuał. Domowa sauna parowa ma takie same właściwości jak tradycyjna. Przenośna sauna może być z kolei dobrym pomysłem, jeśli często podróżujesz i nie chcesz przerywać swoich rytuałów.

Jeśli dysponujesz ogrodem, to dobrym rozwiązaniem okaże się domowa sauna ogrodowa, która będzie idealnym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Własna sauna parowa w ogrodzie pozwoli Ci na korzystanie z niej w dowolnym momencie. Odbywając regularne seanse, szybko zauważysz ich pozytywny wpływ na organizm. Kąpiel parowa może być wykorzystywana na twarz. Jest ona rekomendowana osobom borykającym się z trądzikiem czy tłustą cerą. Niewielkie urządzenie otworzy pory skóry, czym pozwoli na efektywniejsze wykonanie kolejnych etapów pielęgnacji cery.

Sauna parowa to coraz popularniejszy element wyposażenia domów. Wiele osób polubiło ten rodzaj relaksu po całym dniu pracy.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

Pomimo wielu korzyści, jakie niesie korzystanie z sauny, istnieje kilka przeciwwskazań, które warto znać. Nie korzystaj z sauny parowej, jeśli jesteś w ciąży lub masz miesiączkę. Istnieje ryzyko, że sesja nasili krwawienie. Z sauny parowej nie powinny korzystać osoby, które cierpią na epilepsję, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, chorobę wieńcową, jaskrę czy nowotwór. Najlepiej przed rozpoczęciem saunowania skonsultować się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że nie należy korzystać z sauny po spożyciu alkoholu.

Sauna parowa nie powinna być stosowana jako sposób na przeziębienie czy grypę. Wszelkie choroby, w których występuje podniesiona temperatura ciała, są przeciwwskazaniem. Wiele osób korzysta z sauny bezpośrednio po treningu. Takie zachowanie nie jest wskazane, ponieważ przebywanie w saunie odwadnia i osłabia organizm. Jeśli chcesz z niej skorzystać po aktywności fizycznej, odczekaj 30 minut, dobrze nawodnij organizm i skróć pobyt wewnątrz do 5 minut na seans.

Źródła
 1. J. Pawłowski, M. Pawłowska, R. Bochyński, Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, t. 21.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
zdrowie-psychiczne-co-to-jest-jak-o-nie-dbac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest zdrowie psychiczne? Zagrożenia i przywracanie psychicznej równowagi
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.