Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Co oznacza spadek wartości beta hCG?

Będąc w 15. tygodniu ciąży, po badaniach laboratoryjnych zauważyłam spadek wartości beta hCG w porównaniu z wynikiem ostatniego badania krwi. Czy jest to powód do niepokoju?

Odpowiedź

Beta hCG jest hormonem stanowiącym swoisty marker ciążowy, który wykrywa się w profesjonalnych testach laboratoryjnych (we krwi) oraz domowych (w moczu). Stężenie hormonu we krwi ciężarnej wzrasta już w pierwszych dniach po zapłodnieniu, osiągając szczyt ok. 10. tygodnia. Po tym czasie następuje powolny spadek stężenia hormonu we krwi. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie stanowi powodu do niepokoju. Niski przyrost lub spadek wartości beta hCG przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży jest zjawiskiem niepokojącym i może oznaczać obecność patologii, takich jak ciąża pozamaciczna, śmierć zarodka czy poronienie. Podany stan wymaga pilnej diagnostyki ginekologicznej.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.