Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy skwalen w szczepionkach może być szkodliwy?

Słyszałam, że szczepionki zawierają substancje dodatkowe. Jedną z nich jest skwalen. Czy jest on szkodliwy? Czy jest w szczepionce na COVID?

Odpowiedź

Skwalen to substancja oleista naturalnie występująca w przyrodzie i w ciele człowieka. Występuje roślinach, naskórku człowieka i w wątrobie rekina. Skwalen dodawany jest do niektórych szczepionek jako tzw. substancja adjuwantowa. Ma za zadanie wspomóc odpowiedź odpornościową osoby przyjmującej szczepionkę, dzięki temu szczepionka wywołuje odpowiedź immunologiczną w znacznie mniejszej dawce. Skwalen używa się od ponad 60 lat, jest substancją bezpieczną. Natomiast dostępne na rynku szczepionki przeciwko COVID nie zawierają skwalenu.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.