Trening funkcjonalny – na czym polega i jakie są jego zalety. Efekty ćwiczeń funkcjonalnych

Emilia Kruszewska

30.07.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Trening funkcjonalny to zestaw intensywnych ćwiczeń poprawiających motorykę, zakres ruchowy i wytrzymałość organizmu. Jest doskonały do budowania bazy kondycji przydatnej w innych dyscyplinach sportowych.


trening-funkcjonalny-co-to-jest-jakie-daje-efekty
pixabay.com

Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń o różnym stopniu intensywności, których celem jest wzmocnienie mięśni, korekta zakresu ruchu i motoryki ciała. Skierowany jest do osób o różnym poziomie zaawansowania aktywności, w tym do wymagających rehabilitacji po przebytych urazach i leczących kontuzje. Trening funkcjonalny może być wykonywany zarówno jako docelowa sesja treningowa, jak i element programu budującego i wzmacniającego kondycję pod daną dyscyplinę sportową. Jego efektywność docenią biegacze, rowerzyści, jak i bodybuilderzy. Zestaw ćwiczeń funkcjonalnych jest przyszłością również dla osób prowadzących siedzący tryb życia i wymagających uaktywnienia mięśni na wszystkich płaszczyznach i w zakresie ruchowym. Celem treningu jest usprawnienie funkcjonalności organizmu, nie rozrost masy mięśniowej, który przy regularnych sesjach może być jedynie efektem ubocznym treningu.

Początkowo trening funkcjonalny stosowany był w rehabilitacji pacjentów po przebytych urazach i kontuzjach. Z czasem wszedł do ofert siłowni i trenerów personalnych, stając się podstawą wielu dyscyplin sportowych. Ćwiczenia sesji skupiają się na maksymalnym zaangażowaniu mięśni, więzadeł i stawów.

Efekty i działanie treningu funkcjonalnego

Działanie treningu funkcjonalnego opiera się na zestawie ćwiczeń angażujących całe ciało. Jego efektywność jest wszechstronna. Do głównych zalet treningu funkcjonalnego możemy zaliczyć:

 • poprawę stabilizacji kręgosłupa,

 • wzmocnienie stawów i uodpornienie ich na ewentualne urazy,

 • naukę prawidłowej postawy,

 • zwiększenie wytrzymałości fizycznej,

 • stymulację mięśni głębokich,

 • wzmocnienie i poprawę jakości powięzi,

 • zmniejszenie ryzyka kontuzji,

 • nabycie prawidłowych wzorców ruchowych,

 • polepszenie wyników sportowych,

 • zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  Poprawnie przeprowadzona sesja treningu funkcjonalnego powinna koncentrować się na aktywacji mięśni głębokich i stabilizacji mięśni gorsetu. Ich rola jest znacząca, gdyż biorą udział w każdym ruchu. Osłabienie tej partii może mieć poważne konsekwencje – chroniczne dolegliwości bólowe, zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji, jak też zanik czucia mięśni głębokich, np. mięśnia pośladkowego.

Sprzęt do treningu funkcjonalnego

Sesja treningowa może być wykonana w dowolnym miejscu i z użyciem różnych sprzętów dostosowanych do kondycji i poziomu ćwiczącego. Funkcjonalne ćwiczenia z gumami to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, jak i wytrawnych sportowców. Różnorodność oporowa gum pozwala na przeprowadzenie pełnej sesji treningowej na wszystkie partie mięśniowe. Ten rodzaj ćwiczeń docenią również osoby potrzebujące ćwiczeń rehabilitacyjnych, wspomagających powrót do pełnej ruchliwości po przebytym urazie. Funkcjonalne ćwiczenia domowe wykonasz z wykorzystaniem kettlebell, piłki bosu czy piłki fitness. Jeśli chcesz wzmocnić całe ciało bez sprzętu, obowiązkowo wykonuj ćwiczenie deskę (plank). Doskonale angażuje ono mięśnie głębokie, szczególnie brzucha, barków i pośladków.

Ocena funkcjonalna trenującego

Trening funkcjonalny to nie tylko zestaw ćwiczeń poprawiających zdolności motoryczne, ale też rodzaj diagnostyki układu ruchu człowieka. Zakłada ona sprawdzenie siły i wydajność mięśni, zdolność utrzymania równowagi, analizę wzorca chodu i biegu. Ponadto ocenie poddawana jest reakcja mięśni na bodźce zewnętrzne i mobilność kończyn dolnych. Ocena funkcjonalności skierowana jest szczególnie do osób, które przeszły urazy, są w trakcie rehabilitacji lub uprawiają sport i chcą poprawić wyniki. Badanie powinno być przeprowadzone przez lekarza fizjoterapii i rehabilitacji. W niektórych przypadkach uzupełnieniem badań jest konieczność wykonania pełnej morfologii.

Ocena funkcjonalna jest również niezbędna w przypadku osób nieaktywnych, które zaczynają ćwiczyć lub decydują się na uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej. Badanie umożliwia wskazanie słabych i mocnych stron trenującego oraz stworzenie indywidualnego programu treningowego, który pomoże zbudować postawę poprawnej motoryki. Ocena funkcjonalna w takim przypadku pozwala ponadto wskazać nieprawidłowe wzorce i wprowadzić ćwiczenia korektywne.

Źródła
 1. A. Rutkowska-Kucharska, A. Siemieński, A. Wit, J. Gajewski, K. Buśko, P.M. McGinnis, R. Michnik, S. Winiarski, Biomechanika w sporcie i ćwiczeniach ruchowych, Edra Urban & Partner, Gdańsk 2021.

 2. J. Górski, Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Najchętniej czytane

czy-cwiczenia-fizyczne-moga-poprawic-zdrowie-psychiczne
FitnessZdrowie psychiczne
1 min.
Czy ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie psychiczne?
20.08.2021
dlaczego-warto-regularnie-cwiczyc-sprawdz-jak-aktywnosc-wplywa-na-Twoje-zdrowie
FitnessZdrowie
1 min.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć? Sprawdź, jak aktywność fizyczna wpływa na Twój organizm
01.09.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
styl-motylkowy-co-daje-jakie-ma-zalety
Fitness
1 min.
Styl motylkowy – co daje? Jakie ma zalety? | Welbi.pl
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.