Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania zazwyczaj błędnie kojarzone są z okresem nastoletnim. Tymczasem mogą pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zastanawiasz się, czy ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem? A może dotyczy on Ciebie? Zapoznaj się z typowymi przyczynami, objawami, rodzajami i sposobami leczenia zaburzeń odżywiania.

Na czym polegają zaburzenia odżywiania?

Mianem zaburzeń odżywiania określa się zróżnicowaną grupę jednostek psychiatrycznych. To nie tylko znane wszystkim anoreksja i bulimia, które występują w populacji najczęściej. Do nietypowych zaburzeń odżywiania należą m.in. pregoreksja i diabulimia. O nich mówi się znacznie mniej. Statystyki podają, że problem z normalnym spożywaniem posiłków dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Pamiętaj, że zaburzenia w zakresie jedzenia to nie tylko brak apetytu lub wzmożona chęć na ciągłe spożywanie posiłków. Nieleczone problemy mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego warto znać ich rodzaje i objawy. Szybkie podjęcie specjalistycznego leczenia to szansa na poprawę jakości życia.

Rozpoznanie i leczenie zaburzeń odżywiania

Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać zaburzenia jedzenia u dzieci i dorosłych. Pierwsze sygnały alarmowe są bardzo charakterystyczne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać. Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka zaburzeń odżywiania i jak można zapobiegać najczęstszym schorzeniom. W razie konieczności zdecyduj się na wizytę u psychologa i wdrożenie leczenia w formie terapii indywidualnej lub grupowej.

Najnowsze

Ad

Polecane

kompulsywne-objadanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-pokonac
Odżywianie
1 min.
Kompulsywne objadanie się - jakie są przyczyny? Jak pokonać?
30.07.2021
szybka-utrata-wagi-jakie-moga-byc-przyczyny-i-konsekwencje
Odżywianie
1 min.
Szybka utrata wagi - jakie mogą być przyczyny i konsekwencje?
30.07.2021
zmeczenie-sennosc-oslabienie-brak-energii-jak-zwalczyc
Odżywianie
1 min.
Zmęczenie, senność, osłabienie, brak energii - jak zwalczyć?
30.07.2021

Najchętniej czytane

alergia-na-gluten-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Odżywianie
1 min.
Alergia na gluten - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
niedobor-elektrolitow-jakie-sa-typowe-objawy
Odżywianie
2 min.
Niedobór elektrolitów - jakie są typowe objawy?
04.11.2021
nietolerancja-laktozy-jakie-sa-typowe-objawy
Odżywianie
2 min.
Nietolerancja laktozy - jakie są typowe objawy?
28.10.2021
niedobory-wapnia-jakie-sa-typowe-objawy-i-skutki
Odżywianie
2 min.
Niedobory wapnia - jakie są typowe objawy i skutki?
28.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.