account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jakie witaminy wybrać na poprawę wzroku?

Sylwia Brodniewska 24.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Pozytywnie wpływa na cały organizm i jego poszczególne narządy, takie jak wzrok czy słuch. Włączając do diety witaminy odpowiedzialne za wzrok, można poprawić jego ostrość oraz zapobiec wielu chorobom.


witaminy-na-wzrok-jakie-wybrac-na-jego-poprawe
pixabay.com

Polecane

wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Kiedy należy zadbać o wzrok?
  2. Jakie należy suplementować witaminy na poprawę wzroku?
  3. Dieta dla zdrowych oczu

Kiedy należy zadbać o wzrok?

Wzrok to jeden ze zmysłów, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeśli nie będziemy o niego odpowiednio dbać, pogorszy się widzenie, co przełoży się na styl życia. Wzrok pomaga w przemieszczaniu się czy orientacji przestrzennej, dlatego warto od najmłodszych lat zadbać o odpowiednią dietę i suplementację. Stan naszych oczu w dużej mierze zależy od sposobu odżywania się. Aby utrzymać zdrowy wzrok, ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, pełnej warzyw i owoców, które dostarczają niezbędnych witamin. Jeśli nasza dieta jest uboga, mało urozmaicona, zawiera przetworzone jedzenie i słodzone napoje, warto wprowadzić zmiany jak najszybciej. Naszym oczom zagraża długie przebywanie przed komputerem, telewizorem, a także smartfonem. Coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, spacerując lub uprawiając sport. Emisja niebieskiego światła może w przyszłości powodować jaskrę oraz wady wzroku, które trzeba korygować, nosząc okulary lub soczewki kontaktowe. Pogarsza się wtedy widzenie, dochodzi do zaburzenia percepcji wzrokowej, która jest ważna podczas uczenia się. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty, ponieważ im szybciej wykryje się wadę, tym lepiej. Pracownicy biur, spędzający wiele czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach i przed komputerem, często narzekają na swędzące oczy, zapalenie spojówek czy pogarszający się wzrok. Oczy często są zaczerwienione, pieką lub łzawią. Taki stan wymaga stosowania kropli do oczu, diety pełnej warzyw, a także regularnych wizyt u okulisty. Z wiekiem oczy coraz bardziej się męczą, pojawia się problem z ostrym widzeniem. Może wystąpić wada wzroku, która powinna być leczona pod okiem okulisty. Konieczne jest włączenie odpowiednich witamin na poprawę wzroku, które wpłyną pozytywnie ich stan. Warto również regularnie stosować krople do oczu, które nawilżą spojówki i ograniczą podrażnienie. Czytając, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, tak samo w przypadku korzystania z komputera czy wykonywania innych czynności, takich jak szycie na maszynie, pisanie czy zabawa z dzieckiem.

Jakie należy suplementować witaminy na poprawę wzroku?

Komórki znajdujące się w oczach codziennie są mocno eksploatowane, przez co czasem możesz gorzej widzieć. Jeśli na co dzień pracujesz przed komputerem lub oglądasz dużo telewizji, rozważ wprowadzenie witamin poprawiających wzrok. Należą do nich A, B, C, D oraz E, gdzie każda z nich odpowiada za inne funkcje. Nie zapomnij także o luteinie, cynku, miedzi, selenie czy kwasach Omega-3 oraz Omega-6.

Witamina A jest bardzo ważna dla wzroku, ponieważ jest ona silnym antyoksydantem. Jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty, czyli słabego widzenia po zmierzchu, zespołu suchego oka, a w skrajnych przypadkach do ślepoty. Witaminy z grupy B poprawiają funkcjonowanie komórek nerwowych, a także wspierają odporność naszych oczu. Witamina B1 pozytywnie wpływa na proces widzenia, witamina B2 chroni nasze oczy, a witamina B6 wspomaga pracę kanalików łzowych. Witamina C wzmacnia wzrok, zmniejsza ilość wolnych rodników powstających wskutek promieniowania UV, a także reguluje proces powstawania filmu łzowego. Witamina C poprawia stan tkanek w oku, a także ich trwałość. Witamina D reguluje ciśnienie w gałce ocznej, jest ważna dla ludzkiego organizmu. Jej niedobór może prowadzić do jaskry, zapalenia spojówek czy wysuszenia oka. Witamina E jest przeciwutleniaczem, istotnym dla narządu wzroku. Zapewnia jego sprawność, poprawia ostrość widzenia i zapobiega nadmiernej suchości oczu.

Właściwe funkcjonowanie wzroku powinno być również wspierane poprzez luteinę, która ma na celu zapobieganie chorobom oczu, takim jak zaćma. Do codziennej suplementacji należy również dołączyć inne minerały, które poprawią wzrok oraz stan oczu.

Dieta dla zdrowych oczu

To, jak się odżywiasz, ma ogromny wpływ na wszystkie narządy, w tym wzrok. Jeśli Twoja dieta jest uboga w zdrowe warzywa i owoce, kasze czy ryby, możesz szybko zauważyć pogorszenie się wzroku. Jeśli nie wprowadzisz zmian w swoim jadłospisie, możesz doprowadzić do rozwoju wielu chorób oczu. W swoim jadłospisie postaw na ryby, w szczególności tłuste, takie jak makrela, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Do posiłków dodawaj orzechy włoskie, migdały czy pestki dyni. Wprowadź zielone warzywa, takie jak szpinak, szczaw, awokado czy zielona papryka, które poprawią jakość widzenia i pozytywnie wpłyną na narząd wzroku. Witaminy zawarte w warzywach i owocach polepszą wzrok, w szczególności witamina A oraz E.

Źródła
  1. E. Herbert, Beauty&Food, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.