account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Jakie są właściwości soku z czarnej rzepy? Jak przygotować samodzielnie sok?

Paulina Bulek28.10.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Sok z czarnej rzepy ma wiele cennych właściwości dla twojego organizmu. Chociaż sama czarna rzepa nie jest zbyt smakowita, to dobrze przyrządzony sok może być prawdziwym rarytasem.


sok-z-czarnej-rzepy-jakie-ma-wlasciwosci
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Jakie są właściwości soku z czarnej rzepy?
  2. Na co pomaga sok z czarnej rzepy?
  3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania soku z czarnej rzepy?
  4. Jak przygotować sok z czarnej rzepy?

Jakie są właściwości soku z czarnej rzepy?

Czarna rzepa ma w sobie glikozydy gorczyczne. Kiedy przerabiamy rzepę na sok, powstają olejki gorczyczne, które mają ostry smak i zapach. Wpływają one bardzo silnie na twój organizm – zwiększają produkcję żółci, soków trawiennych i śliny. W soku z czarnej rzepy znajdują się również składniki, które swoim działaniem przypominają antybiotyki – spowalniają rozwój bakterii. Znajdziesz w nim również:

  • witaminę B1 i B2,

  • witaminę C,

  • witaminę PP,

  • potas,

  • żelazo,

  • wapń,

  • magnez,

  • siarkę,

  • fosfor.

Sok z czarnej rzepy ma również właściwości odkażające i przeciwłojotokowe, a wszystko to dzięki związkom siarkowym.

Na co pomaga sok z czarnej rzepy?

Sok z czarnej rzepy możesz zastosować, jeśli masz problemy z wypadaniem włosów, łupieżem i trądzikiem zaskórnikowym. Możesz przeprowadzić sobie kurację dla skóry głowy i włosów. Raz na trzy dni nacieraj głowę sokiem lub nalewką z czarnej rzepy, a następnie nałóż na głowę ręcznik. Po pół godzinie umyj włosy szamponem. W wyniku takiej kuracji twoje włosy staną się bardziej błyszczące i się wzmocnią. Cebulki staną się odżywione, dzięki czemu zmniejszy się wypadanie włosów. Jeśli zmagasz się z łupieżem, to sok z czarnej rzepy pozwoli ci pozbyć się go na długi czas. Podczas zabiegu skóra głowy może nieznacznie szczypać, ale warto wytrzymać te niedogodności, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa czarnej rzepy.

Sok z czarnej rzepy działa też bardzo dobrze na skórę. Jeśli zmagasz się z trądzikiem zaskórnikowym, to kuracja z soku z czarnej rzodkwi (jak czasami nazywa się czarną rzepę) będzie dla ciebie bardzo pomocna. Sok z czarnej rzepy ma właściwości dezynfekujące dla skóry i przeciwtrądzikowe. Zmniejsza wydzielanie łoju, poprawia nawilżenie skóry i odżywia ją. Działa też przyspieszająco na gojenie się ran, a także rozjaśniająco na cerę. Dlatego warto stosować sok z czarnej rzepy jako tonik do przemywania buzi.

Soku z czarnej rzepy można również używać przy problemach z układem pokarmowym, ze względu na działanie stymulujące wydzielanie soków trawiennych i odkażające dla przewodu pokarmowego.

Możesz zastosować również sok z czarnej rzepy, gdy się przeziębisz, boli cię gardło, masz zapalenie oskrzeli. Sok wzmocni twoją odporność i pomoże zwalczyć infekcję, z którą się zmagasz.

Sok z czarnej rzepy działa również pomocniczo przy problemach z kamicą moczową i niedokrwistością. Przyniesie ci ulgę, gdy będziesz się nim nacierać przy bólu korzonków i innych nerwobólach. Sok z rzepy może także pomóc przy problemach z pęcherzem, wątrobą i przy zapaleniu stawów o podłożu reumatoidalnym. Sok z czarnej rzepy zawiera też dużo przeciwutleniaczy, które przeciwdziałają powstawaniu komórek rakowych, a w szczególności zmniejsza ryzyko powstania raka jelita grubego. Pomaga również wątrobie w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Sok z czarnej rzepy jest doskonałym źródłem wapnia, działa wzmacniająco na kości i zęby.Działa także korzystnie na układ krwionośny. Obniża poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru. Pomoże ci także ukoić nerwy.

Wyciąg z czarnej rzepy jest również jednym ze składników popularnych leków do walki z niestrawnością, a także środków wspierających odchudzanie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania soku z czarnej rzepy?

Sok z czarnej rzepy, tak jak wszystkie produkty lecznicze, ma swoje przeciwwskazania do stosowania. Nie spożywaj go, jeśli cierpisz na niewydolność serca lub nerek, chorujesz na nadkwasotę żołądka lub zmagasz się z nieżytem jelita cienkiego. Nie powinieneś także stosować soku z czarnej rzepy, gdy cierpisz z powodu kamieni żółciowych.

Szczególne środki ostrożności trzeba też zachować przy spożywaniu soku z czarnej rzepy, jeśli jest się w ciąży lub karmi się piersią. Nie są znane skutki stosowania soku z czarnej rzepy w tym stanie, dlatego lepiej nie ryzykować i nie narażać się na możliwe działania niepożądane.

Musisz też zwrócić uwagę, skąd pozyskujesz czarną rzepę na sok. Ma ona silną zdolność do chłonięcia ze środowiska szkodliwych dla zdrowia azotanów, dlatego najlepiej brać ją z miejsc, w których masz pewność, że była uprawiana ekologicznie.

Jak przygotować sok z czarnej rzepy?

Aby móc cieszyć się sokiem z czarnej rzepy, musisz najpierw zetrzeć warzywo na tarce i odcisnąć je przez gazę. W ten sposób przygotowany sok możesz spożywać bezpośrednio. Możesz go także wymieszać z sokiem z innych warzyw lub owoców, by zneutralizować gorzki smak czarnej rzepy. Jeśli zmieszasz sok z czarnej rzepy z innym sokiem, który będzie bogaty w magnez, to zwiększysz skuteczność wchłaniania potasu zawartego w rzepie.

Najlepszym rozwiązaniem jest picie kilku łyżeczek soku z czarnej rzepy w ciągu dnia.

Źródła
  1. I. Gumowska, Czy wiesz, co jesz?, Warszawa 1985.
  2. A. Lugas i in., Antioxidant effect of squeezed juice from black radish (Raphanus sativus L. var niger) in alimentary hyperlipidaemia in rats., Phytotherapy Research, 2005.
  3. Czarna rzepa, https://rozanski.li/401/czarna-rzepa-raphanus-stivus-niger-i-raphacholin/ dostęp 18.06.2021.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.