account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Sucha skóra na twarzy - z czego wynika i jak ją pielęgnować?

Marta Wielgosz31.10.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Bardzo sucha skóra twarzy potrafi być niezwykle dokuczliwą dolegliwością. Aby sobie z nią poradzić, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację cery. Pomogą ci w tym odpowiednie kosmetyki. Oprócz tego możesz zastosować domowe sposoby na suchą skórę.


Nawet jeśli na co dzień dbasz o swoją cerę, pod wpływem różnorodnych czynników jej stan może się w pewnym momencie pogorszyć. Dużym problemem, zwłaszcza w miesiącach zimowych, jest sucha skóra na twarzy. To nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także przypadłość o nieprzyjemnych objawach. Aby sobie z nią poradzić, musisz postawić na odpowiednie nawilżanie.

sucha-skora-twarzy-nawilzanie-domowymi-sposobami
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym wyróżnia się sucha skóra na twarzy?
  2. Z czego może wynikać przesuszona skóra twarzy?
  3. Sucha skóra twarzy - jak nawilżyć ją kremami i domowymi sposobami?
  4. Bardzo sucha skóra twarzy - co robić, gdy nic nie pomaga?

Czym wyróżnia się sucha skóra na twarzy?

Sucha skóra twarzy jest matowa i pozbawiona blasku oraz szorstka w dotyku. Zazwyczaj wiąże się z nią charakterystyczne uczucie ściągnięcia. Ma ona również tendencję do zaczerwienień i pękania, co może powodować duży dyskomfort. Przy tym problemie często ma się do czynienia z łuszczącą się skórą na twarzy. Towarzyszy temu nieprzyjemne swędzenie.

Jeśli masz cerę wrażliwą, dodatkowa suchość sprawia też, że staje się ona cienka, napięta i nadwrażliwa na dotyk. Oprócz tego wykazuje skłonność do zmarszczek. Często uwidaczniają się na niej przebarwienia. Sucha skóra na czole, policzkach i innych częściach twarzy nie wygląda więc estetycznie, dlatego powinieneś o nią odpowiednio zadbać.

Z czego może wynikać przesuszona skóra twarzy?

Sucha skóra twarzy może pojawić się nagle lub być od dawna elementem twojej urody. Rzadko jednak jest czymś wrodzonym - wpływ na jej powstanie ma wiele różnorodnych czynników. Jednym z nich jest wiek. Nawet jeśli aktualnie twoja cera jest w dobrym stanie, z biegiem lat może stracić blask. Cera dojrzała jest bowiem najczęściej sucha.

Ogółem, wysuszona skóra twarzy wynika z niedoboru lipidów w jej warstwie rogowej oraz ze zmniejszonej zdolności zatrzymywania wody w naskórku. Źródłem takiego stanu bardzo często są czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • wystawienie na silne działanie światła słonecznego, niskie temperatury oraz wiatr (z tego względu częstym problemem podczas zimy jest np. sucha skóra na nosie i brodzie);

  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;

  • praca z toksycznymi lub alergizującymi substancjami;

  • zła dieta, która nie dostarcza odpowiedniej dawki substancji odżywczych i witamin (np. A, E i z grupy B);

  • nieodpowiednie nawadnianie się (woda w organizmie pełni wiele ważnych funkcji, dlatego powinieneś przyjmować minimum 2 l płynów dziennie);

  • błędna pielęgnacja (przesuszona skóra twarzy może być efektem zbyt gorących kąpieli, nadmiernego stosowania wody czy używania zbyt silnych kosmetyków i odtłuszczających mydeł);

  • przyjmowanie niektórych leków (np. steroidowych).

Jeśli Twoim problemem jest bardzo sucha i szorstka skóra twarzy, nigdy nie powinieneś tego lekceważyć, na stan twojej cery mogą mieć bowiem wpływ rozmaite schorzenia. Wśród nich są zarówno choroby skóry (np. AZS i łuszczyca), jak i ogólnoustrojowe przypadłości (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy niewydolność nerek).

Sucha skóra twarzy - jak nawilżyć ją kremami i domowymi sposobami?

Wysuszona twarz wymaga właściwego podejścia. Przede wszystkim zadbaj o profilaktykę. Zarówno latem, jak i zimą nakładaj na cerę preparaty w filtrem UV, które ochronią ją przed czynnikami klimatycznymi.

Istnieją także kosmetyki przeznaczone do przeciwdziałania takim problemom, jak bardzo sucha skóra twarzy. Jaki krem sprawdzi się najlepiej? Ważne, aby specyfik zawierał ceramidy oraz składniki regeneracyjne i łagodzące (np. alantoinę). Oprócz tego w jego składzie powinny być emolienty, takie jak olejki roślinne (np. bawełniany, makadamia, lniany, jojoba czy z awokado), masła (np. shea) czy tłuszcze zwierzęce (np. lanolina). Istotne są także humektanty (np. gliceryna, mocznik czy kwas hialuronowy). Jeśli twoim problemem jest szorstka skóra na twarzy, dobrze sprawdzą się również preparaty zawierające witaminę C oraz retinol.

  • Dowiedz się, dlaczego warto stosować kosmetyki z produktami pszczelimi

Źródło filmu: youtube.com

Przy okazji warto odpowiedzieć na pytanie, czym myć suchą skórę twarzy. Przede wszystkim zrezygnuj z zasadowych mydeł i toników z alkoholem. Wybieraj natomiast żele do mycia przeznaczone do pielęgnacji szorstkiej cery - najlepiej, aby ich pH wynosiło 5,5. Takie kosmetyki powinny być też pozbawione substancji podrażniających, zapachowych i alergizujących oraz sztucznych barwników.

Pamiętaj, że warto też wykorzystać domowe sposoby na suchą skórę twarzy. Przede wszystkim musisz zadbać o dietę bogatą w zdrowe tłuszcze (zwłaszcza kwasy omega-3, znajdujące się w orzechach, rybach i olejach roślinnych) i witaminę A. Pij przy tym odpowiednią ilości wody. Oprócz tego możesz nakładać na twarz naturalne olejki lub miąższ awokado. Samodzielnie przygotujesz też domowe maseczki, np. z banana, z brzoskwini, papai i awokado, z płatków owsianych i miodu lub z jabłka.

Bardzo sucha skóra twarzy - co robić, gdy nic nie pomaga?

Gdy sucha skóra na twarzy łuszczy się i towarzyszy jej ogólny dyskomfort, a nawet ból, zwykła pielęgnacja może nie wystarczyć. Jeśli tego typu objawy są nasilone i nie możesz poradzić sobie z nimi na własną rękę, powinieneś udać się do lekarza. Pamiętaj, że bardzo sucha skóra na twarzy może być objawem chorobowym. W pierwszej kolejności skorzystaj z porady dermatologa - specjalista pomoże ci w ustaleniu źródła twojego problemu i wprowadzi stosowne leczenie lub skieruje cię na dalsze badania.

Źródła
  1. D. Wojnowska, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, Sucha skóra - patogeneza, klinika i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2003, nr 2.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, Wrocław 2015
  3. J. Krajewska, Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, „Lek w Polsce”, 2015, nr 04.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.