Składniki odżywcze

Zrównoważona i zbilansowana dieta każdego człowieka powinna być bogata w substancje odżywcze. Wybieraj je zatem świadomie, po to, aby w pełni zadbać o swoją kondycję, odporność, witalność i szczupłą sylwetkę. Zapoznaj się z informacjami, jakich składników odżywczych potrzebujemy w naszym codziennym menu.

Czym są składniki odżywcze?

Budulcowe składniki odżywcze to związki chemiczne, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. W procesie trawienia i wchłaniania dostają się one do poszczególnych narządów i usprawniają ich pracę. Jest to niezbędne do prawidłowego, funkcjonowania układów fizjologicznych, w tym pokarmowego, nerwowego i krwionośnego. Do substancji odżywczych zalicza się m.in.: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne i wodę. Mogą one pełnić aż trzy funkcje:

  • budulcową – dostarczanie składników do budowy lub regeneracji tkanek;

  • energetyczną – do tej grupy zalicza się przede wszystkim tłuszcze i węglowodany. Są one tzw. paliwem dla procesów wymagających dużych nakładów energii;

  • regulatorową – wpływają na uruchomienie wielu procesów na poziomie komórkowym.

Przeczytaj artykuły z tej kategorii i dowiedz się, gdzie szukać składników odżywczych, jaka dokładnie jest ich rola w organizmie i jak niewielkim wysiłkiem zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Sprawdź, jakie właściwości ma woda alkaliczna, kto, kiedy i jak może ją stosować. Poznaj bogactwo olejów używanych w kuchni (np. sojowego, z pestek moreli), syropów powstających na bazie kwiatów, owoców i ziół, a także miodów, herbat i aromatycznych przypraw. Taka porcja wiedzy sprawi, że poczujesz się pewniej w kuchni i zaczniesz wprowadzać zdrowe nawyki do swojego codziennego jadłospisu.

Najnowsze

Ad

Najchętniej czytane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
herbata-jakie-sa-rodzaje-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
2 min.
Rodzaje herbat i ich właściwości prozdrowotne
27.07.2021
aloes-na-twarz-jakie-daje-efekty-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Dobroczynne właściwości aloesu. Jak stosować aloes na twarz?
19.05.2021
herbata-pu-erh-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Herbata Pu Erh – dlaczego warto po nią sięgać? Poznaj jej właściwości
19.05.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.