account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Tofu – wartości odżywcze i prozdrowotne poszczególnych produktów

Marta Wielgosz19.05.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Tofu to ciekawy zamiennik produktów zwierzęcych. Może stanowić element wielu potraw – zarówno dań wytrawnych, jak i deserów. Jest zdrowe i dostarcza organizmowi wielu składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jakie wartości odżywcze ma tofu?


Tofu cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli nigdy go nie próbowałeś, warto, abyś zainteresował się tym produktem. Nie tylko jest smaczny, lecz także pozwoli Ci dostarczyć organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Tofu jest polecane zwłaszcza wtedy, gdy Twoja dieta wyklucza mięso lub wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Zawiera ono bowiem pełnowartościowe białko wegańskie.

tofu-jakie-ma-wartosci-odzywcze-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
  1. Tofu – produkt o szerokim zastosowaniu
  2. Naturalne tofu – wartość odżywcza najpopularniejszej odmiany produktu
  3. Tofu wędzone – wartości odżywcze
  4. Marynowane tofu – składniki odżywcze
  5. Tofu – właściwości odżywcze i prozdrowotne

Tofu – produkt o szerokim zastosowaniu

Co to jest tofu? Nazwa ta odnosi się do serka, który przygotowuje się na bazie mleka sojowego. Pochodzi on z Azji i ma kilka odmian. Najpopularniejsze są tofu naturalne, wędzone i marynowane. Bez problemu kupisz je w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Tofu jest niezwykle uniwersalnym produktem. Nie ma intensywnego smaku, co jednak przemawia na jego korzyść. Możesz bowiem doprawić je według własnych preferencji. Z tego względu na jego bazie przygotujesz różnorodne potrawy. Jeśli zastanawiasz się, jak jeść tofu, masz do wyboru szereg możliwości. Ten produkt świetnie sprawdza się m.in. jako dodatek do zup, sosów, smażonych warzyw, a nawet jako składnik deserów. Możesz też z niego przygotować bezmięsne steki lub kotlety. Jeśli więc szukasz zdrowego i pożywnego zamiennika mięsa, postaw na tofu. Wartości odżywcze sojowego serka sprawią, że łatwiej będzie Ci zachować zdrową dietę, bogatą w ważne makroelementy.

Naturalne tofu – wartość odżywcza najpopularniejszej odmiany produktu

Najpopularniejszą odmianą tofu jest tofu naturalne. Wytwarza się je na bazie wody, nasion soi i substancji wiążących, np. chlorku wapnia lub magnezu. Taki sojowy serek jest niskokaloryczny – ma jedynie około 130 kcal w 100 g. Zawiera przy tym 8,51 g tłuszczu i aż 12,29 g białka. To właśnie dlatego tofu nazywane bywa mięsem bez kości. Stanowi bowiem świetną alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Jedząc je, możesz doskonale zadbać o odpowiednią podaż białka, nawet jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Oprócz tego naturalne tofu jest bogatym źródłem wapnia – w 100 g jest go aż 216 mg. Zawiera także niewielką ilość soli i węglowodanów.

Pamiętaj, że zawartość składników odżywczych sera sojowego zależy od producenta. Poszczególne produkty różnych firm mogą się pod tym względem delikatnie różnić. Aby upewnić się, jaka jest wartość odżywcza danego tofu, przeczytaj jego etykietę – dzięki temu będziesz kupować bardziej świadomie.

Tofu wędzone – wartości odżywcze

Produktem o bardziej intensywnym smaku jest serek wędzony. Konserwuje się go w dymie z drewna bukowego. Jeśli chodzi o wędzone tofu, wartości odżywcze czasami nieco różnią się od tych w naturalnym produkcie. Przykładowo 100 g serka może mieć wartość energetyczną 118 kcal i dostarczać 11,4 g białka, 7,8 g tłuszczu oraz 221 mg wapnia. Tofu wędzone ma też zazwyczaj nieco więcej soli.

Marynowane tofu – składniki odżywcze

Kolejną odmianą jest marynowane tofu. Właściwości odżywcze i kaloryczność tego produktu mogą być delikatnie zmienione poprzez zastosowanie marynaty. Najczęściej składa się na nią woda z dodatkiem sosu sojowego, oleju rzepakowego, a także mieszanki przypraw. Przykładowo 100 g serka tego typu może dostarczyć 139 kcal, a także 13,6 g białka, 8,8 g tłuszczu i 220 mg wapnia.

Tofu – właściwości odżywcze i prozdrowotne

Ze względu na zawartość cennych wartości odżywczych tofu stanowi dobre uzupełnienie diety. Jego jedzenie może też przynieść wiele dodatkowych korzyści dla Twojego zdrowia. Serek zawiera bowiem fitoestrogeny, czyli izoflawony sojowe, które działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Te związki organiczne znajdujące się w soi mają wiele korzystnych dla organizmu właściwości. Przede wszystkim pozwalają na zmniejszenie przykrych dolegliwości związanych z menopauzą. Oprócz tego mogą hamować rozwój raka piersi i prostaty. Według badań nowotwory te często mają związek z nawykami żywieniowymi. W krajach azjatyckich, w których spożywa się dużo soi, m.in. w postaci tofu, diagnozuje się je rzadziej niż, chociażby, w Europie.

Niektórzy badacze uważają, że izoflawony pomagają w leczeniu cukrzycy typu 2. Choć nie jest to do końca potwierdzone, tofu na pewno stanowi dobry element zdrowej diety. Możesz go więc jeść nawet wtedy, gdy jesteś diabetykiem. Ma ono bowiem niski indeks glikemiczny – jego wartość wynosi około 15. Oprócz tego fitoestrogeny, które znajdują się w tofu, mogą pomóc Ci w obniżeniu ciśnienia i „złego” cholesterolu LDL.

Jak widzisz, tofu jest bardzo pożywne i zdrowe, dlatego warto, abyś włączył je do swojej diety. Nie musisz się przy tym obawiać, że jego spożywanie zaburzy Twoją gospodarkę hormonalną. Z drugiej strony nie każdy powinien jeść tofu. Produkty na bazie soi mogą mieć bowiem właściwości alergenne. Jeśli więc masz na nie uczulenie, zrezygnuj z jedzenia serka. Pamiętaj też, że nadmierne spożywanie tofu może źle oddziaływać na tarczycę. Zachowaj więc umiar.

Źródła
  1. M. Wilk, Soja źródłem cennych składników odżywczych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2017, 24, 2. s. 111.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.