account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Woda z octem na opuchliznę - czy warto robić takie okłady?

Angelika Janowicz24.01.2022Aktualizacja: 12.04.2023

Wiele osób sięga po naturalne i domowe sposoby na różne dolegliwości - w końcu stosowały je jeszcze nasze babcie i prababcie. Pomagają one złagodzić nieprzyjemne objawy, a przy tym są uznawane za bezpieczne. Na tego typu ratunek możesz liczyć nawet wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie obrzęk tkanek. Wystarczy, że wykonasz tzw. kwaśny okład. Sprawdź, jak stosować wodę z octem na opuchliznę.


woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest opuchlizna i jakie są jej przyczyny?
  2. Czy woda z octem pomaga na opuchliznę?
  3. Jak stosować wodę z octem na opuchliznę?
  4. Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Czym jest opuchlizna i jakie są jej przyczyny?

Opuchlizna, czyli inaczej obrzęk, jest sygnałem, że coś dzieje się w Twoim organizmie. Charakteryzuje się obecnością płynu w przestrzeniach pozakomórkowych, które w prawidłowych warunkach są wypełnione tylko powietrzem. Tworzy się, gdy dochodzi do zaburzenia procesów, które mają na celu zatrzymanie płynów w naczyniach i zapobieganie ich wydostawaniu się. Przyczyn powstawania opuchlizny jest wiele. Prowadzą do niej reakcje alergiczne, niektóre choroby przewlekłe (np. marskość wątroby, reumatoidalne zapalenie stawów), nagromadzenie sodu w organizmie, zatrzymanie wody lub urazy tkanek. Obrzęk jest jednym z następstw reakcji zapalnej.

Opuchlizna może być uogólniona (występuje na całym ciele) lub miejscowa (jest obecna tylko w określonej części ciała). Często towarzyszą jej inne objawy. Mogą to być: zaczerwienienie i ocieplenie skóry, tkliwość tkanek, ból, a nawet krwiak (zwłaszcza gdy przyczyną opuchlizny jest uraz - skręcenie, złamanie, stłuczenie lub zwichnięcie).

Jeżeli za opuchliznę odpowiada uraz lub choroba stawów, możesz spróbować samodzielnie złagodzić obrzęk. W aptekach dostępne są maści, których substancją czynną jest octanowinian glinu. Wykonuje się z nich okłady na opuchliznę.

Możesz także wypróbować domowe sposoby. Na opuchliznę dobrze działają okłady chłodzące. Wystarczy, że owiniesz ręcznikiem lub gazą kostki lodu i przyłożysz je do miejsca, w którym występują objawy. Pamiętaj, aby okład stykał się z ciałem maksymalnie przez 5-10 minut. Popularnym sposobem są też okłady z octu wymieszanego z wodą.

Infografika naturalne sposoby na opuchliznę

Czy woda z octem pomaga na opuchliznę?

Możesz zastanawiać się, czy roztwór wody z octem na opuchliznę jest skuteczny. Metoda ta pomaga wielu osobom. Ma to związek z właściwościami octu.

Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego. Ma on kwaśny smak, dlatego stosuje się go jako dodatek do potraw, które muszą zostać zakwaszone. Powstaje na skutek fermentacji alkoholu. Ocet wykonuje się z alkoholu etylowego (jest to tzw. ocet spirytusowy), wina gronowego (m.in. ocet jabłkowy), ryżu lub soków owocowych. Każdy z nich ma właściwości prozdrowotne. Odpowiadają za nie substancje zawarte w roztworach, w tym: kwasy (m.in. kawowy, kumarowy, galusowy), flawonole, minerały, witaminy, aminokwasy, katechiny.

Woda z octem działa na opuchliznę, ponieważ substancje zawarte w tej mieszance mają zdolność do zmniejszania stanu zapalnego. Dzięki temu znika nie tylko obrzęk, ale także ból. Ponadto ocet (np. jabłkowy) działa antyoksydacyjnie, co również ma pozytywny wpływ na komórki w organizmie człowieka.

Szczególnie ocet sprawdza się na stłuczenia. Są to urazy polegające na uszkodzeniu wewnętrznych struktur tkanek. Komórki ulegają zgnieceniu, a dodatkowo rozrywają się naczynia krwionośne (niekiedy także nerwy). Opuchlizna jest jednym z głównych objawów stłuczenia. Do urazu dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu (np. na skutek upadku). Dlatego, jeśli podczas uprawiania sportu (a nawet zwykłego spaceru!) coś Ci się przydarzy, a ból i opuchlizna nie ustępują, udaj się do lekarza. Nieleczone kontuzje mogą dawać Ci się we znaki przez bardzo długi czas.

Jak stosować wodę z octem na opuchliznę?

Stosowanie wody z octem na opuchliznę jest bardzo proste. Potrzebujesz:

  • octu (np. jabłkowego, ponieważ zawiera niskie stężenie kwasu),

  • szklanki wody,

  • czystego ręcznika (najlepiej małego) lub gazy.

Przepisów na roztwór wody z octem jest wiele. Możesz wymieszać oba składniki w proporcji 1:1. Pamiętaj jednak, że ocet niekiedy powoduje podrażnienia. Lepiej wybrać zatem bezpieczniejszą opcję. Połącz pół szklanki wody z 2 łyżkami octu. Następnie nasącz mieszanką gazę lub ręcznik i przyłóż do opuchniętego miejsca na kilka minut. Roztwór możesz stosować na zimno lub na ciepło (wystarczy, że lekko go podgrzejesz - uważaj, aby nie był zbyt gorący).

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Opuchliznę warto skonsultować z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań. Choroby stawów i urazy wymagają odpowiedniego leczenia. Gdy obrzęk pojawił się bez uchwytnej przyczyny, wykonaj badania i dowiedz się, co go spowodowało.

Do lekarza udaj się także wtedy, gdy mimo stosowanego leczenia (zleconego przez lekarza i domowych sposobów) objawy nie ustępują. Może się okazać, że konieczna jest zmiana terapii. Pomocy medycznej szukaj, jeżeli objawy się nasilą lub pojawią się nowe dolegliwości.

Źródła
  1. M. Gajewska, B. Bartodziejska, A. Szosland-Fałtyn, Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowania innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, t. 27, nr 3, s. 77-86.
  2. H. Antolak, D. Kręgiel, Kwas octowy składnik żywności funkcjonalnej, „Przemysł Spożywczy” 2015, t. 69, nr 1, s. 41-44.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.