2 miesiące temu

Co robić, gdy obłączek ulegnie uszkodzeniu?

W zeszłym tygodniu przytrzasnęłam kciuk drzwiami. Pod paznokciem pojawił się siniak, mam silne bóle. Czy został uszkodzony obłączek paznokcia?

Odpowiedź

Obłączek paznokcia to obszar u jego podstawy w trakcie półksiężyca, często widoczny jedynie na kciukach. Obłączek chroni żywą część paznokcia, czyli macierz, dzięki której paznokieć rośnie. Do uszkodzenia macierzy dochodzi najczęściej w wyniku urazu i może się to wiązać z nieprawidłowym wzrostem paznokcia w przyszłości. W przypadku uszkodzenia macierzy istnieją specjalne metody rekonstrukcji. W Pani przypadku wskazana jest ocena chirurgiczna. Nawet jeśli został uszkodzony obłączek, być może nie doszło do naruszenia macierzy. Lekarz oceni zmianę i pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.