account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Uderzenia gorąca – czym są spowodowane i jak sobie z nimi radzić?

Marta Drzazga

21.02.2023

Aktualizacja: 21.02.2023

Uderzenia gorąca kojarzą się przede wszystkim z menopauzą. To właśnie wtedy kobiety doświadczają kolejnej rewolucji hormonalnej, a efektem tego procesu są m.in. nagłe napady ciepła. Jak się jednak okazuje, przypadłość ta może mieć wiele innych przyczyn, do których należą np. zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy czy migrenowe bóle głowy. Niekiedy jest to też skutek uboczny stosowania niektórych leków. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o uderzeniach gorąca i jak poradzić sobie z tym problemem.


uderzenia-goraca-przyczyny-jak-dlugo-trwaja
pixabay.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Uderzenia gorąca – co to takiego i kogo dotyczy problem?
 2. Uderzenia gorąca – ile trwają?
 3. Uderzenia gorąca – przyczyny
 4. Uderzenia gorąca – menopauza
 5. Uderzenia gorąca w młodym wieku
 6. Uderzenia gorąca u mężczyzn
 7. Uderzenia gorąca – o jakich chorobach świadczą?
 8. Uderzenia gorąca – czynniki sprzyjające
 9. Co na uderzenia gorąca?

Uderzenia gorąca – co to takiego i kogo dotyczy problem?

Uderzenia gorąca to intensywne i nieprzyjemne uczucie ciepła rozprzestrzeniającego się po twarzy, szyi i klatce piersiowej. Tego rodzaju napady mogą pojawić się nagle w ciągu dnia lub podczas snu – jeśli występują w nocy, zazwyczaj towarzyszy im silne pocenie się ciała. Do dodatkowych objawów należą wypieki na twarzy, kołatanie serca lub dreszcze. U niektórych osób równolegle z uderzeniami gorąca pojawiają się napady lękowe, gwałtowne wzburzenie lub wahania nastroju. 

Szacuje się, że problem ten dotyczy przede wszystkim damskiej części populacji – nawet 80% kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyło uderzeń gorąca. Wynika to stąd, że panie dużo częściej doświadczają zmian hormonalnych związanych z cyklem miesiączkowym, ciążą lub menopauzą.

Uderzenia gorąca – ile trwają?

Uderzenia gorąca – bez względu na ich przyczynę – mają charakter krótkotrwałych napadów. Zazwyczaj trwają 1–5 minut i po tym czasie ciało odzyskuje właściwą temperaturę. Jeśli doświadczasz dłuższych napadów ciepła lub obserwujesz dodatkowe objawy, np. silne zawroty głowy czy wymioty, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Uderzenia gorąca – przyczyny

Uderzenia gorąca mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej w grę wchodzą wahania na poziomie hormonów – czy to podczas menopauzy, czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Sprzyjają im też takie czynniki, jak: spożywanie kofeiny w dużych ilościach, picie alkoholu lub jedzenie dań z dodatkiem ostrych przypraw.

Uderzenia gorąca – menopauza

Menopauza charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych objawów, z którymi zmagają się kobiety ok. 50. roku życia. Wśród wspomnianych dolegliwości są m.in.: wahania nastrojów, wysychanie błon śluzowych, zaburzenia snu czy tendencja do tycia. Typowym objawem są także napady ciepła i towarzyszące im zimne poty. Wynika to ze spadku poziomu estrogenów w kobiecym organizmie. 

Uderzenia gorąca w młodym wieku

Dolegliwość ta może wystąpić także u osób młodych. Czynnikami sprzyjającymi są np. zbyt wysoka masa ciała lub nieodpowiednia dieta. Nagłe napady ciepła mogą towarzyszyć dzieciom i młodym ludziom, którzy zmagają się z chronicznym stresem lub cierpią na nadpobudliwość

Uderzenia gorąca u mężczyzn

Panowie również zmagają się z uderzeniami gorąca, choć pod tym względem znajdują się w mniejszości. Przyczyną tej dolegliwości u mężczyzn są – podobnie jak w przypadku nadmiernej potliwości – nieprawidłowości w działaniu gospodarki hormonalnej. Za napady ciepła odpowiada obniżone stężenie testosteronu we krwi, które może być efektem ubocznym działania niektórych leków.

Uderzenia gorąca – o jakich chorobach świadczą?

Do częstych przyczyn uderzeń gorąca, z którymi trzeba się liczyć, należą różne dolegliwości chorobowe, w tym problemy hormonalne. Wśród takich chorób są m.in.:

 • nadczynność tarczycy,

 • gruźlica,

 • choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsona,

 • chroniczne migrenowe bóle głowy,

 • niektóre nowotwory.

Mimo że przyczyny uderzeń gorąca mogą być bardzo poważne, nie panikuj. Jeśli obawiasz się, że dolegliwość ta jest skutkiem poważniejszego stanu w Twoim organizmie, skonsultuj się z lekarzem, aby rozwiać swoje wątpliwości.

Uderzenia gorąca – czynniki sprzyjające

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko nagłych napadów ciepła. Sprzyja im m.in. zbyt wysoka waga lub otyłość, a także niewłaściwa dieta bogata w produkty o dużej zawartości kofeiny.Z problemem tym zmagają się również osoby nadużywające alkoholu, a także ludzie znerwicowani, którzy w życiu codziennym doświadczają sporo stresu. Uderzenia gorąca bywają również efektem ubocznym przyjmowania leków na bazie nifedypiny, wamkomycyny lub nitrogliceryny. Pamiętaj, że podwyższona temperatura to także fizjologiczna reakcja organizmu na infekcję i wtedy nie powinna stanowić powodu do niepokoju.

Co na uderzenia gorąca?

Aby zminimalizować dyskomfort związany z napadami ciepła, przede wszystkim postaraj się zdiagnozować ich przyczynę i zmierzyć się z nią. Jeśli jest nią nadczynność tarczycy, udaj się do endokrynologa i rozpocznij leczenie. Gdy uderzenia gorąca towarzyszą menopauzie, staraj się łagodzić jej objawy w sposób naturalny lub z wykorzystaniem odpowiednich leków.

Oto garść wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z napadami gorąca:

 • ogranicz spożywanie kofeiny i picie alkoholu – postaw na zdrową dietę;

 • obniż temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywasz, i nie dopuszczaj, aby była ona zbyt wysoka;

 • dbaj o odpowiednie nawodnienie – zawsze miej pod ręką butelkę chłodnej wody, po którą sięgniesz, gdy wyczujesz zbliżający się napad ciepła;

 • zrezygnuj z palenia papierosów – oprócz uderzeń gorąca powodują one raka płuc i choroby serca;

 • zadbaj o formę i staraj się, aby Twoja waga zawsze była w normie. W ten sposób ograniczysz także ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych niebezpiecznych schorzeń.

Wypracowanie takich nawyków pomoże Ci uniknąć wielu innych chorób.

Źródła
 1. Sobstyl M. i in., Objawy naczynioruchowe w menopauzie – diagnostyka i leczenie, w: Przegląd Menopauzalny, tom 15, nr 3, 2011.
 2. A. Lewiński, Menopauza bez tajemnic, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2006.
 3. S. Gottfried, Sposób na hormony, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.