Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czy soda oczyszczona pomaga na zaparcia?

Od kilku tygodni mam problem z zaparciami. Słyszałem, że dobrym sposobem na ten problem jest stosowanie sody oczyszczonej. Czy jest to prawda?

Odpowiedź

Wodorowęglan sodu, powszechnie zwany sodą oczyszczoną, należy do niekonwencjonalnych środków na zaparcia. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, co oznacza, że jest w stanie zneutralizować kwas żołądkowy. Z tego powodu jest częściej wykorzystywana jako domowy sposób radzenia sobie ze zgagą. Najczęstszą przyczyną występowania zaparć jest nieprawidłowy styl życia. Spożywanie większej ilości błonnika, zwiększenie aktywności fizycznej, wypijanie odpowiedniej ilości wody oraz regularne próby wypróżnień zazwyczaj są w stanie zminimalizować dolegliwości. W przypadku uciążliwych, długotrwałych zaparć wskazana jest wizyta u lekarza.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.