Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Sok z kiszonej kapusty a refluks

Moja koleżanka poleciła mi ostatnio, abym przy refluksie piła sok z kiszonej kapusty. Zastanawiam się jednak, czy to dobry pomysł.

Odpowiedź

Kiszonki, w tym kapusta kiszona, są cenione przede wszystkim ze względu na obecność kwasu mlekowego i z tego powodu nazywane naturalnymi probiotykami. Jednak osobom z refluksem nie zaleca się soku z kiszonej kapusty. Bardzo kwaśne pokarmy zwiększają produkcję kwasu solnego, co zwiększa także objętość treści pokarmowej. Ta zaś może cofać się do przełyku i drażnić błonę śluzową oraz wywoływać zgagę. Sporo zależy od indywidualnej tolerancji, być może okazjonalnie i w niewielkich ilościach nie będzie wywoływał objawów. Nie można go jednak nazwać pożądanym produktem w diecie przy refluksie.

Agnieszka Falborska

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.