Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Śluz w ciąży, o ile jest bezwonny, przezroczysty, lekko biały, w sporych ilościach, stanowi naturalne zjawisko. Konsultacji u ginekologa wymagają wszelkie zmiany jego wyglądu i pojawienie się dodatkowych objawów. Sprawdź, co może oznaczać zielony, brązowy czy żółty śluz w ciąży oraz czym jest czop śluzowy.


sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
pexels

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jaki powinien być śluz w ciąży?
 2. Brązowe upławy w ciąży
 3. Żółty śluz w ciąży – czy to normalne?
 4. Śluz przed porodem – jaki powinien być?
 5. Co może oznaczać zielony śluz w ciąży?

Jaki powinien być śluz w ciąży?

Wydzielina z pochwy zawiera śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka pochwy. Fizjologiczny śluz w ciąży powinien być:

 • bezwonny,

 • przezroczysty, lekko biały – intensywne, serowate, białe upławy są oznaką infekcji grzybiczej pochwy (najczęściej wywołują ją drożdżaki z rodzaju Candida), natomiast szarobiałe, a niekiedy wręcz lekko zielonkawe, stanowią objaw bakteryjnej waginozy,

 • o jednolitej konsystencji,

 • wydzielany w większej ilości niż przed ciążą – wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety (wzrost stężenia estrogenów i progesteronu), niekiedy wręcz wymaga stosowania wkładek higienicznych.

Gęsty śluz w ciąży, galaretowaty śluz na początku ciąży jest jednym z objawów zapłodnienia. Na początku ciąży dochodzi do utworzenia się czopu śluzowego, zwanego powszechnie korkiem lub czopem Kristellera (od nazwiska Samuela Kristellera – lekarza, który opisał jego rolę). Odpowiada on za zamknięcie kanału szyjki macicy. W ten sposób zmniejsza ryzyko przedostania się do płodu czynników mogących wywołać infekcję. Stanowi mechaniczną barierę chroniącą wnętrze macicy.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy w ciąży oznaczają obecność krwi w wydzielinie z pochwy. Na jej początkowym etapie objaw ten może oznaczać, że doszło do implantacji zarodka w ścianie macicy. Ma to miejsce w terminie spodziewanego okresu i trwa zazwyczaj 1–2 dni. Delikatne, brązowe upławy mogą być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym. 

Przyczyną brązowych upławów w ciąży może być krwiak podkosmówkowy. Jest jednym z częstszych powodów hospitalizacji w pierwszym trymestrze. Jest to zagrożenie dla płodu, gdyż może spowodować jego obumarcie lub poronienie, a to z kolei objawia się nie upławami, a krwawieniem z dróg rodnych.

Brunatne zabarwienie śluzu na późniejszym etapie ciąży może wskazywać na problemy z łożyskiem lub nieprawidłowy rozwój dziecka. W tych przypadkach brązowe upławy występują w zwiększonej ilości i towarzyszy im ból w dole brzucha. 

Żółty śluz w ciąży – czy to normalne?

Żółty śluz w ciąży może być objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym, jeśli towarzyszą mu nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

 • pieczenie i ból w cewce moczowej,

 • ból w dole brzucha,

 • częste oddawanie moczu,

 • ból podczas oddawania moczu,

W przypadku gdy pojawia się zabarwiony na żółto wodnisty śluz w ciąży i występuje ból w podbrzuszu, mogło dojść do zbyt wczesnego wydostawania się wód owodniowych przy pęknięciu błon płodowych (pęknięcie pęcherza owodniowego przed początkiem akcji porodowej). Problem ten dotyczy 8% ciężarnych. Wiąże się on z ryzykiem takich powikłań położniczych jak: przedwczesny poród, zapalenie błon płodowych i łożyska oraz ciężka infekcja wewnątrzmaciczna. Do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych może dojść przez infekcję lub stan zapalny w obrębie łożyska.

Zmiana koloru śluzu w ciąży na żółty, której nie towarzyszą niepokojące objawy, związana może być ze stosowaniem przez ciężarną preparatów luteiny. Niedobory tego hormonu nie należą do rzadkości na początkowym etapie ciąży. Konieczne jest wówczas uzupełnianie go. Luteina ma żółty barwnik, który może zabarwić wydzielinę pochwową.

Śluz przed porodem – jaki powinien być?

Przed porodem można zaobserwować zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, w której występują niewielkie ilości krwi. To objaw skracania i rozwierania się szyjki macicy, czyli przygotowywania organizmu do zbliżającego się porodu. Przed rozwiązaniem dochodzi również do odejścia wspomnianego wcześniej czopu śluzowego, który może być delikatnie zabarwiony na różowo. Poród może wtedy nastąpić w ciągu najbliższych dni, a niekiedy nawet godzin.

Inne dolegliwości w ciąży przepowiadające nadchodzący poród to przede wszystkim:

 • obniżenie się brzucha (obniżenie dna macicy następuje około 3–4 tygodni przed porodem),

 • skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa),

 • ból w dole brzucha promieniujący w okolice krzyża, pachwiny i kończyn dolnych.

Co może oznaczać zielony śluz w ciąży?

Pojawienie się zielonych upławów pod koniec ciąży może świadczyć o oddaniu przez płód smółki do wód płodowych. Jest to alarmujący objaw, który należy skonsultować z lekarzem. Doprowadzić mogą do tego zwłaszcza:

 • niedotlenienie wewnątrzmaciczne,

 • zakażenie, 

 • cholestaza ciężarnych, 

 • silny stres,

 • wypadnięcie pępowiny, 

 • przedwczesne oddzielenie się łożyska.

W przypadku zrobienia przez płód pierwszej kupy jeszcze w łonie mamy upławy są bezwonne. Inaczej niż w przypadku zakażenia rzęsistkiem pochwowym – wydzielina ma wtedy nieprzyjemny rybi zapach. Obecność smółki w wodach płodowych jest niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy.

W przypadku dziecka wiąże się z ryzykiem m.in.:

 • zespołu aspiracji smółki (aspiracja smółki przez drogi oddechowe), 

 • zamartwicy urodzeniowej (krytyczne zredukowanie tlenu dostarczanego do płodu), 

 • niedotlenienia okołoporodowego. 

W przypadku ciężarnej może dojść do m.in.:

 • zakażenia rany poporodowej, 

 • zapalenia błon płodowych,

 • zatoru płynem owodniowym.

Źródła
 1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 2. J. B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna rodzinna: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
 3. N. Panay, R. Dutta, A. Ryan i wsp., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2006.
 4. A. Sipiński, Opieka w położnictwie, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2012.
 5. Z. Słomko, M. Adamczak, Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.