Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Jakie witaminy na włosy warto stosować?

Angelika Janowicz

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Kondycja włosów w dużej mierze zależy od tego, jak funkcjonuje cały organizm. Jeżeli czegoś mu brakuje, pojawiają się różnego rodzaju objawy. Włosy zaczynają wypadać, stają się łamliwe, kruche, matowe i suche. Jeżeli obserwujesz takie dolegliwości u siebie, być może cierpisz na niedobory witamin. Konieczne jest ich uzupełnienie. Zobacz, jakie witaminy na włosy stosować.


witaminy-na-wlosy-jakie-sa-najlepsze
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
Spis treści
  1. Kiedy stosować witaminy na włosy?
  2. Jakie witaminy na wypadanie włosów
  3. Witamina C
  4. Witamina B5
  5. Witamina B7
  6. Witamina E
  7. Witamina A
  8. Witamina B9
  9. Witamina B12
  10. Witaminy na włosy a dieta
  11. Suplementacja witamin na włosy
  12. Jak rozpoznać niedobór witamin?

Kiedy stosować witaminy na włosy?

Każda osoba powinna dbać o to, aby organizm otrzymywał wszystkie niezbędne substancje odżywcze, witaminy i minerały. Wskazane jest, aby dostarczać je głównie wraz z pożywieniem. Dopuszczalne jest też stosowanie suplementów diety. Forma terapii zależy od tego, jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy, oraz na jakim poziomie utrzymują się niedobory.

Przyjmowanie witamin na włosy powinieneś rozważyć, jeżeli obserwujesz pogorszenie ich kondycji. Przy niedoborach stają się one słabe, suche i łamliwe. Są pozbawione blasku i wyglądają źle. Mogą się też szybciej przetłuszczać, czasami pojawia się łupież. Częstym zjawiskiem jest nadmierne wypadanie włosów.

Dobre witaminy na włosy są wskazane także przy niektórych schorzeniach dermatologicznych. Są to m.in. łysienie telogenowe lub łysienie plackowate. Suplementacja wspiera ich terapię. Może się też przyczynić do szybszego wzrostu włosów. Wbrew pozorom powyższe zaburzenia nie są rzadkim zjawiskiem. Pamiętaj też, że łysienie u kobiet również występuje - nie jest to wyłącznie męski problem.

Polecamy

gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?

Redakcja12.11.2021

Jakie witaminy na wypadanie włosów

Jakie witaminy odpowiadają za włosy i ich kondycję? Są to m.in. witaminy C, E i A. Nie można pominąć także witamin z grupy B (B7, B5, B9, B12). Często wystarczy obniżony poziom tylko jednej z nich, aby zaobserwować objawy świadczące o pogorszeniu się kondycji włosów. Zobaczmy, czym charakteryzują się witaminy dla włosów.

Witamina C

Witamina C na włosy jest tak ważna, ponieważ to jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy. Doskonale radzi sobie w wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki - również te, które budują skórę głowy i cebulki włosów.

Witamina B5

Witamina B5 to inaczej kwas pantotenowy. Bierze on istotny udział w metabolizmie białek i tłuszczów. Dzięki temu wpływa na prawidłowy wzrost włosów. Ma także znaczenie dla ich pigmentacji.

Witamina B7

Witamina B7 to biotyna. Zapewnia ona prawidłową pracę gruczołów łojowych w skórze głowy. Bierze ponadto udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych, które istotnie wpływają na kondycję włosów. Dzięki biotynie są one elastyczne i grube.

Witamina E

Witamina E również jest przeciwutleniaczem. Ma także silne właściwości regeneracyjne. Jest jednym z czynników, które pozwalają włosom zachować prawidłową strukturę.

Witamina A

Prawidłowe funkcjonowanie komórek oraz ich podziały wspiera witamina A. Włosy dzięki temu szybciej rosną. Ma także właściwości przeciwutleniające.

Witamina B9

Witamina B9, znana pod nazwą kwas foliowy, na włosy sprawdzi się świetnie. Substancja ta uczestniczy bowiem w syntezie niektórych aminokwasów. Pobudza też komórki mieszków włosowych, co sprawia, że to dobre witaminy na porost włosów.

Witamina B12

Witamina B12 wspiera utlenianie kwasów tłuszczowych w komórkach ciała oraz syntezę białek. Wpływa ponadto na układ krążenia. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, które przenoszą tlen i substancje odżywcze do wszystkich tkanek w organizmie - także skóry głowy i mieszków włosowych.

Pamiętaj, że ważne są nie tylko witaminy na włosy, ale także minerały. Dbaj o prawidłowy poziom krzemu, żelaza, jodu i cynku. Pomoże Ci w tym dobrze zbilansowana dieta.

Witaminy na włosy a dieta

Witaminy dobre dla włosów powinieneś dostarczać głównie z dietą. Musisz zadbać o to, aby była dobrze zbilansowana i dopasowana do potrzeb Twojego organizmu. W ułożeniu jadłospisu pomoże Ci dietetyk. Możesz także spróbować sam. Wystarczy, że włączysz do swojej diety produkty, które są cennym źródłem witamin na włosy.

W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się:

  • oleje roślinne (np. oliwa z oliwek),

  • ryby,

  • świeże warzywa (zwłaszcza awokado, szpinak, brokuły, jarmuż, dynia, papryka),

  • rośliny strączkowe,

  • orzechy i nasiona,

  • produkty pełnoziarniste,

  • jaja.

Pamiętaj, aby zrezygnować ze spożywania słodyczy, niezdrowych tłuszczów trans, produktów bardzo przetworzonych (np. dań z torebek i fast foodów). Nie tylko są pozbawione witamin i minerałów, ale mogą też zaburzać ich wchłanianie.

Suplementacja witamin na włosy

Lekarz może zdecydować o konieczności stosowania suplementów diety na włosy. Są to preparaty, które zawierają jedną lub kompleks kilku witamin. Często są wzbogacone też o wyciągi z roślin (np. skrzyp polny). Rodzaj i dawkowanie powinny być zawsze ustalone z lekarzem.

Jak rozpoznać niedobór witamin?

Niedobór witamin możesz rozpoznać po tym, że kondycja Twoich włosów uległa pogorszeniu. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, a otrzymasz skierowanie na badania laboratoryjne. Tylko one mogą potwierdzić, że brakuje Ci pewnych substancji.

Źródła
  1. W. Czerwonka i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 1, s. 13-16.
  2. E. Drozd-Styk, M. Krzyczkowska-Sendrakowska, Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, „Medycyna Estetyczna i Anti-Aging” 2014, nr 3, s. 26-28.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

opuchnieta-twarz-jak-zmniejszyc-opuchlizne-porady
Fitness
1 min.
Opuchnięta twarz - jak zmniejszyć opuchliznę? Porady
29.10.2021
maseczka-na-dlonie-z-miodem-parafinowa
Fitness
2 min.
Maseczka na dłonie - z miodem, parafinowa
28.10.2021
jak-naturalnie-wybielic-zeby-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Jak naturalnie wybielić zęby? Domowe sposoby
05.10.2021
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.