Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Wiktor Trela 9 miesięcy temu

Co może oznaczać nadmierny wzrost włosów na szyi u nastolatki?

Zauważyłam, że moja piętnastoletnia córka ma dużo ciemnych włosów z tyłu szyi oraz delikatny meszek na twarzy i pod nią. Czy może to mieć jakiś związek z dojrzewaniem? Czy powinnam się z nią udać do lekarza?

Odpowiedź

Nadmierne owłosienie ciała u kobiet może wskazywać na hirsutyzm bądź hipertrichozę. Pierwsze schorzenie oznacza zbyt duże owłosienie w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn (twarz, klatka piersiowa, brzuch, wewnętrzna część ud). Jest to związane z wrażliwością na hormony – androgeny, które występują u mężczyzn i w znacznie mniejszym stężeniu u kobiet. Hipertrichoza to występowanie nadmiernego owłosienia, które nie jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi i stanowi defekt kosmetyczny. Jest ono wskazaniem do wizyty u lekarza endokrynologa, który ustali, czy za jego obecność odpowiadają zaburzenia hormonalne.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.