Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Wiktor Trela 8 miesięcy temu

Czy istnieje zależność pomiędzy poziomem potasu we krwi a chorobami tarczycy?

W badaniach laboratoryjnych mojej babci stwierdzono zwiększony poziom potasu we krwi. Czy może mieć to wpływ na występowanie chorób tarczycy?

Odpowiedź

Potas jest jednym z ważniejszych kationów oznaczanych w badaniach laboratoryjnych krwi. Norma stężenia potasu we krwi wynosi od 3,5 do 5,5 mmol/l. Zarówno niedobór, jak i nadmiar kationu może być groźny dla życia. Prawidłowe stężenie potasu w organizmie zapewnia właściwe funkcjonowanie serca, mięśni oraz przewodnictwa w układzie nerwowym. Hiperkaliemia może być spowodowana stosowaniem niektórych leków oraz takimi czynnikami, jak niewydolność nerek, cukrzyca, kwasica czy choroba nowotworowa. Nie ma jednoznacznej zależności pomiędzy występowaniem chorób tarczycy a poziomem potasu we krwi.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.