account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Poznaj konsekwencje odpoczynku w tej pozycji

Katarzyna Grzyś-Kurka23.05.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Spanie na brzuchu to najgorsza pozycja do odpoczynku, jaką możesz wybrać. Nie ma zalet, a lista wad jest bardzo długa. Układając się do snu na brzuchu, obciążasz kręgosłup, biodra, nadwyrężasz organy wewnętrzne, zaburzasz krążenie krwi i limfy, a do tego doprowadzasz do nieprzyjemnych odrętwień. Warto zmienić złe nawyki, aby sprawić, by sen w istocie sprzyjał regeneracji organizmu.


spanie-na-brzuchu-czy-jest-zdrowe
pixabay.com

Polecane

smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
  1. Co warunkuje dobrej jakości sen?
  2. Czy pozycje do spania mają wpływ na zdrowie i samopoczucie?
  3. Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?
  4. Co zrobić, gdy potrafisz zasnąć tylko w pozycji na brzuchu?

Co warunkuje dobrej jakości sen?

Podczas snu zostaje ograniczona aktywność ruchowa i zdolność reagowania na bodźce. Jednocześnie pod wpływem intensywnych sygnałów napływających z zewnątrz lub wewnątrz organizmu możliwe jest natychmiastowe wybudzenie. To odróżnia sen od śpiączki. Regeneracja organizmu przebiega w czasie snu niejako automatycznie, jednak czasami nawet długi sen nie przynosi upragnionego odpoczynku i budzisz się z wrażeniem przemęczenia, z wyraźnym napięciem w mięśniach i bólem głowy. Jak się okazuje, na sen dobrej jakości wpływa szereg czynników.

Może Cię to zaskoczyć, ale podstawowym czynnikiem regulującym sen jest światło, które stymuluje wydzielanie melatoniny – to hormon kontrolujący Twój zegar biologiczny. Nadmierne eksponowanie na światło nocą zaburza wydzielanie melatoniny i regenerację organizmu. Ponadto dla zachowania rytmu dobowego i utrzymania dobrej jakości snu ważne jest eksponowanie ciała na światło dzienne. 

Co możesz zrobić, aby efektywnie odpoczywać podczas snu? Eksperci są zgodni, przede wszystkim zadbaj o jak najmniejszy poziom hałasu w otoczeniu, a także zapewnij odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w sypialni. Tuż przed położeniem się spać przewietrz sypialnię. Pomieszczenie nie powinno być przy tym przegrzane ani nadmiernie wychłodzone, ponieważ to sprawi, że Twój organizm będzie wciąż przełączał się na tryb czuwania. Optymalne warunki do snu panują przy temperaturze 24–26°C i wilgotności około 50%.

Na jakość snu wpływa także powierzchnia materaca (nie powinna być zbyt twarda ani zbyt miękka) oraz sama pozycja przyjmowana przez śpiącego. Nie chodzi tu jednak o to, czy ułożenie ciała jest wygodne, czy nie. Jak się okazuje, pozornie najwygodniejsza pozycja może niekorzystnie wpływać na jakość snu oraz zdrowie.

Czy pozycje do spania mają wpływ na zdrowie i samopoczucie?

Spanie na brzuchu, plecach a może na boku? Każda z tych pozycji ma swoich wielbicieli. Niestety nie każda jest zdrowa dla organizmu. Choć oczywiście w ciągu nocy wielokrotnie zmienia się ułożenie ciała, to mimo wszystko do niektórych pozycji wracasz najczęściej.

Według ekspertów, którzy zajmują się badaniem jakości snu, nie ma idealnej pozycji do spania. Każda ma swoje wady i zalety:

  • pozycja na plecach – sprzyja optymalnej regeneracji, zapobiegając jednocześnie nienaturalnemu wyginaniu się kręgosłupa i wspomagając krążenie krwi (tylko w takim ułożeniu nie doznasz nieprzyjemnych odrętwień), ale niestety nie jest zalecana ciężarnym i osobom z niektórymi chorobami serca;

  • pozycja na boku – ułatwia oddychanie i nie wpływa negatywnie na pracę serca, ale niestety niekorzystnie oddziałuje na wygląd piersi u kobiet;

  • pozycja na brzuchu – powoduje nadmierne obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i kości biodrowych oraz uciska narządy wewnętrzne, a do tego często powoduje odrętwienie, trudności w oddychaniu i zniekształca piersi u kobiet.

Reasumując, najkorzystniejsza dla większości osób jest pozycja na plecach. Dla tych, którzy nie mogą w ten sposób odpoczywać – alternatywą jest pozycja na boku. Jednak na którym boku spać? Najkorzystniej na lewym, aby zapewnić krwi swobodny przepływ. Nic się jednak złego nie stanie, jeśli w nocy kilkukrotnie zmienisz pozycję. 

Na tym lista zdrowych ułożeń do snu się kończy. Pozornie wygodna pozycja na brzuchu skutkuje szeregiem komplikacji zdrowotnych i negatywnie oddziałuje na jakość snu.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Eksperci nie zalecają spania na brzuchu już od pierwszych dni życia dziecka. Jak się bowiem okazuje, jest to czynnik podwyższający ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt, zwanego też śmiercią łóżeczkową. O ile więc układanie dziecka na brzuchu w czasie czuwania jest korzystne dla rozwoju jego mięśni brzucha, o tyle sen w takim ułożeniu stanowi duże ryzyko.

Ryzyko SIDS zmniejsza się w kolejnych tygodniach życia niemowlęcia, co wcale nie oznacza, że spanie na brzuchu zaczyna być korzystne.

Kiedy układasz się na brzuchu, odcinek szyjny pozostaje nienaturalnie wygięty. To właśnie dlatego po obudzeniu czujesz w tej części nieprzyjemne napięcie czy nawet ból. Możesz też czuć zmęczenie, nawet jeśli sen trwał odpowiednio długo. Ułożenie to nie jest łaskawe też dla pozostałej części kręgosłupa, w tym szczególnie dla jego odcinka lędźwiowego. Zostaje on mocno obciążony, co będziesz szczególnie odczuwać przy dolegliwościach takich jak kręgozmyk (przesunięcie kręgów względem siebie). Podobnie rzecz ma się ze stawami biodrowymi. Pamiętaj też, że kiedy śpisz na brzuchu, zwykle odciągasz jedną nogę ku bokowi. To powoduje rotację bioder i ich przeciążenie.

W tej pozycji uciskasz wszystkie organy wewnętrzne. Przez to muszą pracować z większym wysiłkiem w czasie, gdy powinny się regenerować. Po nocy spędzonej na brzuchu możesz odczuwać m.in. dolegliwości gastryczne.

Na tym jednak lista wad spania na brzuchu się nie kończy. Nienaturalne wygięcie kręgosłupa, stawów, niekorzystne ułożenie kości oraz utrzymujące się napięcie mięśni sprawia, że krew w naczyniach krwionośnych nie krąży w pełni sprawnie. To doprowadza do nieprzyjemnych odrętwień. Zastoje limfy doprowadzają natomiast do obrzęków.

Spanie na brzuchu nie jest właściwe dla kobiet w II i III trymestrze ciąży. Wówczas brzuch jest już na tyle duży, że jego ucisk mógłby niekorzystnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. 

Co zrobić, gdy potrafisz zasnąć tylko w pozycji na brzuchu?

Próżno szukać zalet spania na brzuchu. Wady są natomiast tak liczne, że naturalna powinna być zmiana nawyków związanych z układaniem się na noc do łóżka. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe. Wiele osób nie potrafi zasnąć w żadnej innej pozycji. Odpoczynek może mieć wówczas niską jakość, a wraz z nim pojawi się nadmierna senność utrzymująca się przez cały dzień.

W takim wypadku możesz ułożyć poduszkę pod biodrami na wysokości kości łonowej. W ten sposób nieco odciążysz organy wewnętrzne i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Możesz też kupić poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu wykonaną z pianki termoelastycznej, która dostosuje się do kształtu szyi i głowy, co odciąży nieco odcinek szyjny kręgosłupa. Podczas spania na brzuchu poduszka zapewni ci też swobodny dopływ powietrza, dzięki czemu dotleniony organizm efektywnie będzie się regenerował.

Źródła
  1. W. Szelenberger, Neurobiologia snu, „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2007, t. 75, supl. 1, s. 3–8.
  2. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, nr 94(1), s. 1–5.
  3. S. Perz, B. Steinborn, Zespół nagłej śmierci niemowlęcia, „Neurologia Dziecięca” 2010, vol. 19, nr 38, s. 65–73.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
gleboki-sen-ile-powinien-trwac-jak-go-wydluzyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Głęboki sen - ile powinien trwać? Jak go wydłużyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.