Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 2 min.

Jak radzić sobie ze stresem? Skuteczne sposoby

Angelika Janowicz

14.05.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Stres może towarzyszyć człowiekowi w różnych sytuacjach. Niektórzy zmagają się z nim sporadycznie, inni są narażeni na jego działanie niemal codziennie. Długotrwałe napięcie psychiczne ma negatywne skutki zdrowotne. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem.


Stres pojawia się w życiu codziennym lub zawodowym. Ma różne przyczyny; wywołują go czynniki umysłowe, psychologiczne, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne. Są one nazywane stresorami. Wśród nich często wymienia się: nadmiar obowiązków, stawianie sobie zbyt dużych wymagań, utratę pracy lub bliskiej osoby, wypadek, zagrożenie życia. To, co dla innych jest normalną sytuacją, u ciebie może wywołać napięcie psychiczne. Nie zawsze masz wpływ na powyższe czynniki. Możesz jednak nabyć umiejętność radzenia sobie ze stresem.

stres-jak-sobie-z-nim-radzic-jakie-sa-sposoby
pixabay.com

Polecane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Czym jest stres?
 2. Jak stres wpływa na organizm człowieka?
 3. Stres pozytywny
 4. Jak radzić sobie ze stresem?
 5. Radzenie sobie ze stresem a pomoc psychologa

Czym jest stres?

Stres jest definiowany jako brak równowagi psychicznej, spowodowany różnicami między możliwościami adaptacyjnymi danej osoby a wymagającą sytuacją (czynnikami środowiskowymi i bodźcami, które są stresorami). W jego wyniku dochodzi do aktywowania różnego rodzaju mechanizmów obronnych organizmu. Tym samym nie pozostają one bez wpływu na jego funkcjonowanie i zdrowie. Stres może wywoływać silne emocje i napięcie, ale w pewnych sytuacjach bywa bodźcem do działania.

W reakcji stresowej duży udział ma układ współczulny, który zaczyna działać niemal od razu po pojawieniu się stresora. W efekcie wzrasta produkcja adrenaliny i noradrenaliny, a ich skutkiem są charakterystyczne objawy stresu

 • przyspieszenie akcji serca,

 • przyspieszenie oddechu,

 • wzrost ciśnienia krwi,

 • rozszerzenie źrenic,

 • wzmożona potliwość.

Podczas stresu wydzielany jest kortyzol (potocznie nazywany hormonem stresu). Duże znaczenie ma także ciało migdałowate – struktura mózgu, która odpowiada za negatywne emocje i reakcje obronne. To właśnie ona nadaje danemu czynnikowi (stresorowi) ładunek emocjonalny, który sprawia, że organizm reaguje na zaistniałą sytuację w określony sposób.

Jak stres wpływa na organizm człowieka?

Długotrwały stres ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Mocno cierpi przede wszystkim układ krążenia. W wyniku stale podniesionego ciśnienia tętniczego oraz przyspieszonej akcji serca wzrasta ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca. Pojawiają się również problemy z trawieniem i schorzenia układu pokarmowego (np. wrzody żołądka). Stres powoduje także:

 • problemy z koncentracją,

 • obniżenie nastroju i depresję

 • lęk,

 • bóle głowy,

 • bóle całego ciała,

 • problemy z cyklem menstruacyjnym,

 • pogorszenie się kondycji skóry i włosów,

 • wzrost masy ciała.

Stres pozytywny

Stres pozytywny (eustres) działa na organizm mobilizująco, motywuje do podejmowania działań i pomaga przystosować się do sytuacji, które nie są negatywne, ale pozostają nieznane i z tego powodu wyzwalają napięcie psychiczne. Można je odbierać jako wyzwanie. Stres pozytywny pomaga poradzić sobie ze stresorem.

Stres pozytywny, czyli umiejętność przezwyciężenia trudności, zależy w głównej mierze od indywidualnych cech jednostki. Chodzi przede wszystkim o: energię (siłę fizyczną), zaangażowanie, sumienność, stabilność emocjonalną, optymizm, poczucie kontroli, poczucie koherencji, zdolność do oderwania się od negatywnych doświadczeń, ekstrawertyzm. Dużą rolę przypisuje się również wsparciu społecznemu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jeżeli nauczysz się, jak radzić sobie ze stresem, unikniesz negatywnych skutków zdrowotnych napięcia psychicznego. Istnieje kilka sposobów. Wskazane jest, abyś wypróbował kilka z nich i znalazł taki, który działa na ciebie najlepiej.

Wśród sposobów na to, jak opanować stres, wymienia się:

 • medytację

 • ćwiczenia oddechowe,

 • koncentrowanie się na pozytywnych przeżyciach,

 • spacer,

 • aktywność fizyczną (dostosowaną do potrzeb i możliwości organizmu).

Każdego dnia znajdź minimum 20–30 minut tylko dla siebie. Czas ten powinieneś poświęcić na relaks. Możesz poczytać książkę, wziąć długą kąpiel w wannie, pójść na masaż, posłuchać muzyki, zająć się swoją pasją. Jest to moment tylko dla ciebie i rzeczy, które lubisz.

Nie wstydź się skorzystać z pomocy innej osoby. Rozmowa z kimś bliskim lub spotkanie z przyjacielem potrafi zdziałać cuda. Jeżeli czujesz, że to konieczne, udaj się po pomoc do specjalisty. Pamiętaj, że alkohol, używki, objadanie się nie są rozwiązaniem problemu. Mogą natomiast stać się źródłem kolejnych kłopotów.

Radzenie sobie ze stresem a pomoc psychologa

Nie zawsze wymienione wyżej sposoby na stres działają. Wówczas powinieneś udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Podczas serii spotkań (ich liczba jest dopasowywana indywidualnie) specjalista pomoże znaleźć ci przyczynę problemów oraz wypracować pewne wzorce zachowań, dzięki którym skutecznie poradzisz sobie ze stresującymi sytuacjami.

Źródła
 1. N. Ogińska-Bulik, Czy doświadczenie stresu może służyć zdrowiu?, Polskie Forum Psychologiczne, 2009, t. 14, nr 1, s. 33–45.
 2. E. Sygit-Kowalkowska, Radzenie sobie ze stresem jako zachowanie zdrowotne człowieka – perspektywa psychologiczna, Hygeia Public Health 2014, t. 49, nr 2, s. 202–208.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.