account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości

lek. Magdalena Mroczeklek. Magdalena Mroczek19.05.2021Aktualizacja: 02.07.2023

Chociaż określenie woda oligoceńska (artezyjska) występuje w powszechnym użyciu, niewiele osób wie, czym tak naprawdę różni się od mineralnej. Czym charakteryzuje się woda oligoceńska? Skąd pochodzi i jakie ma właściwości? Jest ceniona głównie ze względu na walory smakowe, brak zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych oraz bezpieczeństwo dla zdrowia.


woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
unsplash.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest woda oligoceńska?
  2. Jakie właściwości ma woda oligoceńska?
  3. Jak przechowywać wodę oligoceńską?

Co to jest woda oligoceńska?

Nazwa woda oligoceńska (woda artezyjska) pochodzi od francuskiej miejscowości Artois, gdzie powstała pierwsza studnia artezyjska. Z kolei określenie „oligoceńska” wywodzi się od piasków oligocenu, na głębokości których znajduje się właśnie woda oligoceńska. Jej pokłady położone są pomiędzy dwiema nieprzepuszczalnymi warstwami skał w strukturze geologicznej (ukształtowaniu terenu) o charakterze niecki. Na jakiej głębokości wydobywa się wodę oligoceńską? W Polsce woda artezyjska występuje na przykład w Niecce Mazowieckiej i Łódzkiej na głębokości około 200 metrów. Na świecie woda oligoceńska znajduje się głównie w Australii, USA, Wielkiej Brytanii i w Afryce Północnej. W każdym przypadku głębokość jej wydobycia jest nieco inna. Woda artezyjska za sprawą ciśnienia hydrostatycznego samoczynnie wydostaje się pod ciśnieniem na powierzchnię, z kolei subartezyjska musi być wydobywana sztucznie. Co ciekawe, wody artezyjskie mogą zmienić się w subartezyjskie z powodu ich zbyt intensywnej eksploatacji. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w Niecce Mazowieckiej.

Jakie właściwości ma woda oligoceńska?

Położenie pokładów wody oligoceńskiej i sposób jej wydobycia wpływają na jej unikalne właściwości. Oligoceńska woda wykazuje następujące zalety:

  • jest wolna od skażeń mikrobiologicznych i zanieczyszczeń chemicznych. Z tego powodu nie wymaga też odkażenia i nie zawiera zanieczyszczeń wynikających z uzdatniania wody. Niezwykła jej czystość wynika z faktu, że znajduje się pod powierzchnią gruntu, przez co nie jest narażona na działanie czynników środowiskowych i od razu po wydobyciu jest zdatna do picia;

  • cechuje się ciekawymi walorami smakowymi. Często oceniane są one przez konsumentów jako lepsze niż te, jakie ma woda z kranu czy woda mineralna. Wody oligoceńskie nie mają zapachu, zazwyczaj pozbawione są też barwy;

  • czasami ma podwyższone (w porównaniu z innymi wodami) wartości stężenia żelaza i manganu. Świadczą o tym osad i przebarwienia, które zbierają się na urządzeniach czerpalnych. Jest to powszechne zjawisko, ale poziom żelaza i manganu nie stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka. Osad należy usunąć, a naczynie umyć przed kolejnym użyciem;

  • skład wody oligoceńskiej różni się w zależności od źródła pochodzenia. Najczęściej są o odczynie lekko zasadowym (woda alkaliczna) i pH 6,5–8,1. Ich skład jest zbliżony do wody niskozmineralizowanej – mają głównie wodorowęglany, chlorki, wapń, magnez, potas oraz sód. Przed podaniem wody oligoceńskiej małym dzieciom i osobom ze schorzeniami należy upewnić się co do jej składu, zwłaszcza jeśli mają miejsce zaburzenia gospodarki wody w organizmie

Zaletą wody oligoceńskiej jest to, że jej dostawa jest niezależna od stanu i pracy wodociągów. Awaria i brak wody w kranie nie stanowią przeszkody do dalszego korzystania ze studni oligoceńskich.

Jak przechowywać wodę oligoceńską?

Pamiętaj, żeby przechowywać wodę oligoceńską w temperaturze pokojowej maksymalnie przez 24 godziny, a w lodówce – do 48 godzin. Po upływie tego czasu może dojść do rozwoju mikroorganizmów. Pojemniki na wodę myj przed każdym ich wypełnieniem. Do przechowywania wody artezyjskiej używaj naczyń przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Takie, w których były już przechowywane inne produkty spożywcze, mogą zmieniać smak i zapach wody lub prowadzić do szybszego rozwoju mikroorganizmów, zwłaszcza przy niedokładnym ich umyciu. Najlepsze są naczynia szklane. Powinny być one też szczelnie zamykane. Gdzie znajdziesz wodę oligoceńską? Punkty czerpalne wody artezyjskiej są w miejscach ogólnie dostępnych, zwykle na zewnątrz budynków ujęcia. Punkty ujęcia położone są w dogodnych strukturach geograficznych o charakterze niecki. Wiele z nich jest na przykład w Warszawie.Woda oligoceńska charakteryzuje się korzystnym naturalnym stosunkiem ilościowym składników do walorów smakowych i zapachowych. Jej największą zaletą jest czystość i w związku z tym brak jakichkolwiek substancji obcego pochodzenia, łącznie z tymi służącymi do uzdatniania.

Źródła
  1. T. Latour, Ocena przydatności wód z warstw oligoceńskich do celów pitnych, „Przegląd Geologiczny” 1996, nr 444, s. 401–403.
  2. Jak korzystać ze studni oligoceńskich publicznie dostępnych?, PSSE, Wrocław 2020.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.