Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Pływanie stylem motylkowym – zalety, wskazania, prawidłowa technika

Agata Oleszkiewicz

17.09.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Styl motylkowy to jeden z najtrudniejszych podstawowych stylów pływackich. Ze względu na charakterystyczną pracę nóg i ramion alternatywną nazwą jest „styl delfinem”. Mimo wymagającej techniki korzyści zdrowotne, jakie pływanie tego typu niesie ze sobą, jest nieocenione. Poznaj zalety dyscypliny!


styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
pixabay.com

Polecane

jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
jakie-cwiczenia-sa-skuteczne-na-nietrzymanie-moczu
Fitness
1 min.
Jakie ćwiczenia są skuteczne na nietrzymanie moczu?
28.10.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
bieganie-na-biezni-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Fitness
2 min.
Bieganie na bieżni - jak zacząć? Jakie są efekty?
28.10.2021
Spis treści
 1. Styl motylkowy – zalety
 2. Styl motylkowy – technika
 3. Popełniaj jak najmniej błędów!

Styl motylkowy – zalety

Styl motylkowy to jeden z czterech podstawowych stylów pływackich, ale za względu na specyficzną pracę kończyn oraz korpusu i fazy oddychania uznawany jest za najtrudniejszy z nich. Technika stylu polega na odwzorowaniu naturalnych ruchów pływania delfinów, stąd alternatywna nazwa dla tego stylu – „delfin”. Styl motylkowy nie jest tak szybkim sposobem poruszania się w wodzie jak np., a do tego jest bardzo wymagający, dlatego jeśli nie jesteś wytrawnym pływakiem, równocześnie z nabieraniem doświadczenia w delfinie musisz pracować nad koordynacją ruchową i siłą mięśni zarówno posturalnych, jak i głębokich.

Wiedz, że ilość zsynchronizowanych ruchów całego ciała włącznie z oddychaniem jest spora. Mimo wymagań technicznych korzyści zdrowotne, jakie przynosi pływanie motylkiem, są nieocenione. Przede wszystkim delfin rozwija mięśnie grzbietu, nóg, korpusu i brzucha. Wzmacnia też mięśnie core, dzięki czemu stabilizujesz sylwetkę i poprawiasz równowagę. To cenne narzędzie nie tylko w budowaniu mięśni, ale też w poprawie mechaniki oddychania. Za sprawą wydechu pod wodą i nabierania powietrza podczas wynurzenia poprawisz pojemność płuc i pogłębisz oddech. Poza tym polepszysz ruchomość stawów bez obciążania, a także rozluźnisz powięzi całego ciała, co szczególnie Ci się przyda, jeśli Twoja praca wiąże się z długim siedzeniem, a poza nią nie podejmujesz dużej aktywności ruchowej.Podczas

Styl motylkowy – technika

Technika stylu motylkowego dzieli się na dwie fazy.

 • Pierwsza faza polega na podciągnięciu ramion do góry po uprzednim odepchnięciu i wykonaniu ruchu kolistego.

 • W drugiej fazie ramiona zostają opuszczone pod wodą i zaganiają ją, co powoduje efekt odepchnięcia i uniesienia przodu ciała do góry.

Na jeden ruch obu rąk przypadają dwa odbicia nogami, a cały cykl rozpoczyna się od czubka głowy. Ramiona są przenoszone jednocześnie nad wodą do przodu, a następnie pod wodą do tyłu. Pływanie stylem motylkowym niezmiennie odbywa się przodem, czyli na brzuchu, jednak Twoje ciało jako pływaka nieustannie zmienia pozycję w tej płaszczyźnie. Dzieje się to w wyniku pionowych ruchów tułowia, współdziałającego z pracą nóg i ramion, oraz wynurzania głowy do wdechu. Pamiętaj, że ruchy całego ciała muszą być symetryczne.

Zaczynając zanurzenie, ramiona trzymaj lekko zgięte w łokciach nad głową. Gdy wykonujesz chwyt wody, biodra znajdują się tuż pod taflą, a złączone nogi uderzają w dół. To faza nadania prędkości pływania. W dalszym etapie Twoje ramiona powinny zostać intensywnie podgięte, głowa zbliżać się do wynurzenia, a nogi być lekko ugięte w kolanach. Następnie ramiona odpychają ciało z dłońmi skierowanymi stroną grzbietową do kierunku płynięcia i zbliżają się do torsu. Po wynurzeniu głowy i przeniesieniu ramion znajdziesz się w pozycji wyjściowej.

Popełniaj jak najmniej błędów!

Pływanie stylem motylkowym może stanowić dla Ciebie duże wyzwanie, szczególnie kiedy nie opanujesz oddychania. Pamiętaj, żeby wydech robić pod wodą, najlepiej przed fazą wynurzania. Wypuszczenie powietrza nie tylko pozwoli Ci nabrać nowego, ale też ułatwi uniesienie klatki piersiowej ponad powierzchnię wody. Aby oddech był prawidłowy, musisz zwracać szczególną uwagę również na pracę ramion. Zbyt szeroki rozstaw spowoduje, że nie będziesz miał wystarczająco siły, aby unieść głowę nad taflę i nabrać powietrza, z kolei zbyt wąski rozstaw ramion nie nada prędkości do płynięcia i wynurzy Cię zbytnio do góry. Ze względu na trudną technikę, uprawiając styl motylkowy, możesz popełniać błędy, ale nie zniechęcaj się!

Powszechne pomyłki to przede wszystkim: niepełny wydech, zadzieranie głowy, praca ramion do nóg w stosunku 1:1, naprzemienne ruchy nóg (jak w kraulu), zbyt mocne ugięcie kolan i wynurzanie nóg aż po podudzia, przenoszenie wyprostowanych w łakociach ramion, zbyt wczesne wynurzanie ramion, mała amplituda ruchów bioder, wysokie wyjście tułowia z wody.

Źródła
 1. Bartkowiak E., Pływanie sportowe, Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
 2. Karpiński R., Pływanie, AWF, Katowice 2005.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.