Zweryfikowane przez eksperta

Zapalenie płuc – objawy i rodzaje choroby, metody leczenia

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

14.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Zapalenie płuc to choroba dolnej części układu oddechowego, zwykle wywołana przez bakterie i wirusy. Może przebiegać w sposób ostry lub bezobjawowo. Bez względu na przyczynę wymaga terapii, bo sprzyja poważnym powikłaniom zdrowotnym. Sprawdź, po czym poznać i jak leczyć zapalenie płuc.


Wirusowe i bakteryjne zapalenia płuc manifestują podobny zespół dolegliwości: kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Niektóre typy choroby przebiegają jednak inaczej. Leczenie to głównie antybiotyki, odpoczynek i nawodnienie, ale czasem potrzeba bardziej zaawansowanej opieki.

zapalenie-pluc-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Zapalenie płuc u dziecka i dorosłego – rodzaje

Zapalenie płuc oznacza zapalenie miąższu płucnego. Dochodzi wówczas do wysięku i zmniejszenia powierzchni płuc. Stan tego typu manifestuje się zespołem uciążliwych dolegliwości, miejscowych i ogólnych, takich jak: ból w klatce piersiowej, kaszel, uczucie duszności, trudności z oddychaniem, dreszcze czy gorączka. Mechanizm powstawania zapalenie płuc jest złożony. Ze względu na przyczynę obserwuje się różny przebieg choroby, a także stosuje inne metody terapeutyczne. Rodzaj zapalenia płuc różnicuje się przede wszystkim na podstawie czynnika etiologicznego. Przyczyną dolegliwości są najczęściej wirusy i bakterie, ale również inne uwarunkowania, jak grzyby i alergeny, a także choroby autoimmunologiczne czy substancje toksyczne. Klasyfikacji dokonuje się ponadto według lokalizacji ogniska choroby w obrębie układu oddechowego, dlatego zapalenie płuc może być:

  • płatowe – obejmuje cały płat wraz z opłucną;

  • odoskrzelowe, zwane też płacikowym lub zrazikowym, w którego przebiegu stan zapalny przenika do oskrzeli;

  • segmentalne – dotyczy konkretnego segmentu płuca.

Zapalenie płuc można także podzielić ze względu na miejsce, w którym doszło do powstania ogniska. Wyróżnia się pozaszpitalne i szpitalne zapalenie płuc.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie płuc – objawy

Covidowe zapalenie płuc, czyli zapalenie wywołane koronawirusem SARS-COV2, manifestuje się podobnym zespołem dolegliwości co choroba o innym wirusowym podłożu. Najczęściej obserwuje się: suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności i uczucie ciężkości, a także świszczący oddech. Nierzadko doświadcza się też zwiększonej częstotliwości oddechu, gorączki, dreszczy i ogólnego osłabienia czy rozbicia. Dla osób starszych charakterystyczne jest również nasilenie innych przewlekłych stanów, w tym np. dezorientacji, z kolei zapalenie płuc u dziecka może manifestować się objawami ze strony przewodu pokarmowego (wymiotami, bólem brzucha).Niektóre typy choroby poza klasycznym zestawem dolegliwości manifestują się zespołem nietypowych objawów. Zapalenie płuc u niemowlaka nierzadko wywołuje sinicę, czyli niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych ciała, stanowiące następstwo niedostatecznego wiązania się tlenu z hemoglobiną w płucach. Ponadto mogą pojawić się drgawki, uporczywe wymioty, wahania temperatury, zaburzenia świadomości, a także zmniejszone pragnienie. Bakteryjne, wirusowe i grzybicze zapalenia płuc często stanowią przyczynę problemów gastrycznych, takich jak biegunka czy ból żołądka. Niekiedy wykrztuśny kaszel ma rdzawe zabarwienie, węzły chłonne są powiększone, pojawia się ból stawów, a nawet rozwija się zapalenie ucha środkowego. Nierzadko właściwe rozpoznanie objawów choroby przysparza trudności.Bezobjawowe zapalenie płuc bywa utożsamiane z grypą lub przeziębieniem. Często widocznymi oznakami problemów układu oddechowego są tylko: osłabienie, senność i podatność na szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, lekkie duszności czy złe samopoczucie. To raczej zapalenie płuc bez gorączki czy produktywnego kaszlu.

Jak leczyć zapalenie płuc?

Leczenie zapalenia płuc zwykle trwa 7–10 dni, choć w zależności od stanu zdrowia i czynników, które wywołały chorobę, może zająć dłuższy czas. Terapia uwzględnia zarówno postępowanie przyczynowe, jak i objawowe. Przede wszystkim zaleca się antybiotyki, zwłaszcza jeśli to bakteryjne zapalenie płuc. Wybór leku zależy głównie od wieku, chorób towarzyszących czy czynnika etiologicznego. W przypadku opornego na leczenie doustne zapalenia płuc (najczęściej szpitalnego) niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie farmakoterapii dożylnej. Ponadto u osób obciążonych znacznymi trudnościami z oddychaniem wskazane są wentylacje nieinwazyjne, tzw. tlenoterapia.Zarówno na segmentalne, jak i obustronne zapalenie płuc zalecany jest odpoczynek, ale nie taki polegający na leżeniu w łóżku. Bierny odpoczynek sprzyja osłabieniu odruchów kaszlowych, wentylacji i upośledzeniu miejscowego krążenia. Długotrwałe przekrwienie i bierność płuc powodują zaleganie wydzieliny oskrzelowej, która stanowi pożywkę dla drobnoustrojów, przez co leczenie zapalenia może trwać dłużej. Wystarczy odłożyć codzienne obowiązki na później i oszczędzać się przez kilka dni. Dobrym pomysłem jest spacer, przebywanie na świeżym powietrzu lub też regularne wietrzenie pokoju.W leczeniu zapalenia płuc ważne jest odpowiednie nawodnienie. Uzupełnieniem terapii mogą być leki przeciwgorączkowe, wspomagające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i witaminy.

Źródła
  1. Antczak A., Wielka interna Pulmonologia, Medical Tribune, Warszawa 2010.

  2. Hausen T., Choroby układu oddechowego w praktyce lekarza rodzinnego, Urban & Partner, Wrocław 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Polecane

zespol-dravet-ciezka-padaczka-miokloniczna-niemowlat
Zdrowie
2 min.
Zespół Dravet ciężka padaczka miokloniczna niemowląt
27.07.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
wyrostek-robaczkowy-jakie-sa-objawy-zapalenia
Zdrowie
1 min.
Wyrostek robaczkowy – objawy zapalenia, nietypowe dolegliwości, przebieg choroby
14.05.2021
zapalenie-gardla-jakie-sa-rodzaje-jak-je-leczyc
Zdrowie
2 min.
Zapalenie gardła – przyczyny, objawy i leczenie
14.05.2021

Najchętniej czytane

jakie-badania-hormonalne-moze-zlecic-ginekolog
Zdrowie
1 min.
Jakie badania hormonalne może zlecić ginekolog?
30.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Zdrowie
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
gdzie-sie-zbadac-aby-wykryc-cukrzyce-kto-ja-leczy
Zdrowie
1 min.
Gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę? Kto ją leczy?
24.11.2021
bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
Zdrowie
1 min.
Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?
30.11.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.