Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Syrop z dziewanny – naturalny sposób na kaszel i ból gardła

Katarzyna Grzyś-Kurka

27.05.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Syrop z dziewanny dzięki zawartym w nim składnikom ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i wykrztuśne. Zażywany kilkukrotnie w ciągu dnia złagodzi nawet ostry przebieg infekcji. Przygotuj się więc na sezon jesienno-zimowych zachorowań i przyrządź syrop z dziewanny.


syrop-z-dziewanny-zastosowanie-i-wlasciwosci
pixabay

Polecane

ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
kiszona-cebula-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Kiszona cebula - jakie ma właściwości zdrowotne?
29.10.2021
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
Spis treści
 1. Dziewanna wielkokwiatowa – czym jest i jak ją rozpoznać?
 2. Syrop z dziewanny – zastosowanie
 3. Syrop z dziewanny – wartościowe składniki
 4. Jak zrobić naturalny syrop z dziewanny wielkokwiatowej?
 5. Syrop z dziewanny dla dzieci i dorosłych – przepis
 6. Jak dawkować syrop z kwiatów dziewanny
 7. Jak przechowywać syrop z kwiatów dziewanny

Dziewanna wielkokwiatowa – czym jest i jak ją rozpoznać?

Dziewannę wielkokwiatową można spotkać w Polsce na obszarach nizinnych oraz sporadycznie na terenach podgórskich. Porasta piaszczyste i kamieniste tereny, gdzie ma niczym nieograniczony dostępem do promieni słonecznych. W drugim roku wegetacji wypuszcza około dwumetrową łodygę z obfitym żółtym kwieciem.

W celach leczniczych najczęściej wykorzystuje się kwiaty. Zbierać je można, gdy są w pełni wykształcone, a więc w okresie od czerwca do września. Stosuje się je zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Niekiedy pozyskuje się również liście z łodyg i rozet przyziemnych do stosowania zewnętrznego np. jako okłady na poparzenia, odleżyny, a także w celu złagodzenia nerwobóli i bóli reumatycznych.

Syrop z dziewanny – zastosowanie

Kwiat dziewanny jest ujęty w polskim Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu. Lecznicze właściwości zioła zostały więc potwierdzone i uznane w medycynie konwencjonalnej, a nie tylko ludowej.

Przygotowany z kwiatów dziewanny syrop możesz wykorzystać do:

 • leczenia nieżytu jamy ustnej, gardła i oskrzeli,

 • zmniejszenia intensywności i częstotliwości kaszlu poprzez nawilżanie gardła,

 • usprawnienia odkrztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych,

 • łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego.

Stosując syrop z dziewanny wielkokwiatowej, możesz złagodzić również stany zapalne żołądka i jelit, którym towarzyszy biegunka. Pamiętaj jednak, że sam syrop nie będzie skuteczny, jeśli nie wdrożysz czasowych zmian dietetycznych. Co jeść przy biegunce? Postaw przede wszystkim na lekkostrawne produkty: ryż biały, pszenne pieczywo, biszkopty, banany, gotowane: marchew i jabłko.

Syrop z dziewanny – wartościowe składniki

Syrop z dziewanny jest szczególnie popularny w okresie jesienno-zimowych zachorowań. Służy wówczas łagodzeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i wygaszaniu dokuczliwego kaszlu, który uniemożliwia spokojny sen.

Prozdrowotne właściwości dziewanny i syropu z niej wykonanego, to zasługa znajdujących się w roślinie składników, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

 • saponiny – działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo;

 • glikozyd irydoidowy aukubina – działa uspokajająco, przeciwbakteryjnie i hipotensyjne (obniżają ciśnienie krwi);

 • flawonoidy – działają antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, a ponadto chronią układ krwionośny i zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory;

 • sole mineralne (mikro i makroelementy) – regulują procesy zachodzące w organizmie i biorą udział w jego budowie.

Jak zrobić naturalny syrop z dziewanny wielkokwiatowej?

Choć syrop z dziewanny możesz kupić w aptece, sklepie zielarskim lub sklepie ze zdrową żywnością, to warto wykonać go samodzielnie. Tym bardziej że przepis bowiem na ten domowy syrop na kaszel i stany zapalne górnych dróg oddechowych nie należy do skomplikowanych.

Syrop z dziewanny dla dzieci i dorosłych – przepis

Aby przygotować syrop z dziewanny, potrzebujesz zaledwie kilku składników. Podstawą są oczywiście kwiaty tego zioła. Możesz je zdobyć przez całe wakacje, w czasie gdy roślina kwitnie. Pamiętaj jednak, by nie zbierać ich tuż o poranku lub po deszczu. W przeciwnym razie w wyniku działania wilgoci bardzo szybko ściemnieją i syrop nie będzie wyglądał zachęcająco.

Składniki:

 • kwiaty dziewanny wielkokwiatowej,

 • woda,

 • cukier,

 • sok z cytryny.

Sposób przygotowania: Kwiaty dziewanny włóż do garnka i zalej gorącą wodą. Następnie postaw naczynie na palniku i doprowadź płyn do wrzenia. Wówczas natychmiast zdejmij odwar i odstaw aż do wystygnięcia. Gdy płyn będzie już chłodny, dodaj do niego cukier i sok z cytryny, a następnie gotuj przez dwie godziny. Gdy skończysz i ponownie ostudzisz płyn – będziesz mogła go zażywać.

Możesz przyrządzić syrop również według prostszego przepisy. W tym celu wsyp kwiaty do słoika i zasyp je cukrem. Postaw naczynie w ciepłym miejscu, by roślina puściła sok. Powinno to nastąpić w ciągu od dwóch do trzech tygodni. Następnie odcedź płyn i przelej do czystego pojemnika.

Jak dawkować syrop z kwiatów dziewanny

Przygotowany z dziewanny syrop na kaszel może być podawany zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Aby złagodzić stan zapalny gardła lub zmniejszyć dokuczliwość i intensywność kaszlu – przyjmuj po jednej łyżeczce syropu kilka razy na dobę.

Jak przechowywać syrop z kwiatów dziewanny

Syrop z dziewanny przechowuj w szklanym naczyniu. Może być to zarówno słoik, jak i butelka.

Wybierz takie z ciemnego szkła, co uchroni płyn przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Z tego samego powodu przechowuj syrop w zacienionym miejscu, które dodatkowo powinno być suche i chłodne.

Źródła
 1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
 2. Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, według stanu na dzień 1 stycznia 2021 r., http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/urz%C4%99dowy-wykaz-produkt%C3%B3w-leczniczych, dostęp: sierpień 2021.
 3. A. Parus, Właściwości farmakologiczne saponin, „Postępy Fitoterapii” 2013, nr 3, s. 200–204.
 4. K. Karłowicz-Bodalska i in., Przeciwzapalne właściwości wybranych roślin zawierających związki irydoidowe, „Postępy Fitoterapii” 2017, nr 3, s. 229–234.
 5. J. Krych-Madej, Flawonoidy – przyjaciele, czy wrogowie?, „Eliksir” 2015, nr 1, s. 12–14.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
ocet-winogronowy-wlasciwosci-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Ocet winogronowy - właściwości, zastosowanie
24.01.2022
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.