Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?

Redakcja

02.11.2021

Aktualizacja: 23.01.2023

Telemedycyna ułatwia pacjentom dostęp nie tylko do lekarzy pierwszego kontaktu, ale także wielu innych specjalizacji. Podczas porady online lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad medyczny i wystawi Ci e-receptę – jeśli uzna, że potrzebna będzie lekoterapia. A co ze zwolnieniem lekarskim? Czy otrzymasz je bez wychodzenia z domu? I jak wygląda cały proces?


telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022

W jakiej sytuacji mogę otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Konsultacja lekarska online różni się od tradycyjnej wizyty w gabinecie głównie formą. W związku z tym lekarz posiada pełne prawo do wystawiania elektronicznych zwolnień lub recept. Zanim jednak e-zwolnienie trafi w twoje ręce, konieczna jest teleporada. Po szczegółowym wywiadzie lekarz stwierdzi, czy wystawić ci L4 online.

W jaki sposób wystawiane jest zwolnienie lekarskie?

Na początku telewizyty konieczne jest podanie numeru PESEL. Jest on niezbędny, aby lekarz mógł cię zidentyfikować i jeśli zajdzie taka potrzeba, wystawić e-zwolnienie. Gdzie je znajdziesz? W serwisie Welbi cała dokumentacja elektroniczna zostaje zapisana w przeznaczonej do tego zakładce „Moje wizyty”.

Oczywiście, w przypadku zwolnienia lekarskiego online nie musisz martwić się o formalności. Takie elektroniczne L4 będzie widoczne dla pracodawcy w ciągu 24-72 godzin od wystawienia. Tym samym masz pewność, że pracodawca oraz ZUS otrzymają niezbędną, elektroniczną wersję dokumentu.

E-zwolnienie w pytaniach i odpowiedziach

Wciąż nurtują cię pewne wątpliwości? W takim razie koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą pytań, które najczęściej zadają pacjenci.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie lekarskie będzie widoczne na specjalnej platformie, udostępnionej przez ZUS. Jest to Platforma Usług Elektronicznych – rejestracja w systemie pozwoli ci załatwić wiele niezbędnych spraw bez wychodzenia z domu. Tam też z powodzeniem sprawdzisz, do kiedy obowiązuje twoje L4.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Tak, jednak istnieje tu pewne ograniczenie. Zwolnienie lekarskie online może obejmować jedynie 3 dni poprzedzające dzień, w którym faktycznie zgłosiłeś się do lekarza. Poza tym wizyta u lekarza musi wykazać, że w ciągu tych 3 dni pacjent rzeczywiście nie był zdolny do pracy.

Jedyny wyjątek stanowi tu lekarz psychiatra, który takie zwolnienie może wystawić na okres dłuższy niż 3 dni przed dniem badania, jeśli uzna, że zaburzenia psychiczne pacjenta ograniczają jego zdolność do oceny własnego postępowania.

Czy pracodawca na e-zwolnieniu zobaczy kod choroby?

Nie. Kody nie występują na zwolnieniu lekarskim, do którego dostęp ma pracodawca. Dzięki temu nie jest on w stanie zidentyfikować choroby pracownika. W ten sposób chroniona jest jego prywatność.

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie online na dziecko albo opiekę nad innym członkiem rodziny?

Każdemu rodzicowi przysługuje prawo do zwolnienia na opiekę nad chorym dzieckiem, pod warunkiem, że nie ukończyło ono 14 roku życia. Możliwość otrzymania e-zwolnienia masz również w sytuacji, gdy opieki wymaga:

  • współmałżonek,

  • rodzice,

  • dziadkowie,

  • teściowie,

  • rodzeństwo,

  • wnuki,

  • ojczym/ macocha.

W tych przypadkach jednak warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego jest wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Źródło filmu: youtube.com

Teleporada zakończy się wystawieniem L4 wtedy, kiedy lekarz uzna, że wymaga tego stan pacjenta. Dotyczy to zarówno konsultacji online z lekarzem rodzinnym, jak i specjalistami.
Jak więc widzisz, telemedycyna to nie tylko łatwy dostęp do lekarzy z różnych medycznych dziedzin czy internistów. To także jeden ze sposobów na to, aby w razie potrzeby uzyskać e-zwolnienie.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.