account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Co to jest szczęście? Jak stać się naprawdę szczęśliwym?

Anna Dobroń19.05.2021Aktualizacja: 28.09.2022

Szczęście to pojęcie bardzo względne, więc trudno je jednoznacznie zdefiniować. Bez wątpienia mianem tym określa się dobrostan psychiczny – poczucie spełnienia, spokoju, samoakceptacji. Szczęście nie jest przelotnym uczuciem – to stan permanentny, niezależny od chwilowych emocji.


Każdy człowiek przeżywa szczęście na swój sposób. Co więcej, w ciągu jego życia niejednokrotnie może zmienić się subiektywne pojmowanie tego, co go uszczęśliwia. Dlatego nie istnieje prosty przepis na to, jak odnaleźć szczęście. Można jednak wskazać kilka ważnych reguł, które zwiększają prawdopodobieństwo bycia szczęśliwym.

szczescie-jak-je-odnalezc-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

samotnosc-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są przyczyny samotności i jak sobie z nią radzić?
30.07.2021
smutek-czym-jest-dlaczego-go-odczuwamy
Zdrowie psychiczne
1 min.
Smutek - czym jest? Dlaczego go odczuwamy?
31.10.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest szczęście?
  2. Co przeszkadza w byciu szczęśliwym?
  3. Jak znaleźć szczęście w życiu?

Co to jest szczęście?

Szczęście zapewne kojarzy Ci się z pozytywnymi emocjami i stanami ducha, takimi jak spokój, optymizm, radość, entuzjazm. Jednocześnie wydaje się ono brakiem przykrych doznań – smutku, żalu czy złości. Prawdopodobnie zgadzasz się także z powszechnym przekonaniem, że prawdziwe szczęście to jedna z tych rzeczy, do których najmocniej warto w życiu dążyć. W końcu z okazji świąt czy urodzin życzymy sobie „zdrowia, szczęścia…”.

Polecamy

jak-dbac-o-dobry-nastroj-czy-jest-sposob-aby-go-mierzyc
Zdrowie psychiczne

Jak dbać o dobry nastrój? Czy jest sposób, aby go mierzyć?

Każdy z nas przeżywa najróżniejsze nastroje. Czasami mają one zabarwienie pozytywne, a czasami negatywne. Nastrój może być także obniżony, wzmożony albo labilny. Z definicji to utrzymujące się przez dłuższy czas zabarwienie emocjonalne wszystkich przeżyć, które jest doświadczane przez nas subiektywnie i może być zaobserwowane przez nasze otoczenie.

Redakcja17.08.2021

Psychologowie opisują szczęście zupełnie inaczej, niż przyzwyczajeni jesteśmy o nim myśleć. To nie emocja, lecz trwały stan wewnętrzny, który nie musi iść w parze z dobrym humorem – utrzymuje się mimo obiektywnych przeciwności losu i nie zawsze pozytywnych uczuć. Szczęście nie jest też czymś, do czego należy usilnie dążyć, bo wówczas trudno je osiągnąć. Ono przychodzi samo jako „skutek uboczny” naszych działań, a nie wówczas, kiedy jest celem samo w sobie.

Wspólnym mianownikiem dla subiektywnych, trudnych do porównania stanów nazywanych szczęściem jest poczucie, że żyjemy w zgodzie ze swoimi wartościami, przekonaniami, pragnieniami. Choć zdarza nam się czasem przeżywać gniew czy zmęczenie, odczuwamy wewnętrzny spokój i jesteśmy zadowoleni z kształtu swojego życia. Przeciwieństwem tak pojmowanego szczęścia jest frustracja, której człowiek szczęśliwy zaznaje jedynie w odniesieniu do pojedynczych, codziennych sytuacji – i z łatwością ją przezwycięża.

Co przeszkadza w byciu szczęśliwym?

Zdolność do przeżywania szczęścia to umiejętność, której się uczymy. Każdy z nas ma ku temu większe lub mniejsze predyspozycje. Na to, czy potrafisz czuć się szczęśliwy, wpływają uwarunkowania biologiczne (np. regulacja gospodarki hormonalnej), wrodzone cechy temperamentu, doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego, wyuczone kompetencje społeczne. Nawet jeśli niektórym szczęście przychodzi łatwiej, a innym trudniej, każdy zdolny jest do jego przeżywania.

Tym, co może utrudniać Ci odczuwanie szczęścia, jest niska samowiedza – brak zrozumienia własnych emocji, umiejętności ich nazywania i asertywnego wyrażania własnych potrzeb. Na przeszkodzie stanąć mogą także wysokie ambicje – wpojone jeszcze w domu rodzinnym, utrwalone przez media, które promują kult sukcesu i nakręcają spiralę konsumpcji. Jeśli żyjesz w ciągłym napięciu, pośpiechu i pogoni za rzeczami, które prawdopodobnie wcale nie są Ci niezbędne do szczęścia, możesz mieć problem z jego odnalezieniem.

Przeszkodą w drodze do szczęścia jest tendencja do rozpamiętywania przeszłości i nieustannego martwienia się o przyszłość. Tymczasem szczęście rozgrywa się w teraźniejszości i nie poczujesz go, nie dostrzegając bogactwa świata, który wokół siebie masz. Jeśli wciąż jesteś zaaferowany innymi sprawami, nie możesz wchodzić w autentyczne, głębokie relacje z ludźmi. Nie jesteś też w stanie pielęgnować małych, codziennych radości (np. nie zauważasz smaku porannej kawy). A właśnie takie drobiazgi budują poczucie szczęścia.

Jak znaleźć szczęście w życiu?

Szczęścia nie znajdziesz na zawołanie, ale możesz robić rzeczy, które sprawiają Ci radość i potencjalnie przybliżają Cię do upragnionego stanu. Przede wszystkim zastanów się, co Cię unieszczęśliwia. Rozwiązaniem może być przepracowanie wewnętrznych konfliktów w gabinecie psychoterapeuty, zakończenie toksycznego związku, rezygnacja z nadmiaru obowiązków. Zmiany nie muszą oznaczać życiowej rewolucji – może wystarczy, że zmienisz stanowisko w firmie na bardziej adekwatne do Twoich kwalifikacji i zainteresowań.

Skoro szczęście to stan, w którym żyjemy w zgodzie z własnymi przekonaniami, staraj się kierować nimi przy swoich życiowych wyborach. Nie porównuj się z innymi. Słuchaj ich opinii, ale nie pozwól, by zagłuszyły one Twój wewnętrzny głos, który z przekonaniem mówi Ci, co jest dla Ciebie najlepsze. Rób w swoim życiu miejsce na to, co naprawdę jest dla Ciebie ważne, nawet jeśli są w nim także takie sprawy, którym musisz poświęcać się niechętnie, wbrew swojej woli. Otaczaj się ludźmi, których kochasz i lubisz, odkrywaj swoje pasje, talenty i staraj się je pielęgnować.

Warunkiem szczęścia wydaje się odpowiednia higiena życia. Dbaj o swoje ciało – stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę, nie bagatelizuj wpływu aktywności fizycznej na zdrowie (najlepszy jest regularny ruchu na świeżym powietrzu!), śpij regularnie co najmniej 7 godzin na dobę, codziennie przeznaczaj czas na relaks, nie rezygnuj z urlopów i wolnych weekendów. Jeśli masz sporo powodów do stresu, opanuj techniki relaksacyjne (np. sprawdź, co daje joga), które pomogą Ci szybko odzyskać spokój.

Psychologowie są zdania, że szczęście to stan niezależny od zmiennych okoliczności. Zależy zatem tylko od Ciebie – od Twojej umiejętności doceniania tego, co dobre, i zachowywania dobrego samopoczucia pomimo negatywnych zdarzeń. Szczęście nie jest więc celem, który można osiągnąć poprzez zrealizowanie pewnych planów. To proces, w którym robisz lub dążysz do robienia tego, co cię naprawdę uszczęśliwia. Dlatego możesz poczuć się szczęśliwy w każdej chwili – tu i teraz.

Źródła
  1. J. Czapiński, Psychologia szczęścia, Scholar, Warszawa 2017.
  2. J. Jenkins, K. Oatley, D. Keltner, Zrozumieć emocje, tł. M. Guzowska, PWN, Warszawa 2021.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.