Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czym są pękające pięty? Jak sobie z nimi radzić?

Karolina Baracz

27.03.2023

Aktualizacja: 06.10.2023

Pękające pięty mogą być uciążliwe i prowadzić do poważniejszych problemów, jeśli nie są leczone. Istnieje wiele domowych sposobów na popękane pięty. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej. Soda jest ogólnodostępnym środkiem, który wykazuje znakomite efekty w leczeniu pęknięć na stopach.


soda-na-popekane-piety-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czym są pękające pięty?
 2. Dolegliwości towarzyszące popękanym piętom
 3. Przyczyny pękających pięt
 4. Medyczne przyczyny pękających pięt
 5. Domowe sposoby na pękające pięty – soda oczyszczona
 6. Jak zapobiegać pękaniu pięt?

Czym są pękające pięty?

Problem popękanych pięt dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, częściej kobiet niż mężczyzn. Dla większości ludzi pękające pięty nie stanowią poważnego problemu, choć nierzadko pęknięcia powodują dyskomfort podczas chodzenia na boso. Ekstremalna suchość wpływa na skórę i powoduje pęknięcia. Słabe nawilżenie (niewłaściwa pielęgnacja), zbyt duża ekspozycja na zanieczyszczenia i niektóre schorzenia mogą powodować pękanie pięt. Nieleczone pęknięcia stają się głębokie i powodują ból. Istnieje również ryzyko rozwoju infekcji w piętach. Ponadto nie wyglądają one atrakcyjnie. Aby zapobiec pękaniu pięt, należy dbać o stopy.

Dolegliwości towarzyszące popękanym piętom

Stopy są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała, wobec czego wytrzymują ogromny nacisk. Kiedy ciężar i nacisk są wywierane na pięty, skóra rozszerza się na zewnątrz. Jeśli jest ona sucha, staje się mniej elastyczna i sztywna, a przez to bardziej podatna na pęknięcia. Osoby, które się zmagają z popękanymi piętami, doświadczają na stopach również dolegliwości, takich jak:

 • łuszczenie się skóry,

 • swędzenie,

 • ból, 

 • zaczerwienienie,

 • krwawienie,

 • owrzodzenie.

W ciężkich przypadkach popękane pięty mogą doprowadzić do powikłań, szczególnie gdy są spowodowane stanem chorobowym. Powikłania te obejmują utratę czucia w pięcie, zapalenie tkanki łącznej lub infekcję czy owrzodzenie stopy cukrzycowej. Ważne jest obserwowanie rozwoju pęknięć na stopach, aby nie doszło do poważnych powikłań.

Przyczyny pękających pięt

Do pierwszych oznak popękanych pięt możemy zaliczyć pojawienie się obszarów suchej, zgrubiałej skóry, zwanych modzelami. Modzele lokalizują się wokół krawędzi pięt. Podczas chodzenia często dochodzi do ich pęknięcia. Do innych czynników mogących powodować pękanie pięt należą:

 • chodzenie boso lub w butach z odkrytym tyłem,

 • wielogodzinne stanie na nogach,

 • branie długich, gorących pryszniców,

 • niedopasowane buty lub takie, które nie podtrzymują pięt,

 • stosowanie agresywnych środków myjących/ścierających, które pozbawiają skórę naturalnej warstwy lipidowej (ochronnej),

 • czynniki atmosferyczne, takie jak niska temperatura lub niska wilgotność powietrza.

W ciężkich przypadkach pęknięte pięty mogą ulec zakażeniu i doprowadzić do zapalenia tkanki łącznej. Leczenie odbywa się wówczas poprzez oczyszczenie martwej tkanki i podanie antybiotyków.

Medyczne przyczyny pękających pięt

Problem popękanych pięt może być związany ze stanem zdrowia. Wysoki poziom cukru we krwi i słabe krążenie w przebiegu cukrzycy są częstymi czynnikami powodującymi nadmierne przesuszenie skóry. Do innych stanów chorobowych przyczyniających się do pękania pięt należą:

 • niedoczynność tarczycy,

 • atopowe zapalenie skóry,

 • infekcje grzybicze,

 • łuszczyca,

 • niedobory witamin,

 • ciąża,

 • otyłość.

Ważne jest to, aby nie leczyć samodzielnie popękanych pięt, jeśli są one spowodowane stanem chorobowym. Często musi się nimi zająć specjalista – lekarz dermatologii lub podolog.

Domowe sposoby na pękające pięty – soda oczyszczona

Soda oczyszczona stanowi prosty, tani i skuteczny środek zwalczający pęknięcia na stopach. Z racji zasadowego charakteru zmiękcza zrogowaciały, twardy naskórek i przyczynia się do jego złuszczenia. Działa na podobnej zasadzie co peeling. Usuwa martwe komórki, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Soda oczyszczona pomaga również zneutralizować nieprzyjemny zapach na stopach.

Soda jest ogólnodostępnym środkiem, obecnym w większości domów, jednak terapia z jej użyciem jest wskazana nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z powodu skuteczności. Zabieg na popękane pięty odbywa się w następujących krokach:

 • dodać 3 łyżki do miski napełnionej wodą,

 • dobrze wymieszać sodę w wodzie,

 • moczyć stopy w wodzie przez 15 minut,

 • po 15 minutach wyjąć stopy, delikatnie przetrzeć pumeksem,

 • spłukać stopy czystą wodą i osuszyć ręcznikiem.

Najlepszą formą leczenia pęknięć jest przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć, regularnie nakładając na stopy krem nawilżający, aby skóra była elastyczna i nawilżona. Dostępne są specjalne balsamy do pięt, które zawierają środki keratolityczne lub utrzymujące wilgoć. Wskazane jest używanie głównie gęstego kremu nawilżającego, takiego jak krem ​​nawilżający na bazie mocznika, aby codziennie nawilżać pięty i stopy. W przypadku mocno popękanych pięt lub braku poprawy po tygodniu samodzielnego leczenia domowymi sposobami konieczna może być wizyta u podologa.

Jak zapobiegać pękaniu pięt?

Skóra stóp łatwo wysycha i pęka, zwłaszcza zimą. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby wyleczyć suche, popękane pięty w domu i zapobiec ich nawrotom. W przypadku skłonności do pękania pięt należy dobierać przede wszystkim odpowiednie buty, dopasowane i amortyzujące pięty. W miarę możliwości warto unikać wszelkich klapek, sandałów, butów na obcasie, zwłaszcza wysokim, wąskim, gdyż mogą powodować rozszerzenie się pięt na boki.

Źródła
 1. Davis S., Caring for your skin when winter weather hits, SA Pharmacist's Assistant, Vol. 22, No. 2, 2021.
 2. Wadekar P.H., Potnis V., A Review on Heel Fissures and its Management, IJRESM, vol. 4, no. 2, pp. 96–98, 2021.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.